Papírny ve Větřní jsou z nejhoršího venku, ale scházejí jim zaměstnanci

  14:43aktualizováno  14:43
Několik nových posil hledá výrobce balicího papíru ve Větřní na Českokrumlovsku. Firma v insolvenci funguje a po náročných letech je z nejhoršího venku. I přes úpadek má pro město stále důležitý význam. Většina zaměstnanců je právě odtud.

Víc hluku než ohromný areál papíren dělají děti, které si naproti přes ulici hrají u obchodu. Mezi starými objekty s opadanou omítkou jednou za čas projede vysokozdvižný vozík.

Jinak působí rozlehlá plocha za zeleným plotem pustě. Situace ve společnosti JIP – Papírny Větřní ale není tak špatná, jak se může jednoho sychravého dne při pohledu na ohromný areál zdát.

„Firma vyrábí, získává zakázky a snad i vydělává,“ prohodí na cestě z práce jeden ze zaměstnanců, který právě skončil směnu, a rychle odchází pryč.

Že by jeho slova mohla být pravdivá, naznačuje cedule, která visí na jedné z budov u hlavní silnice.

„Přijmeme nové zaměstnance. Staň se jedním z nás,“ láká reklama a přidává bonusy v podobě stravenek nebo týdnu dovolené navíc. Nabírání posil by mohlo být jedním ze znamení, že se papírny staví na nohy. Na počet 2,5 tisíce lidí z 90. let minulého století se ale jen tak nedostanou. V současnosti jich tady totiž pracují zhruba dvě stovky.

„Firma má u nás požadavek na šest zaměstnanců. Lidi shání do pozic manipulant rozvláknění, kontrolor kvality, provozní elektrikář, obsluha papírenského stroje a řidič nákladního automobilu,“ líčí Jindra Vávrová, vedoucí oddělení zprostředkování českokrumlovského úřadu práce.

Problém je ale v tom, že se do papíren, které mají za sebou těžké roky, moc lidí nehrne. Příliš nepomáhají ani billboardy v okolí města, které práci nabízejí.

Fotogalerie

To je vidět i na těch, kteří z areálu papíren odcházejí, nebo naopak právě míří do práce. „Příliš spokojená nejsem. Peníze sice chodí přesně v termínu, ale jsou nic moc. I proto k nám mladí asi moc nechtějí,“ kroutí hlavou jedna ze zaměstnankyň a s mávnutím ruky odchází pryč.

V létě 2013 dlužil podnik lidem mzdy a dodavatelům za faktury. Výroba se zastavila a zaměstnanci odcházeli. Šance na restart byla mizerná. To se ale nakonec podařilo. U firmy se od června 2013 vystřídali tři insolvenční správci.

Posledním z nich je od března 2017 Zuzana Orbesová. Na ni odkázalo vedení firmy MF DNES. Poslední zprávu o stavu řízení zveřejnila loni v říjnu.

„Za uplynulých pět let od prohlášení konkurzu na JIP-Papírny Větřní a.s. došlo k obnovení provozu podniku. Probíhá splácení pohledávek, které vznikly po prohlášení konkurzu. Zároveň je při provozu závodu zaměstnáváno okolo 200 zaměstnanců, jejichž mzdy se zvýšily od obnovení provozu podniku o 25 procent,“ napsala Orbesová.

Bývala to největší papírna ve střední Evropě

Na dotaz MF DNES odpověděla e-mailem, že se k situaci ve společnosti JIP-Papírny Větřní nebude jakkoliv vyjadřovat. Kromě nabírání má společnost, která vyrábí papírové obaly pro potravinářský průmysl, získávat i nové zakázky a situaci se jí podařilo stabilizovat.

Zhruba půlmiliardové tržby z prodeje výrobků závod mezi roky 2016 a 2017 zvedl o 16 milionů.

Co se v papírnách děje, sleduje i místostarosta Pavel Štindl, který tam sám pracoval 18 let. Jeho tatínek zde působil dokonce celý život.

„K tomu, jak vypadá hospodaření papíren, se mohu těžko vyjádřit. My máme jen obecné informace, které jsou všeobecně známé nebo kolují po našem městě. Z toho, co slyšíme, máme pocit, že se papírnám daří dobře. Víme, že nabírají nové zaměstnance. To nás těší, protože firma vždy byla a doposud je významným partnerem města,“ vypráví Štindl.

Obrovský komplex byl pro Větřní klíčový. Díky němu získala tehdy ještě obec na významu. „Stalo se tak v 60. letech 19. století, kdy byla založena papírna, jak ji dnes známe. Byla to největší papírenská fabrika ve střední Evropě a největší zaměstnavatel v jižních Čechách. Jen tenhle závod měl okolo dvou tisíc pracovníků. Na období privatizace a následného úpadku významu vzpomínáme se smutkem,“ přidává místostarosta.

„Vztah k závodu máme a nic by nás nepotěšilo víc než slyšet, že se mu daří. Doufáme, že se jim podaří postavit se na nohy. Jsou tam lidé, kteří závodu rozumí, řídí ho z pohledu odborníků. Máme v ně důvěru, že konečně papírny posouvají dopředu,“ uzavírá Štindl.

Podnik je pro čtyřtisícové město významný i v současnosti. Většina lidí, kteří zde pracují, je právě z Větřní. Nezaměstnanost je tady s 6,5 procenta jednou z nejvyšších v regionu.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Broukárna byla největší obchodní dům jihu Čech. Je z ní kulturní památka

Broukárna v Českých Budějovicích

Mezi nově vyhlášené kulturní památky patří i českobudějovický obchodní dům Brouk a Babka. Posledních deset let nese...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz