Stojí pořád. A budou stát celé toto století, říká architekt o panelácích

Seriál   10:26
Václav Štěpán projektoval sídliště v Českých Budějovicích. Dnes vymýšlí domy zasazené do venkovské krajiny. „Zlobí mě projekty některých kolegů, kteří v nich hledají jen vidinu peněz. Rychle vydělat a stejně rychle stavbu opustit,“ říká.
Fotogalerie1

Architekt Václav Štěpán. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Stěny ateliéru v českobudějovické Žižkově ulici zdobí malebné pastely zobrazující stromy a domy uprostřed nich. Jako v zrcadle se v nich odráží životní postoj architekta Václava Štěpána (73 let).

Vždy ho lákalo tvořit sídla splývající s krajinou. V posledních letech se mu to konečně daří. Zkušenému architektovi, který se podílel na stavbě největších panelových sídlišť v krajském městě, přinesly životní zkušenosti možnost hodnotit fakta s vlídnou nadsázkou. Přesto jsou věci, které ho přinutí zvýšit hlas.

Ty obrazy na zdech jsou vaše díla?
Po gymnáziu jsem měl původně namířeno na Akademii výtvarného umění. Otec, který byl ze třinácti dětí a preferoval klasické vzdělání, mi tajně zanesl přihlášku k vysokoškolskému studiu na Stavební fakultu ČVUT. I tak jsem po celou dobu studia navštěvoval zároveň přednášky na akademii. Malování je pro mě relaxace, a navíc ho mohu spojit s architekturou. V příštím roce budu obrazy vystavovat ve vodňanské galerii. Společně se svými přáteli z Francie.

Teď si vás vůbec nedovedu zařadit mezi projektanty, kteří navrhovali v šedesátých až osmdesátých letech minulého století panelová sídliště.
Taková byla doba. Paneláky se stavěly po celé Evropě. Začali s nimi hned po válce francouzští architekti. Byl to nejrychlejší způsob, jak obnovit rozbombardovaná města, postavit rychle byty. Krabicový systém. U nás se začaly prefabrikáty používat v šedesátých letech. Tady na Lidické, Pražském předměstí. Cílem bylo dát lidem levné a přitom kvalitní bydlení. Stojí pořád. A budou stát celé toto století. I když se tvrdilo, že jsou jen dočasné. Jejich obyvatelé je mají rádi.

Takové sídliště Máj je hodně kritizované kvůli namačkaným domům v jeho středu. Umělci i politici těsně po roce 1990 označovali paneláky hanlivým výrazem králíkárna. Stále je nezavrhujete?
Sídliště nabízejí dostupné vybavení službami, což je dobré třeba pro seniory. Moji přátelé ve Francii si teď koupili na důchod byt v paneláku. Dnes můžeme lidem nabídnout svobodnou volbu: Zda chtějí žít v bytových domech, nebo v rodinných. Samozřejmě to závisí i na jejich finančních možnostech. Pokud někdo kritizuje sídliště Máj, měl by vědět, že se jeho podoba měnila během stavby. Původně mělo být prostorné, s velkým počtem veřejných prostranství a nižšími domy. Pak do projektu zasáhlo ministerstvo s potřebou postavit víc bytů hlavně pro temelínskou elektrárnu.

Českobudějovické panelové sídliště Máj mělo být podle představ projektantů nejkrásnějším bydlením tohoto typu v republice:

24. listopadu 2016

Václav Štěpán (73 let)

Narodil se v roce 1943 ve Strakonicích. Absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Jako zaměstnanec podniku Stavoprojekt se podílel na projektování budějovických sídlišť, jako Vltava, Šumava, Máj. Dnes řídí Architektonický ateliér Štěpán s týmem tvořeným o dvě generace mladšími spolupracovníky. Navrhuje rodinné domy, které zapadají do krajiny, hlavně venkovské. Spojuje moderní a původní historický styl. Jeho krédo je výstavba v duchu místní tradice. Často navštěvuje Francii, kde má přátele a zdroje inspirace. Bydlí v Hlincové Hoře u Budějovic.

Pokud ale mluvíte o volbě výběru bydlení, musíme uvážit, že pořízení rodinného domu je záležitost pro většinu lidí drahá.
Projektuji i domky, které si může pořídit průměrná domácnost. Jeden takový právě realizuji v Křenovicích. Stojí na parcele o rozměrech tři sta metrů, má třiasedmdesát čtverečních metrů zastavěné plochy. Přitom má všechny parametry pro dvougenerační bydlení – terasu, dvě koupelny, podkroví. Investorem je rozvedená žena s dítětem a babičkou. Detaily domu dotvářím za pochodu. Včetně okolního prostředí, které stále víc poznávám.

To zní idealisticky. Předpokládám, že na rozdíl od projektování panelákových sídlišť máte dnes volnou ruku.
Ano, mám. Ale zároveň pochybuji, že dnes někdo z projektantů uvažuje podobně. Pro mě představuje zadání poznat uživatele domu i okolní prostředí včetně krajiny a historie místa. Takové bylo vždy moje krédo.

Vždycky jste se jím ale řídit nemohl.
V minulém století jsme měli při projektování sídlišť k dispozici jen pozemek a stavebnici z prefabrikátů. Přesto si myslím, že systém kombinování těch krabic, který jsme zvolili v Českých Budějovicích, byl lepší než třeba v Praze. Dovoloval více modifikací. Byli jsme jen limitovaní výškou. Také kvůli vojenskému letišti. Čtyři patra bez výtahu, maximálně osm s výtahem. Kromě několika třináctipatrových věžáků, které vyrostly u Budivojovy ulice. Ale nešlo jen o bydlení.

Z panelů se nestavěly jen bytové domy, že?
Ano, byly to školy, nemocnice, administrativní budovy, provozovny, samoobsluhy. Dnešním přínosem je to, že se skoro všechny budovy a sídliště podařilo rehabilitovat. Úpravami okolí, fasád, zateplováním, výměnami oken, balkonů. Teď víme, že paneláky poslouží minimálně dvěma dalším generacím.

Byly před čtyřiceti lety nároky na kvalitu bydlení jiné?
Stavělo se podle tehdejších norem. Všude tehdy kouřily teplárny, na úniky tepla se moc nehledělo. Zaplaťpánbu, že stát si to uvědomil a začal se zateplováním.

Určitě byly i jiné nároky na veřejný prostor. Dnes lidem schází třeba parkoviště.
Nemohli jsme tehdy vědět, jak rychle se bude vyvíjet automobilová doprava. Dnes má každá rodina minimálně jedno auto. Problémy s parkováním má ale celá Evropa. Ty brzy skončí. Podle mě se do třiceti let doprava absolutně změní. Vznikne jiný systém, nebude třeba tolik silnic a parkovišť.

Je na starých sídlištích něco, co chybí dnešním satelitům?
Panelová sídliště počítala dopředu s občanskou vybaveností. V návaznosti na domy vznikaly školy, obchody. Služby se plánovaly podle počtu obyvatel. Dnešní sídliště takovou koncepci nemají. Staví se chaoticky. Bungalovy s třímetrovými ploty, na veřejný prostor se nekouká, nebo se vymýšlí až nakonec. Veškerý zájem politiků se vrhnul na silniční logistiku. Prostor pro výstavbu bydlení je absolutně zkomercionalizovaný. Zájem je jediný. Vytřískat peníze a jít pryč. Třeba na Havaj. Nemít žádnou zodpovědnost. Lidé, kteří si nechají postavit dům, někdy ani nevědí, že stavební firma jim musí dát garanci za odvedenou práci i za materiál. Minimálně na patnáct, dvacet let. Žije se rychle, bez plánování. To je ten nejprimitivnější způsob a pohled, který dnešnímu urbanismu chybí.

Setkáváte se při práci s mladými lidmi, mladými kolegy. Cítíte u nich změnu v myšlení?
Určitě. A jsem za to rád. Ukazuje to na to, že budoucnost bude lepší. Mladí lidé si uvědomují, že éra bungalovů je naštěstí nenávratně pryč. Přichází doba nového životního stylu orientovaného na kontinuitu historického bytí a bydlení. Do toho chci dělat.

Nejčtenější

MS v hokeji žen 2025: titul slaví Američanky, marná snaha Češek o medaili

Hokejové mistrovství světa žen zavítalo do Českých Budějovic. Odstartovalo 9. dubna, skončilo 20. dubna 2025. Všechny zápasy přivítala Budvar Aréna s kapacitou pro 5870 diváků. České hokejistky po...

Česko - Finsko 3:4P. Domácí slzy. Bronz byl blízko, ale třígólové vedení Češky ztratily

České hokejistky po prohraném semifinále neproměnily ani sen o domácí medaili v utkání o bronz. S Finkami až do závěru druhé třetiny vedly 3:0, ve třetí třetině ale umožnily soupeřkám vyrovnat a...

Česko - Švýcarsko 7:0. Domácí dominance. Hokejistky na MS zabojují o finále s USA

V úvodu čtvrtfinálového utkání se Švýcarskem ubránily české hokejistky přesilovku a nastartovaly gólovou smršť. V první třetině nasázely pět branek a rozhodly o postupu do semifinále domácího...

Unikátní pohled na Vltavu. Oprava menšího Lipna odhalila původní koryto

Elektrárnu na vodní nádrží Lipno II nad Vyšším Brodem na Českokrumlovsku čeká velká modernizace. Vodohospodáři měnili česle, a tak snížili hladinu vody o pět metrů. Pozorovatelům se tak naskytl...

Vnuk vytiskl tisícovky a vyměnil je babičce za pravé, platit s nimi chtěla marně

Čtyřicetiletý muž potřeboval peníze a nezdráhal se proto podvést vlastní babičku. Na kopírce vyrobil falešné tisícovky a podstrčil jí je výměnou za pravé bankovky, které měla seniorka uschované ve...

Při saunování v novém českokrumlovském akvacentru budou mít lidé výhled na zámek

Českokrumlovská radnice představila podobu nového akvacentra za více než půl miliardy korun. Vznikne na místě vyhořelé plovárny. Nabídne bazén s několika plaveckými drahami, saunový svět s výhledem...

21. dubna 2025  9:22

Děčín je díky obratu krok od semifinále, Ústí vyrovnalo sérii s Brnem

Basketbalisté Děčína ve čtvrtém duelu ligového čtvrtfinále porazili Písek 91:77 a v sérii se ujali vedení 3:1 na zápasy. Dělí je tak jediná výhra od postupu do semifinále. Ve druhém nedělním zápase...

20. dubna 2025  22:27,  aktualizováno  23:03

MS v hokeji žen 2025: titul slaví Američanky, marná snaha Češek o medaili

Hokejové mistrovství světa žen zavítalo do Českých Budějovic. Odstartovalo 9. dubna, skončilo 20. dubna 2025. Všechny zápasy přivítala Budvar Aréna s kapacitou pro 5870 diváků. České hokejistky po...

20. dubna 2025  8:43,  aktualizováno  21:29

Zdrcená Lásková: Lidi byli skvělí, o to víc to bolí. Výzvou je olympiáda

V půlce zápasu vedly o tři góly. Od světového bronzu byly 93 sekund. Ani to českým hokejistkám doma v Českých Budějovicích nestačilo. V prodloužení padly s Finskem a skončily na domácím šampionátu...

20. dubna 2025  19:18

Česko - Finsko 3:4P. Domácí slzy. Bronz byl blízko, ale třígólové vedení Češky ztratily

České hokejistky po prohraném semifinále neproměnily ani sen o domácí medaili v utkání o bronz. S Finkami až do závěru druhé třetiny vedly 3:0, ve třetí třetině ale umožnily soupeřkám vyrovnat a...

20. dubna 2025  9:39,  aktualizováno  16:58

Manželé obnovují turistické trasy a ve dvojici jim to klape, říká šéf značkařů

Na jaře se značkaři Klubu českých turistů vydávají s barvami do přírody, aby lidé nebloudili při výletech. Předseda Rady značení Klubu českých turistů Pavel Přílepek z Tábora vypráví o...

20. dubna 2025  11:03

Nezdolní Válečníci mají na dosah mečbol. Bolí to, ale zase ožijeme, vzkazují Sršni

Prohrávali téměř 39 minut, přesto nakonec slavili. Basketbaloví Válečníci ve finiši otočili třetí bitvu ligového čtvrtfinále s Pískem, po výhře 82:80 se ujali vedení 2:1 na zápasy a dnes večer mohou...

20. dubna 2025  9:36

Slávistky zdolaly Kynžvart až na sedmičky. Do finále interligy má blíž i Most

Házenkářky Slavie a Mostu vstoupily vítězně do semifinále českého play off interligy. Obhájce titulu Most doma porazil Písek 41:36, slávistky uspěly proti Kynžvartu až po sedmimetrových hodech.

19. dubna 2025  20:30

Nymburk odrážel Ostravu, nakonec vysázel stovku. Děčín zvrátil střet s Pískem

Nymburští basketbalisté, kteří usilují o obhajobu i jubilejní dvacátý titul, porazili ve čtvrtfinále ligového play off Ostravu 105:82 a doma uspěli i podruhé. Děčín zdolal Písek 82:80 a v sérii se...

19. dubna 2025  17:34,  aktualizováno  20:23

Koubkovi se vrátily akcie. Dynamo čeká na nového majitele, drží smutný rekord

Poprvé v historii samostatné české ligy se stalo, aby jeden z týmů za základní část nedokázal ani jednou zvítězit. Po sobotě mají nelichotivou bilanci na triku fotbalisté Českých Budějovic. Možnost...

19. dubna 2025  19:47

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ (28-33.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Olomouc - České Budějovice 3:0, domácí jsou ve skupině o titul, mizérie hostů trvá

V závěrečném kole fotbalové ligy se do skupiny o titul probojovala olomoucká Sigma. Z části za to na dálku vděčí libereckému Slovanu, který nezvládl zápas s Karvinou, sama ale nabídnutou příležitost...

19. dubna 2025  18:20,  aktualizováno  18:43

Sklo z Murana, kámen z Mrákotína. Poutníci chválí novou křížovou cestu

Stovky lidí se přišly podívat na novou křížovou cestu, která zavede poutníky i turisty z Trhových Svinů na Českobudějovicku po staré poutní cestě až k nedalekému kostelíku Nejsvětější Trojice. Její...

19. dubna 2025  10:22