Nehoda se stala v listopadu roku 2016 na obchvatu Tábora ve směru na Písek. Pět pandurů 42. mechanizovaného praporu se právě vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku.
„Z místa odvezli k ošetření do táborské nemocnice celkem deset osob, z toho jednu ženu s dítětem. Všichni utrpěli pouze lehká zranění a dá se předpokládat, že jsou, nebo v brzké době budou, propuštěni do domácí péče. U nehody byla i vojenská sanita. U všech 13 lidí se jednalo o lehká zranění,“ popsala tehdy mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková. Na místě zasahovaly tři posádky záchranné služby.
Hlavní příčinou nehody bylo podle policie nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi vozidly. Tři vojáci za to dostali pokutu dva tisíce korun.
Poničeno bylo pět armádních obrněných vozidel. Čtyři musela opravit firma Tatra Defence Vehicle, která pandury v Česku vyrábí a má na starosti i jejich servis. Škody na pátém byly menší a vojáci ho opravili sami.
„Celková cena opravy čtyř vozidel je 95 milionů korun,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Cena podle ní zahrnuje jak opravu, tak i takzvanou defektaci, tedy činnost, která zahrnuje odbornou prohlídku a podrobné zdokumentování opravovaných dílů.
Armáda má ve výzbroji 107 pandurů
„Termín dokončení oprav byl dán defektací a jejím následným vyhodnocením a opravami techniky. Opravy proběhly v běžných lhůtách stanovených pro mírové podmínky,“ dodala mluvčí.
Podotkla, že pandury jsou „sofistikovanou bojovou technikou, která je specificky vybavená k vedení soudobé bojové činnosti v zahraničních operacích“.
Při poškození byly zjištěny deformace korby, které ovlivňovaly balistickou ochranu osádky. „Proto bylo rozhodnuto, že nejvhodnějším způsobem opravy bude vyrobit nové korby a osadit je z části původními a z části novými prvky,“ zmínila Dvořáková.
Armáda má ve výzbroji 107 pandurů. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojová vozidla pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny jsou obojživelné.