Při epidemii rostly tržby obchodů na vsích, lidé nejezdili do supermarketů

  15:18
Jihočeský kraj rozdělil mezi jednatřicet vesnických krámků čtyři miliony korun, aby je podpořil, protože těžko konkurují velkým řetězcům. V době epidemie koronaviru ale měly tržby vyšší, lidé z vesnic radši nakupovali v nich, než aby jezdili do velkých supermarketů.

Lenka Kothánková provozuje v Chřešťovicích malý obchod. | foto: Michal Bělský, MF DNES

Lenka Kothánková má v Chřešťovicích jen malý obchůdek. Přesto se snaží nabízet co nejširší sortiment, aby si své zákazníky udržela a ideálně nalákala další. Má to těžké, protože v nedalekém Písku je několik supermarketů.

Prodejnu Potraviny a smíšené zboží Chřešťovice už si v obci, která má přes sto obyvatel, drží několik let. I když to není vždy jednoduché. Nakupovat tam chodí hlavně místní, zastavují se i chataři.

V Chřešťovickém obchodě nakupují místní i chataři.

Nyní se jí dostalo podpory od Jihočeského kraje. „Podala jsem si dvě žádosti o dotaci. Schválili mi příspěvek 75 tisíc na vybavení, ještě jsem žádala o dotaci na energie a vytápění,“ těší majitelku drobné prodejny.

Stejně jako to platí pro řadu dalších prodejců na venkově, i pro ni je složité pokrývat veškeré náklady.

„Je těžké konkurovat velkým řetězcům a jejich slevovým akcím. Ale stále tu žijí lidé, kteří jsou rádi za malou prodejnu a využívají ji. Třeba starší si chválí, že nemusejí nikam jezdit,“ upozorňuje Kothánková.

Ve vlastní prodejně pracuje sama. Jen na léto je zvyklá najímat brigádnici, protože se prodává více. To především díky tomu, že vesnice leží v chatové oblasti nedaleko Vltavy poblíž několika rekreačních středisek. Naopak v zimním období tržby pravidelně klesají. Přijmout dalšího zaměstnance nemůže, nezaplatila by jeho mzdu.

Lidé se asi báli jezdit do marketů, říká obchodnice

Zúžit sortiment kvůli úsporám ale nehodlá. Naopak, za poslední léta nabídku potravin a zboží rozšířila.

„Kdybych toho prodávala méně, ještě bych snížila svou konkurenceschopnost. Snažím se zákazníkům vycházet vstříc. Když něco shánějí a já to nemám, snažím se to do obchůdku dodat. Musím také dobře nastavit marži, abych neprodávala draze, zároveň však aby to prodejnu uživilo,“ vypráví majitelka.

S provozem jí pomáhá i to, že je takzvaným Pošta Partnerem a v obchůdku nabízí i základní služby České pošty. „To je pro mě další zdroj příjmů. Dalo by se říci, že peníze od pošty investuji do obchodu a nákupu zboží,“ dodává Kothánková.

Drobné podnikatele v posledních měsících zasáhl koronavirus a vládní opatření. Venkovskému krámku se však tržby zvýšily.

„Lidé se asi báli jezdit do velkých marketů. Více přijížděli během nouzového stavu i chataři. Navíc pro malé prodejny neplatilo časové vymezení nákupu důchodců,“ hodnotí.

O příspěvek úspěšně žádala i prodejna ze Štěchovic na Strakonicku, které mají přes 200 obyvatel. Patří pod spotřební družstvo Jednoty ve Volyni. Jeho předseda Roman Slamka potvrzuje zvýšené tržby na vesnických provozovnách v období koronaviru.

„Hodně lidí začalo vyhledávat nákupy v místě svého bydliště, proto jsme na více malých prodejnách zaznamenali větší tržby. Celou nešťastnou situaci jsme tedy vzali i jako příležitost najít další zákazníky. Někteří do blízkých obchodů vůbec nechodili a teď byli překvapeni, co vše se tam dá sehnat. Doufáme, že si nyní vzpomenou na to, jak se jim lokální prodej při pandemii hodil, a přijdou podpořit prodavače, kterého často osobně znají, i po skončení koronakrize,“ zamýšlí se Slamka.

Momentálně zvýšené tržby však podle jeho slov neřeší dlouhodobě nepříznivou situaci. Většina venkovských poboček družstva je totiž ztrátová.

„Na venkově mají prodejny nevýhodu, že nemají jak rozšiřovat počet zákazníků. Když tedy pak stát rozhodne o plošném zvyšování mezd, zvýší se náklady, ale na příjmech se nic nevrátí. A krámek je v problému. Dalším bodem úrazu je shánění pracovní síly, protože není v našich možnostech nabídnou lepší plat,“ podotýká předseda.

V některých vesnicích pomáhají obecní úřady

Ve skutečnosti tak musí družstvo hospodařit takovým způsobem, že výdělky z větších obchodů ve městech pokrývá ztráty těch na venkově. Pak chybí peníze na investování a vylepšování prosperujících poboček.

V některých obcích pomáhají obecní úřady, když na sebe vezmou například drobné opravy nebo uvolní menší částky z rozpočtu. Díky dotaci od hejtmanství se štěchovické potraviny Jednoty dostanou alespoň na nulu, možná do mírného plusu.

Hejtmanství přispělo celkem 31 venkovským prodejnám po kraji, rozdělilo jim čtyři miliony korun.

„Usilujeme o to, aby vesnice byly kvalitním místem pro život a ne pouhými ubytovnami k přenocování. A právě obchody, stejně jako hospody, patří k místům, kde se mohou lidé také setkávat. Nepostradatelné jsou zejména pro starší občany,“ komentuje náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Pavel Hroch.

Hejtmanka Ivana Stráská připomíná, že se ani přes úsporná opatření kvůli koronavirové epidemii nerozhodl kraj částku oproti minulému roku snížit. Loni vedení dalo vesnickým obchůdkům o 20 tisíc méně.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Čekám do chvíle, až když je přímo nade mnou. Jsem trochu blázen, líčí lovec bouřek

Fotograf Lukáš Gallo jezdí po jižních Čechách a loví se svým aparátem bouřky. Podařilo se mu zachytit úder blesku do hladiny rybníka Dehtář nebo vzácné Kelvin-Helmholtzovy oblaky. Kvůli bouřce najede...

22. července 2024  6:01

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Zkoumají nově popsané bakterie. Zatím nevědí, čím se živí a jak se rozmnožují

Vědkyně z Rumunska Cecilia Chiriac hledá podrobnosti o životě nově objevené skupiny bakterií. Její dosavadní vědeckou práci letos akademici ocenili prestižní Prémií Otto Wichterleho pro talentované...

21. července 2024  11:37

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR DO VÝROBY (37-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 45 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...