Sundat ze zdí, vše očíslovat, pečlivě zabalit, naložit do auta a převézt na nové místo. Tam zase všechno vyskládat do připravené místnosti.
„Ve sbírce máme práce od třiceti ilustrátorů z šestnácti zemí Evropy. Je to jedna z největších mezinárodních sbírek, doslova taková encyklopedie tohoto umění za posledních padesát let,“ tvrdí Ivo Janoušek, bývalý místostarosta Českého Krumlova a ředitel Paláce ilustrací. Přesně tak se bude jmenovat nově vznikající muzeum dětských knižních obrázků.
„O takových prostorech, jaké nám mincovna nabízí, jsme si mohli nechat jen zdát. Nyní budeme hledat s architekty a designéry ideální způsob, jak zde díla vystavit. Protože nechceme prezentovat čistě jen ilustrace a potlačit jimi zdejší výzdobu. Rádi bychom návštěvníkům ukázali i palác jako takový a propojili skvělou sbírku s unikátním prostředím,“ doplňuje Janoušek.
Mincovnu na jižní straně druhého zámeckého nádvoří vybudovali v roce 1642. Po požáru v roce 1729 byl objekt přestavěn podle plánů A. E. Martinelliho. Vznikl tam například byt knížecího lovčího, později kanceláře velkostatku či lesního ředitelství. Národní památkový ústav mincovnu se šestnácti místnostmi kompletně zrekonstruoval v roce 2022.
„Jsem z toho naprosto nadšený, o takovém paláci jsem ani nesnil. Krumlov sám o sobě je úžasné místo, které je neopakovatelné. Projel jsem toho ve světě hodně, proto mohu Český Krumlov hodnotit. Byl bych hloupý, kdyby se mi to v mincovně nelíbilo,“ usmál se při prohlídce budoucího Paláce ilustrací Otakar Božejovský von Rawennoff, sběratel, nakladatel a filantrop, který sbírku dlouhá léta vytvářel.
Vystaví 150 až 200 děl najednou
Zároveň s vystavenými ilustracemi v mincovně lidé za několik měsíců najdou i knihovnu či obchod se suvenýry. V budoucnu nabídne Palác ilustrací i různé workshopy, semináře a tvůrčí dílny.
„Je jasné, že to v mincovně neskončí tím, že jenom pověsíme obrázky. Zatím jsme ale teprve na začátku. Myslím si, že vždycky z celé sbírky budeme vystavovat zhruba sto padesát až dvě stě děl, což je i pro návštěvníky ještě komfortní. Plnou sbírku sedmi stovek obrázků určitě kompletně vystavovat nebudeme,“ míní Janoušek.
Sbírku ilustrací pro děti koupilo před třemi lety město Český Krumlov za jeden milion eur (okolo 25 milionů korun), ale současné vedení ji nechtělo. Vznikl z toho spor, který dokonce řešila i policie, která vyšetřování letos v létě odložila se závěrem, že nepotvrdilo žádné trestné činy. Následně v říjnu vedení města vrátilo ilustrace původnímu majiteli Otakaru Božejovskému.
Sbírku ale od něho záhy odkoupil za stejnou cenu soukromý investor, který chce zatím zůstat v anonymitě. Nyní se díla vrátí na veřejnost.