Otužilci v Malši strhli i kolemjdoucího mladíka. A tak jsem skočil, říká

  13:19
Zhruba třicet otužilců si zpestřilo Štědrý den koupelí v řece Malši v Českých Budějovicích. Ledovou vodu vyzkoušel i Martin Rozkopal. Když vylezl na břeh, vyprávěl, že šel náhodou kolem a lidé ho přemluvili, aby se také vykoupal.

Pod železničním mostem to zaduní, když se nad hlavami několika desítek lidí prožene vlak. „Dřív na nás strojvedoucí vlaku vždycky troubil,“ vybavuje si Ivan Bárta, jenž byl před lety u zrodu tradice otužování na Štědrý den u Malého jezu v Českých Budějovicích.

Krátce poté, co doznívá hlučení vlaku, se tři desítky odvážlivců vrhají do studené Malše.

Déšť, který se od rána snáší na krajské město, jim nevadí. V pruhovaných plavkách a santovských čepicích se krátce před jedenáctou hodinu fotí a noří do vody.

Doprovází je povzbuzování diváků na břehu. Někteří vydrží v řece několik desítek sekund, jiní si po jejím proudu plavou i pár minut. Všichni mají jedno společné – úsměv na tváři, když se objevují na břehu.

„Cítíte ohromný nával radosti. Když sem člověk přijede ve čtyři hodiny z práce a vykoupe se, tak je hned plný energie jako na začátku dne,“ říká s úsměvem 42letá Markéta Čápová z Českých Budějovic.

Ona a další členové Spolku budějovických otužilců a plavců propadli tradici, která vznikla před lety tak trochu náhodou i díky 52letému Ivanu Bártovi.

„Před pěti lety jsem tady touhle dobou byl sám s manželkou. Nějaký pán mě tehdy vyfotil. Postupně se začali nabalovat další a další. Poslední tři až čtyři roky se tak scházíme ve větším počtu,“ líčí Bárta.

„Chodíval jsem sem každý den. Teď nemám tolik natrénováno, ale nebojím se. Je to hodně o psychice. Nejlepší je začít ranní sprchou. Já se do otužování pustil tak, že jsem si prodlužoval léto a chodil do bazénu každý den. Tělo to zvládalo a začal jsem si věřit. Pak se to stává takovou drogou, duše si pomůže a člověk se cítí mnohem líp,“ popisuje s nadšením Bárta, který pracuje jako kameník. Dodává, že je jeho povolání náročné na psychiku, a tak mu právě otužování pomáhá.

Někteří stráví v Malši na Štědrý den i dvacet minut. Kvůli rekordům se však nescházejí.

„Je to o komunitě lidí. Jsou tady starší i mladší napříč všemi profesemi. Ukazuje to, že je otužování opravdu pro každého. Navíc jsme začali společně jezdit i na kole, děláme pěší turistiku nebo jsme vyrazili na rafty,“ vypráví Čápová, která chodí k řece třikrát týdně. Ve studených vodách se koupe už pátou sezonu.

Řekli mi, ať nepřemýšlím a prostě tam skočím, říká mladík

Před skupinkou v santovských čepicích se k chladné vodě rozbíhá hubený mladík. „Ten je tam letos poprvé!“ ozývá se z davu a všichni jej ze břehu okamžitě povzbuzují.

V řece udělá několik temp a po pár sekundách míří ven. Dvacetiletý Martin Rozkopal se letos k netradiční zábavě dostal náhodou.

„Vůbec jsem to neplánoval. Šel jsem jen kolem a ptal se, co se to tady děje. Někdo mi řekl, ať tam skočím, ale já váhal. Řekli mi, ať nepřemýšlím a prostě tam skočím. Tak jsem skočil,“ vypráví Rozkopal pár minut po koupání u hrnku horkého čaje a popisuje, jak se cítil.

„Zima, velká zima. Navíc začalo foukat, když jsem se svlékal. Ve vodě je to nejdřív jako v horké vaně. To je ten první pocit. Asi je důležité tam nebýt moc dlouho, proto jsem po chvíli šel ven,“ líčí pobaveně mladík.

Když někdo nezkušený skočí do ledové vody, stáhnou se mu plíce a těžko se nadechuje. Rada od otužilců je jednoduchá.

„To se vám nestane, když se začnete otužovat postupně. Já jsem to nijak neplánovala. Jen byl zrovna hezký podzim, takže jsem se koupala dál a dál. Studená voda postupně v organizmu vyplaví velké množství endorfinu. Všechno je najednou veselejší a bezproblémovější,“ uzavírá 54letá Jitka Hlaváčová.

O několik minut později se všichni oblékají, zahřívají čajem a postupně nasedají do aut. Příští rok se tady určitě sejdou znovu a opět jich bude o něco víc.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...