Mušketýři či Rusalka. Startuje léto před otáčivým hledištěm v Krumlově

  12:07aktualizováno  12:07
Ve čtvrtek začíná sezona před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Hlavním lákadlem je Rusalka s basistou Štefanem Kocánem v roli Vodníka. Celkem Jihočeské divadlo uvede v létě 83 představení.

LÁKADLO. Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zajišťuje Jihočeskému divadlu 75 procent příjmů. Letošní sezona je pro divadelníky zlomová, povedlo se jim přilákat návštěvníky z ciziny a kontaktovaly je i velké zahraniční cestovní kanceláře. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Legendární pokřik po pěti letech opět zazní před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Příběh mušketýrů, kteří se bijí ve jménu francouzského krále, ožije v zámecké zahradě ve čtvrtek.

Jihočeské divadlo uvede oblíbenou komedii v obnovené premiéře s novým obsazením. Mladý herec Jan Hušek vystřídá v roli D’Artagnana Ondřeje Veselého. A ten si naopak vychutná úlohu kardinála Richelieua. Jako Constance se představí nová posila činohry Tereza Vítů, krále Ludvíka XIII. hraje Jiří Suchý z Tábora.

"Pro diváky, kteří už inscenaci dříve viděli, to bude zajímavé srovnání. Jan Hušek je v současnosti ideální pro D’Artagnana. Když jsme hru nasazovali, byl nevycválaným klukem Ondřej Veselý. Za 13 let z něj vyrostl dospělý muž," říká Olga Šubrtová, dramaturgyně činohry.

V rolích dalších mušketýrů zůstávají Martin Hruška jako Athos, Pavel Oubram jako Porthos a Tomáš Drápela jako Aramis. Komedie je první společnou inscenací Šubrtové a Martina Glasera. Premiéra byla v červnu 2001 a od té doby divadelníci odehráli 115 repríz.

Z tvůrčí dílny Šubrtová-Glaser je i Dekameron, který na točně baví třetím rokem. Z rozsáhlé knižní předlohy Giovanniho Boccaccia autoři vybrali nejvděčnější motivy a v kulisách středověké Florencie září celý soubor činohry.

90. premiéra? Dvořákova Rusalka

Rok české hudby a 90. premiéra na otáčku. To jsou dva hlavní důvody, proč Jihočeské divadlo nastudovalo Dvořákovu Rusalku. "Mladý a talentovaný režisér Jiří Heřman pojal Rusalku trochu v modernějším duchu," líčí šéf operního souboru Miloslav Veselý.

V titulní úloze vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, roli Prince ztvární tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny diváci uvidí slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou je slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Pěvec se světovým renomé od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře, bývá hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově.

Dalšími tituly budou v Krumlově Divotvorný hrnec a Sluha dvou pánů, děti si užijí Cestu kolem světa a Ptáka Ohniváka a lišáka Zorra. Sérii představení zakončí balet Carmen.

Současná konstrukce musí zmizet

Letošní sezona bude zřejmě předposlední před nynější podobou scény. Současná konstrukce otáčivého hlediště musí ze zámecké zahrady zmizet do konce roku 2015. Česká republika se k odstranění zavázala výboru UNESCO. Český Krumlov je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví a hlediště svým vzhledem narušuje podobu barokní zahrady.

Scénu má nahradit nová točna. O tom, zda bude mimo sezonu demontovatelná, či zasouvací, rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Tu vypíše město České Budějovice jako vlastník konstrukce. Podle odhadů přesáhne investice 100 milionů korun. Budějovice chtějí peníze získat z Evropské unie.

"Dohodli jsme se s ministrem kultury na podmínkách pro soutěž. S tím je spojené povolení z krajského úřadu. Ještě předtím plánujeme jednání se zástupci UNESCO, kteří mají přijet na otáčivé hlediště. Po létě by se soutěž vyhlásila," dodal Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Zavření Mánesovy ulice ochromí na tři měsíce provoz v Budějovicích

Zúžení Rudolfovské třídy v části u Sadů způsobuje zejména v dopravní špičce...

Rudolfovská, Mánesova, Dobrovodská, Lidická třída. Všechny nejdůležitější spojnice v Českých Budějovicích letos čeká...

Obec Plav se těší na ochranu před Malší, ale musí tři roky počkat

V srpnu 2002 poničila voda v Plavu 34 domů.

Obec Plav na Českobudějovicku ležící při Malši má naději, že bude mít konečně kompletní ochranu proti velké vodě....

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz