Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Vládní plán počítá s novým otáčivým hledištěm v Krumlově za 1,5 miliardy

  11:52aktualizováno  11:52
Stavbu nového otáčivého hlediště v Českém Krumlově chce stát podpořit částkou 1,5 miliardy korun. Aktuální Národní investiční plán předpokládá umístění letní divadelní scény vedle zámecké zahrady. Podle náměstka budějovického primátora Juraje Thomy je však nový státní plán nereálný.

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Před současnou točnou v barokní zahradě krumlovského zámku má Jihočeské divadlo hrát do roku 2023. To má být i definitivně poslední sezona dosluhující železobetonové konstrukce. Zároveň už v tomto roce počítá Národní investiční plán se zahájením stavby nové scény.

Fotogalerie

Podle tohoto dokumentu, který zveřejnila vláda, má vyrůst příští otáčivé hlediště v Českém Krumlově v novém divadelním traktu napojeném na zámeckou zahradu.

„Divadelní trakt bude obsahovat otáčivé hlediště s kapacitou 1 100 míst, technické a divácké zázemí odpovídající současným potřebám letní divadelní scény,“ popisuje státní plán stavbu nové točny s tím, že součástí projektu je i vybudování nebo upravení nutné související dopravní infrastruktury – příjezdové cesty pro autobusy a parkoviště. Stavba je zařazená v kapitole investic ministerstva kultury.

Vlastníkem otáčivého hlediště je město České Budějovice, s památkáři má zatím smlouvu na pronájem pozemku v zámecké zahradě do konce roku 2020. A příslib jejího prodloužení na další tři roky.

Podle náměstka budějovického primátora Juraje Thomy je však nový státní plán nereálný. „U otáčka je vidět, že dokument vychází z velmi starých podkladů. Uvažuje o novém divadelním traktu, ale ten už dávno není na stole. Teď se bavíme o umístění točny někde v zámecké zahradě. Na poslední pracovní schůzce s náměstkem ministra, starostou Krumlova, ředitelem památkářů a šéfem divadla jsme před měsícem mluvili o dvou místech v zahradě,“ uvedl Thoma.

První variantou je původní místo, druhou posunutí točny směrem k zaniklému jezírku. „Potřebujeme se dohodnout, kde má otáčivé hlediště být, abychom se mohli pustit do architektonické soutěže. Už ta je sama o sobě během na dlouhou trať. Nepovažuji proto za realistické mít v ruce všechny podklady potřebné pro takovou stavbu do roku 2023,“ řekl Thoma, který v současnosti nedovede ani odhadnout náklady nové letní scény.

Krumlov chystá nový územní plán

Náklady se budou odvíjet podle toho, kde bude otáčivé hlediště stát, včetně potřebného zázemí. Je rozdíl, zda bude kapacita 1 100 míst v areálu postaveném na zelené louce mimo současnou zámeckou zahradu, nebo 650 míst, což je dnešní limit uvnitř ní.

„Nepochybně je správná cesta, že stát od toho nedává ruce pryč. Není myslitelné, že by to město postavilo celé ze svého rozpočtu. Optimální model je třetinový finanční mix město, kraj a stát, tak se staví v současné době i koncertní haly pro filharmonii v Brně a Ostravě,“ konstatoval Thoma.

Stavbu nového divadelního traktu mimo pozemky zámeckého parku nyní neumožňují nepřehledné majetkové vztahy v místě bývalého zahradnictví a územní plán města. Krumlovská radnice však na odstranění této bariéry pracuje.

„Pokračujeme v přípravě územního plánu na prodloužení zámecké zahrady, abychom byli připraveni na tuto variantu. Při přípravě územního plánu nemusíme hledět na majetkové poměry, nevíme, komu ty pozemky patří,“ popsal starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Památkáři dlouhodobě prosazují, aby otáčivé hlediště bylo za zahradou. „A z tohoto pohledu je tedy návrh v Národním investičním plánu v souladu se zájmy památkové péče,“ podotkla Jana Hartmanová, mluvčí generálního ředitelství Národního památkového ústavu.

Železobetonová konstrukce točny je stará přes 25 let, divadlu rostou náklady na její údržbu a opravy. Navíc její zázemí pro diváky i herce se v památkově chráněném prostředí nedá rozvíjet.

Proto dává ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek přednost variantě stavby nového divadelního traktu odpovídajícímu nárokům 21. století v bývalém zahradnictví, který by se napojil na barokní zahradu.

„Podle mě je to řešení komplexní, ale i nejdražší. Vnímám pozitivně, že stát prokazuje o točnu zájem a chce na její vybudování poslat i peníze. A teď záleží na nás na jihu Čech, jak se k tomu postavíme a zda to dotáhneme až do realizační fáze,“ sdělil Průdek.

Za čtyřsouborovou scénu, které divácky atraktivní točna přináší významné tržby, si přeje, aby Budějovice stihly stavbu připravit a zahájit včas. „Ale točnu řešíme už třicet let a nepohnuli jsme s tím. Otáčko je ten komplikovaný případ, kdy nám historie ukazuje, že chcete-li pobavit Boha, seznamte ho se svými plány,“ dodává Průdek.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Muž přebrodil Lužnici z Velenic do Rakouska, s teplotou musel do izolace

Bezdomovec z Českých Velenic zaměstnal tento týden české i rakouské policisty. Pokusil se totiž přebrodit Lužnici...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Po krizi budou firmy lidi potřebovat, říká šéf Jihočeské hospodářské komory

Na Jihočeskou hospodářskou komoru se obracejí firmy a řeší opatření v době pandemie koronaviru. Volají a ptají se na...

Budějovický balonář poděkoval ze vzduchu všem zdravotníkům i hasičům

Netradiční vzkaz se objevil ve čtvrtek odpoledne nad Českými Budějovicemi. Místní pilot balonu Pavel Božoň přeletěl...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodní skupiny

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....