Do proměny Ortů se přihlásili architekti z celého světa, vyhráli ti ze Stráže

  9:15
Na prohlídku chodeb bývalého kaolinového dolu u Českých Budějovic se po proměně areálu podívají i vozíčkáři. Úpravy budou stát 50 milionů a hotovo má být do roku 2028.

Orty – starý kaolinový důl poblíž Českých Budějovic – se promění na turistický tahák. Jihočeský kraj se chystá podzemní chodby mezi Borkem a Hrdějovicemi přeměnit v moderní areál.

Postupovat se bude podle vítězného návrhu architektů Víta Formana, Jana Stibrala a Romana Balšána ze Stráže nad Nežárkou.

„Cílem soutěže bylo vytvořit návrh provozní budovy, která poslouží nejen jako zázemí pro návštěvníky a správu, ale také jako symbol obnovy historického důlního díla. To se nachází na atraktivním místě a jeho zpřístupnění veřejnosti je klíčové pro zachování jeho existence,“ připomněl dosluhující první náměstek hejtmana František Talíř. Důl tvoří spletitá síť chodeb různé šíře a výšky, dohromady měří téměř šest kilometrů.

Poradit si s areálem uprostřed lesa nebylo pro architekty vůbec jednoduché. „Myslím, že ta krajina bývala výrazně jiná, než je dneska, kdy je tam propadliště. Museli jsme se s tím s kolegy popasovat,“ sdělil Vít Forman a zdůraznil, že celá lokalita bude po obnově přístupná i lidem s omezenou schopností pohybu.

„Řešili jsme hlavně přístupovou cestu, aby měla správný sklon, a pak samotnou budovu pro návštěvníky. Ta je přízemní. Vstup do dolu i výstup je taky v jedné rovině,“ přiblížil Forman.

Projektový záměr počítá s prostory pro správu, údržbu a prodej vstupenek. Nebude chybět ani příjezdová cesta s parkovištěm. Zahrnuje také vybudování veřejných toalet a úpravu podzemí včetně vzniku turistické trasy.

„Vítězný návrh nás zaujal svou citlivostí a zároveň moderním přístupem k potřebám návštěvníků. Důležité je říct, že se do soutěže přihlásili architekti z celého světa. Měli jsme tu návrhy z Maďarska, Slovenska, Rakouska, a dokonce z Koreje. Těší mě, že má náš kraj ve světě takový zvuk,“ uvedl hejtman Martin Kuba.

Předpokládané investiční náklady na stavbu jsou 50 milionů korun. Se zpřístupněním areálu kraj počítá do roku 2028, kdy Budějovice budou Evropským hlavním městem kultury. Práce by mohly začít v roce 2026.

„V pokladně hlavní provozní budovy si návštěvníci zakoupí vstupenky na určený čas. Delší čekání před prohlídkou mohou strávit ve vstupním areálu nebo v odpočinkové zóně na povrchu. Skupiny o velikosti 20 až 25 lidí absolvují prohlídku s průvodcem a východem se vrátí zpět do vstupního areálu,“ nastínil plánovaný režim Talíř.

Orty budou s ohledem na to, že slouží jako zimoviště netopýrů, přístupné veřejnosti pouze od dubna do října, provozní budova bude fungovat celoročně.

Podzemí láká turisty

Podzemní prostory jsou turisty oblíbené, v jižních Čechách mezi ně patří Chýnovská jeskyně, středověké sklepy v Táboře či grafitový důl v Českém Krumlově.

„Je to těžké předpovídat, ale Orty mohou být ještě navštěvovanější než Chýnovské jeskyně, kam ročně zavítá kolem 30 tisíc lidí. Mají výbornou polohu a dostupnost. Navíc blízko je Hluboká,“ zamyslel se František Krejča, zástupce vedoucího Správy Chýnovské jeskyně, která se podílí na přípravách zpřístupnění.

Podle odborníků ze Správy jeskyní ČR je zpřístupnění důlního díla veřejnosti, a tím i zajištění trvalého provozu a dohledu nejlepší a možná jediný způsob, jak tuto památku zachovat. Důl totiž nelze zabezpečit proti nelegálním vstupům a vandalismu, které ho poškozují.

„Ministerstvo životního prostředí v posledních letech investovalo nemalé prostředky do odstranění škod způsobených nelegálními návštěvníky. Poslední velké zabezpečení z let 2019 až 2020 umožnilo komplex zpřístupnit,“ dodal Talíř.

Na území Česka existují jen dva hlubinné kaolinové doly, druhý je v Nevřeni u Plzně, kam už turisté jezdí. Chodby v Ortech vznikaly především v druhé polovině 19. století a jejich vznik inicioval zakladatel firmy Koh-i-noor Josef Hardtmuth.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Náctiletý šofér vjel do protisměru, čelní střet nepřežila řidička ve druhém voze

Tragická dopravní nehoda se stala ve středu odpoledne na Českobudějovicku. Mladý řidič přejel do protisměru, kde se čelně střetl s autem, které řídila žena. Ta po srážce na místě zemřela.

2. října 2024  17:16

Muž zbil děti tyčí, při házení s míčem mu trefily sochu. Rodiče to nahlásili policii

Hra s míčem skončila pro dvě desetileté děti v Husinci na Prachaticku výpraskem. Poté, co při házení o strom trefily míčem dřevěnou sochou vodníka uvnitř kmene, na ně zaútočil starší muž. Chlapce a...

3. října 2024  17:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orlický gigant ubrzdil záplavy. Včasná příprava zachránila Prahu i Mělník

Premium

Dostatek prostoru pro téměř 200 milionů kubíků vody a dokonalá souhra na celé vltavské kaskádě mezi jihem Čech a Prahou. To jsou hlavní důvody, proč velká voda v polovině září nenapáchala v kraji...

3. října 2024

Čelní střet s kamionem osobák slisoval, nehodu nepřežil dvacetiletý řidič

Dvacetiletý řidič ráno nepřežil střet s kamionem na Jindřichohradecku. Je to druhá tragická nehoda v kraji během 24 hodin. Ve středu odpoledne bourala dvě osobní auta u Týna nad Vltavou, tam čelní...

3. října 2024  10:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka „pozor labutě“ vykouzlí úsměv, tři přikázané směry nad sebou jen naštvou

Někdy pobaví, jindy působí nesmyslně. Na dalším místě je jich tolik, že to je jak malý les. Dopravní značky. Je jich tak moc, že už mnohdy působí spíš kontraproduktivně a člověk je nestíhá ani...

4. října 2024

Za podporu „mániček“ byl v roce 1966 ve vazbě, teď vysoudil příplatek k důchodu

Na příplatek k důchodu má podle rozsudku českobudějovického krajského soudu nárok Miloš Turek z Borovnice na Táborsku. Toho perzekvovala policie kvůli podpoře demonstrace dlouhovlasých mladíků v září...

8. října 2024  11:45

Znaly ho tisíce maminek. Zemřel Karel Čutka, významný genetik a gynekolog

Ve věku 74 let zemřel lékař Karel Čutka, který se významně zasloužil o rozvoj genetiky v jižních Čechách. Jeho Centrem lékařské genetiky v českobudějovickém Mladém prošly desítky tisíc maminek. Nikdy...

8. října 2024  10:16

Rybáři po povodních sčítají škody v milionech. Vánoční kapr ale nezdraží, říkají

Velká voda nadělala rybářům v Jihočeském kraji škody hlavně na násadě. Cenu kapra na vánočních stolech by to však nemělo ovlivnit. Kilogram bude stát většinou do 110 korun. Také o výlovy většinou...

8. října 2024

Vedra i bouřky odradily turisty od cest na zámky. Návštěvnost klesla

Jen zámek v Dačicích přivítal letos o prázdninách víc lidí než vloni. Pomohla unikátní výstava Císařovi vojáci. Ostatní jihočeské státní památky hlásí v letní sezoně mírný pokles návštěvnosti. Češi...

7. října 2024  17:14

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...