OBRAZEM: Orlík vypouští vodu, nabízí unikátní pohledy. A místo pláží kamení

  • 38
Nízká hladina zůstane na vltavské přehradě až do března příštího roku. Vodohospodáři na hrázi staví doplňkový bezpečnostní přeliv. Lidé tak mohou obdivovat místa, která jsou jinak schovaná pod hladinou.

Na odhalených písčitých březích jsou dobře vidět vrstevnice a každý si tak snadno může představit, kam ještě nedávno sahala voda v orlické přehradě.

Hladina kvůli pracím na hrázi klesne o osm až jedenáct metrů. A na světlo se tak opět po čase dostanou stavby, které před desítkami let zatopila voda přehradního jezera.

Upuštěný Orlík tak umí nabídnout cestu do minulosti. Lidé při procházkách mohou vidět, jak vypadala řeka Vltava ještě před tím, než začala v roce 1954 stavba největší české přehrady.

U obce Doubrava na Vltavotýnsku si tak můžete prohlédnout odhalený bývalý jez s vodní elektrárnou, která zásobovala elektřinou třeba i protivínský pivovar. Nejen pod Podolským mostem zase najdete zbytky staré cesty či základy bývalých stavení, mostů či vojenských řopíků.

Kvůli výstavbě přehrady mezi lety 1954 a 1961 zaniklo šestnáct obcí a osad, jejichž součástí bylo 650 obytných domů nebo 14 mlýnů.

„Hladina Vltavy přestane klesat, až dosáhne kóty 339 metrů nad mořem. Kvůli stavbě doplňkového bezpečnostního přelivu na hrázi, který má zvládnout až desetitisíciletou vodu, bude Orlík upuštěný až do března příštího roku,“ vysvětluje současný stav mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že nový výtah pro sportovní lodě na hrázi už od května funguje.

Přeliv vznikne mimo hlavní těleso hráze. Pokud přijdou mimořádné záplavy, přebytečnou vodu budou odvádět tři velká přelivná pole s mohutnými ocelovými vraty.

Pod hráz pak odvede vodní masu betonový skluz vybudovaný napravo od dráhy lodního výtahu. Ve svahu podél orlické hráze má odtok kopírovat právě svislou trasu takzvaného zdvihadla.