Při opravě kostela si mohou lidé adoptovat věžní hodiny nebo střechu

  9:55
Přejete si adoptovat věžní hodiny nebo střechu kostela? Takovým způsobem střádají saleziáni peníze na generální opravu farního kostela sv. Vojtěcha ve Čtyřech Dvorech, který užívají od roku 1990. Stavební práce začaly před několika dny.

Budějovický kostel sv. Vojtěcha už obklopilo lešení, do podzimu by měla být nová fasáda či střecha. Lidé si mohou některé vybavení adoptovat | foto: Petr Lundák, MF DNES

Symbolicky lze říci, že pro duchovní stánek to bude v některých detailech návrat k době jeho vzniku před 82 lety. Kostel dostane po tak dlouhé době původně plánované věžní hodiny ukazující čas do čtyř světových stran. Práce na tomto památkově chráněném objektu chtějí saleziáni stihnout do letošního podzimu.

Oprava se týká také fasády a střechy. Novinkou jsou možnosti adopce některých prvků. Zájemci mohou zaplatit třeba věžní hodiny, krytinu, okna, okapy nebo fasádu.

„Kostel vznikl podle projektu známého architekta sakrálních funkcionalistických staveb Jaroslava Čermáka. Je typický čistými liniemi, asymetricky umístěnou hranolovou věží a dalšími originálními prvky. Také proto jsme navrhli jeho zápis do ústředního seznamu kulturních památek. Mimo jiné jsme zjistili, že na věži jsou stále původní otvory pro uchycení hodin, jejichž instalace se dodnes neuskutečnila,“ říká administrátor farnosti Josef Mendel.

Kostel se poprvé otevřel v roce 1939, což zapříčinilo, že některé dodělávky přerušila válka. To, co má předválečné období společné s dnešním, je iniciativa obyvatel rozsáhlé farnosti, kteří na opravy přispívají.

Podle pamětníků už před válkou věřící sbírali mezi sebou příspěvky na stavbu i po koruně. Pak totiž nahradil původní kapli při Husově ulici, kterou nechal postavit průmyslník Vojtěch Lanna a jež rozvoji předměstí nevyhovovala.

Ti nejstarší vzpomínají, že sbírku mezi tehdejšími farníky iniciovala místní obyvatelka Barbora Prošková, která objížděla dárce z okolních vsí na kole. Stavět se mohlo i díky řádovým sestrám boromejkám, jež zdarma poskytly stavební pozemek.

Ministerstvo kultury kostel zapsalo na seznam památek v roce 2019. „Stavba má hlavně architektonickou hodnotu díky jménu Jaroslava Čermáka,“ poznamenal ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu Daniel Šnejd.

U otevření kostela sv. Vojtěcha byl řád františkánů. Malá skupina mnichů zde žila v přístavbě, které říkali klášteřík. Až do roku 1950, kdy je podobně jako další řeholníky vystěhovali z místa komunisté v nechvalně známé Akci K a v objektu zřídili mateřskou školu. Ve vězení skončil i místní farář a v internaci biskup Josef Hlouch, který kostel dva roky po válce vysvětil.

Naopak nový život vnesli do farnosti Salesiáni dona Bosca, kteří v tomto regionu tajně působili už v 80. letech minulého století. Od roku 1990 tam podle dekretu biskupa Miloslava Vlka funguje nová farnost, která patří počtem obyvatel k největším na jihu Čech.

„Zahrnuje celý českobudějovický levý břeh Vltavy se 40 tisíci lidmi. Patří do ní největší sídliště, několik obcí i Jihočeská univerzita se studentskými kolejemi. Nabízíme dětem, mladým lidem a rodinám zájmovou činnost, spravujeme komunitní centrum,“ připomíná administrátor Mendel.

Samotné opravy kostela mu zajistí i novinky. Jak říká člen ekonomické rady farnosti Petr Reitinger, kromě hodin, které budou podle původního návrhu na dvou protilehlých stranách věže umístěny asymetricky, jsou to například nové zabarvené skleněné výplně ve vysokých oknech, stálé nasvícení ciferníků hodin nebo úpravy venkovního prostranství.

Pro veřejnost připravují saleziáni několik zážitků. Budou to instalace a spuštění hodin nebo uložení tubusu s dobovými a současnými dokumenty do makovice věže. Samozřejmě, že v nich podle správců kostela nebude chybět zpráva o dění v pandemii, která na čas budovu pro veřejnost uzavřela. Bohoslužby se dostávaly k věřícím online po internetu.

Rozvolňování restrikcí je proto úlevou pro saleziány i pro farníky, kteří už mezi sebou vybrali za poměrně krátký čas 2,5 milionu korun.

Sbírka navíc pokračuje. Jedním z prvních zájemců o adopci stavebních částí nebo příslušenství byla Ludmila Cepáková, vdova po známém pedagogovi a sportovci Josefu Cepákovi. V krajském městě byl její muž iniciátorem výstavby cyklostezek a jedna z nefrekventovanějších z Budějovic na Hlubokou, po něm dokonce nese jméno. Ve čtyřdvorském kostele pomáhal při obřadech jako akolyta.

„Adoptovala jsem samozřejmě to, co nás oba ve volném čase spojovalo. Zázemí pro jízdní kola, kolostav. I z úcty k manželovi,“ přiznala Ludmila Cepáková.

Oblíbený tělocvikář a matikář z budějovického biskupského gymnázia tragicky zahynul v roce 2010 při cestě na Mont Blanc. Seznam dalších předmětů a stavebních částí určených k adopci najde veřejnost na webu ctyrak.cz.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

Čtyřletý chlapec si odemkl byt a vyrazil sám ven. Pak nedokázal říct, kde bydlí

Dítě oblečené pouze ve spodním prádle a bačkůrkách potkala v neděli ráno seniorka při cestě do obchodu v Českých Budějovicích. Asi se čtyřletým chlapcem se nedokázala domluvit, proto pomáhali...

8. července 2024  11:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středoevropská rallye bude mít letos na jihu Čech už jen dvě erzety

Piloti slavné WRC rallye proletí i při druhém ročníku Středoevropské rallye tratěmi v jižních Čechách. Oproti loňskému podniku je však v regionu čeká pouze dvojice rychlostních zkoušek. Minule jich...

8. července 2024  8:10

Se třemi promile kličkoval Budějovicemi, z auta ho dostala až namířená zbraň

Auta kličkujícího ulicí bez rozsvícených světel si v noci všimli českobudějovičtí strážníci. Řidič odmítl zastavit a snažil se jim ujet, což se mu nepodařilo. Test na alkohol ukázal 3,31 a napodruhé...

12. července 2024  16:42

Výjezdů k nehodám o prázdninách přibývá, ohrožení jsou hlavně cyklisté

Na jihočeských silnicích vzrostl se začátkem léta počet lidí na kolech i motorkářů. Řidiči si musejí dávat větší pozor. Poslední tragická nehoda se stala ve čtvrtek na Jindřichohradecku, kde...

12. července 2024  11:54

Z údolí potoka se může stát přírodní park, na obranu proti developerům

Spolky a ekologové usilují o to, aby se jedna z mála civilizací nedotčených lokalit na Českobudějovicku – údolí kolem Rudolfovského potoka – stala přírodním parkem. Místu to má přinést větší ochranu...

12. července 2024  9:41

Zabalit a vylézt na kopec. Táborníci utíkali před vodou, dalším uplavaly brambory

Ve dvou dětských táborech pomáhali hasiči v noci na čtvrtek, kdy se Jihočeským krajem prohnaly silné bouřky. Rodinnou skupinu s dětmi, která táboří v lese poblíž Nesměně na Českobudějovicku,...

11. července 2024  13:27

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...