Potíže se statikou prodlouží opravu bazénu v Táboře do konce roku

  9:11aktualizováno  9:11
Rekonstrukce plaveckého stadionu v Táboře měla skončit v září, ale protáhne se kvůli problémům se statikou, na které se přišlo až v průběhu prací. Opravu to prodraží. Bazén je kvůli rekonstrukci zavřený od začátku roku.

Oprava táborského bazénu skončí až na konci roku. | foto: David Peltán, MAFRA

„Do konce roku by mělo být hotovo. Práce bohužel prodlouží problémy se statikou stavby, které se objevily až při opravách, a nemohli jsme je tedy předpokládat. Způsobeny jsou dlouholetým působením vlhka a chloru,“ vysvětluje místostarostka Tábora Michaela Petrová.

Rekonstruovat se původně měla pouze část střechy nad vestibulem nebo malým dětským bazénem. Střecha se ale v důsledku potíží bude opravovat rovnou i nad velkým bazénem. S jeho proměnou počítá sice až budoucí druhá etapa projektu, nicméně současné stavební práce jeho zpřístupnění veřejnosti neumožňují.

První část rekonstrukce trvá od začátku roku a kromě střechy se zaměřuje na vstupní halu, dětský bazén a nástavbu s wellness centrem. To nabídne zvětšené prostory včetně lázní, saun a vířivky. Převlékárny budou výrazně rozšířené.

Práce na hrubé stavbě jsou u konce. „Malý bazén se už dokonce napustil, aby prošel zátopovou zkouškou a zjistilo se, zda neprotéká. Nečekané statické potíže si vyžadují další finance. Původní náklady ve výši 105 milionů korun se navýší zhruba o 12 milionů,“ podotkla Petrová.

Lumíra Slabého z Tábora prodloužení doby oprav netěší. „Bazén mi chybí a bude chybět. Výpadku těch pravidelných plavecko-parních rituálů částečně přičítám i své problémy se zády. Plavání by mi teď určitě pomohlo. Ničemu se nedivím. Překračování lhůt se dneska bohužel bere jako standard,“ myslí si.

Na plavecký stadion si zvykl docházet dvakrát týdně. „I z finančních důvodů nepřemýšlím o dojíždění třeba do bazénu v Jindřichově Hradci,“ dodává Slabý.

Kluby musí trénovat jinde

Kromě veřejnosti se absence stadionu dotýká i sportovních klubů. „Na tréninky musíme dojíždět do Písku nebo Pelhřimova. Tam však nedostaneme tolik prostoru jako na domácím stadionu. V Táboře jsme byli zvyklí trénovat pětkrát týdně, mimo město jen třikrát. To se podepisuje i na výkonnosti plavců,“ uvádí Jan Šimek, hlavní trenér plaveckého oddílu TJ Tábor.

„Zažádali jsme si o dotaci od města na dojíždění a pronájem náhradních bazénů. V létě jsme využívali letní plovárnu. Zatím ale nevím, jestli nám finanční prostředky vystačí i po konci září, kdy měla být rekonstrukce hotová,“ doplňuje vedoucí oddílu Vladimír Pochylý. Plavci budou venkovní bazén využívat do poloviny září, pak začnou opět jezdit jinam.

Vodní pólisté dojíždějí až do Strakonic, a to jak dospělí, tak děti. „Od května jsme také využívali venkovní plovárnu. Ta však zanedlouho zavře a opět ubyde tréninků, které se poté snažíme kompenzovat třeba v tělocvičnách. Další věcí je, že nemůžeme hrát domácí zápasy u nás ve městě,“ vysvětluje Jan Fuka, trenér přípravek vodního póla TJ Tábor.

Prodloužení rekonstrukce nedělá potíže některým základním školám. „Plavání máme ve školním vzdělávacím programu a jeho výuku nabízíme dětem ve školce i žákům prvních, druhých a třetích tříd. S opravami i jejich zpožděním jsme počítali a hodiny plavání máme nasmlouvané na jaro, kdy už snad bude plovárna otevřena. Žádné ročníky tak uzavírkou bazénu neutrpí,“ ujišťuje ředitel ZŠ a MŠ Tábor v Husově ulici Petr Zamrzla. Podobně situaci hodnotí i Ladislav Křemen, který řídí ZŠ Mikuláše z Husi.

Jisté je, že v budoucnu bude velký plavecký bazén znovu uzavřený, a to kvůli zmiňované druhé etapě modernizace stadionu. „Termín zatím nemůžeme předpokládat, ovšem stavba se nyní projektuje. Je na dalším zastupitelstvu, aby po volbách rozhodlo, zda se bude bazénová vana prohlubovat. To by přineslo navýšení investičních i provozních nákladů,“ konstatuje místostarostka Petrová.

Plavecký bazén byl opravovaný naposledy v 80. letech a jeho současná hloubka je od 1,4 do 1,7 metru, dlouhý je 25 a široký téměř 17 metrů. Stadion v Kvapilově ulici ročně navštíví okolo 185 tisíců lidí.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Část obyvatel a návštěvníků třeboňských lázní odmítá wellness v parku

Lázně Aurora v Třeboni čeká velká rekonstrukce.

Město Třeboň plánuje venkovní wellness u Lázní Aurora. Záměr ale vzbudil rozruch. Podle opozice je v rozporu s...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

VIDEO: Do deště se kozím hraběnkám nechce, ale vetřelce by utloukly

Jan Bareš chová v Okrouhlé Radouni 80 anglonubijských koz.

Anglonubijské kozy se v Česku začaly chovat teprve před dvanácti lety. Jejich znaky jsou vyklenutý nos, svislé dlouhé...

Najdete na iDNES.cz