Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

  11:31aktualizováno  11:31
Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty. Firma bude muset nabrat několik desítek zaměstnanců, chce je získat hlavně mezi Jihočechy.

Svými budovami ozdobil Londýn, Madrid, Baku, Bangkok či Šanghaj. Nyní se do portfolia ateliéru Champan Taylor se sídlem v Londýně přidá i jihočeské Lipno nad Vltavou.

Stavba komplexu za 1,7 miliardy korun, jenž počítá s hotelem i byty, odstartuje příští rok.

„MOLO Lipno Resort bude vynikat luxusem, podobné areály jsou například ve Švýcarsku nebo u jezera Como v Itálii,“ říká Jan Pokorný z pražského týmu architektonické kanceláře Chapman Taylor.

Design navrhoval pražský tým pod vedením architektů Jona Halea a právě Jana Pokorného. „Koncepčně se nejedná o apartmánové byty k pronájmu, ale o druhé bydlení pro náročnou klientelu, která chce mít v Čechách rekreační nemovitost,“ vysvětluje Pokorný.

Areál v centru Lipna nad Vltavou nabídne 79 bytů a podkrovních penthousů s výhledem na jezero nebo zenovou zahradu.

„Součástí komplexu je také pětihvězdičkový hotel s wellness a spa, restaurací s mezinárodní kuchyní, bary a soukromým beach clubem,“ uvádí Martina Jašková, mluvčí projektu MOLO Lipno Resort, jehož investor provozuje několik hotelů a restaurací v Českém Krumlově.

Bude to třetí hotel s pěti hvězdičkami na jihu Čech. Další jsou v Růže Krumlově a Diamant v Hluboké nad Vltavou. 

Kromě toho by měl prostor sloužit i místním a dalším návštěvníkům obce. Mezi hotelem a byty vznikne promenáda s obchody a kavárnami. Ta povede k cyklostezce na břehu přehrady.

Fotogalerie

Součástí projektu je také 120 metrů dlouhé dřevěné molo vybíhající do přehrady s vyhřívaným bazénem. Od července je na břehu Lipna pod místem, kde komplex vyroste, infostánek. Tam se mohou zájemci ptát na bližší informace.

Práce odstartují v březnu příštího roku. Jašková oznámila, že ceny apartmánů prozatím společnost nebude veřejně komentovat. „O projekt se zajímají převážně Češi a cizinci, kteří tu dlouhodobě žijí. Ozývají se i Rakušané a Němci,“ upřesnila.

Vedení obce se sedmi stovkami obyvateli investici za 1,7 miliardy korun vítá. „Vnímáme to pozitivně. Lipnu nad Vltavou to přinese další pracovní příležitosti,“ věří místostarosta Pavel Macák.

Komplex díky investorovi zaplní prázdný terasovitý svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v roce 2016 vyrostl po dobu olympijských her park Rio - Lipno. Za sedmnáct dní ho tenkrát navštívilo 350 tisíc lidí.

Kuchaři se shánějí těžko

Obecní rozpočet nebude stát proměna velkého areálu o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních ani korunu.

„Úprava veřejných prostor je součástí soukromého projektu. Podobným způsobem byla postavena i Marina a další akce. Veřejné prostory pak investor převede obci,“ vysvětlil už dříve starosta Lipna Zdeněk Zídek.

V areálu najde práci několik desítek lidí. Mluvčí projektu předpokládá, že je získají z Jihočeského kraje. Především budou potřebovat pracovníky do běžného provozu. Právě taková místa se však v regionu obsazují těžko.

„Kuchaři, uklízečky nebo číšníci jsou velmi poptávané profese. Vážou se na sezonní práce, které se rozjíždějí na začátku léta a trvají do konce září a října. Investor nebude mít lehkou situaci, pokud bude shánět tyto profese,“ myslí si ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Českém Krumlově Jitka Sládková.

„Zdrojů, kde zaměstnance získat, je několik. Jedním z nich je úřad práce, který má možnost nabídnout uchazečům případnou rekvalifikaci. Zájemci mohou zvážit své schopnosti, možnosti a uplynulé zkušenosti. To ale není proces ze dne na den. Ale nejsme jediní, kdo může poskytnout pracovní sílu. Firmy se dívají po zaměstnancích prostřednictvím letáků či inzerátů a dalších zdrojů,“ dodává.

Na Krumlovsku byla v srpnu nezaměstnanost na úrovni 2,9 procent. O práci žádalo téměř 1300 lidí, zatímco volných pracovních míst bylo bezmála 3 800.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Na hrozící povodně ve Strakonicích brzy upozorní moderní přístroje

Otava teče ve Strakonicích kolem hradu.

Na řece Otavě, ale i na dalších tocích ve Strakonicích budou brzy zařízení varující před velkou vodou. Město pořídí...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Najdete na iDNES.cz