Laguny po úpravně uranové rudy u Mydlovar zmizí do pěti let

  11:33aktualizováno  11:33
Zavážení odkališť poblíž Českých Budějovic spěje do finále, pak tam bude zeleň. Ministerstvo životního prostředí zde navíc zamítlo stavbu třídírny a sběrny komunálního a průmyslového odpadu.

V Mydlovarech na Českobudějovicku si lidé stěžují na velký sirovodíkový zápach, který pochází z nedalekého odkaliště, kterou rekultivuje firma Diamo. Zápach pochází z jedné z místních nádrží. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Zastavit projekt třídírny a sběrny komunálních a průmyslových odpadů se podařilo několika obcím na Českobudějovicku. Firma OK Projekt plánovala tuto provozovnu postavit v místě odkaliště Triangl, které leží v lokalitě zdevastované úpravnou uranové rudy u Mydlovar.

Společnost už patnáct let zaváží laguny zbylé po úpravně rudy. Povolení ke stavbě sběrny v těchto dnech zamítl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Proti projektu jsme se odvolali ke kraji. Investor pak požádal o rozklad ministerstvo, které výkupnu odpadů zamítlo. Je to jeden z dílčích úspěchů, kterých jsme dosáhli při nekonečné rekultivaci odkališť. Teď usilujeme o podepsání memoranda na dokončení technické sanace území do roku 2024,“ uvedla starostka Mydlovar Hana Chalupská.

Obec zároveň připomíná několik podmínek, které platí pro OK Projekt. Mantinely mu stanovuje provozní řád.

Podle něho smí přijímat a využívat výhradně materiál určený pro zavážení odkaliště Triangl, případně pro další rekultivované jámy státního podniku Diamo, nikoli pro třetí strany.

„Záměr sběrny odpadů u Trianglu jsme opustili, ještě než se k němu vyjádřilo ministerstvo. Je pro nás dávno minulost. Podle projektu šlo o provozovnu výhradně určenou pro sběr odpadu určeného pro zavážku lagun, ne pro žádné třetí strany,“ uvedl jednatel společnosti OK Projekt Jan Křepelka.

Fotogalerie

Podle jeho slov se zavážení odkališť dostává do finále a termín ukončení technické rekultivace celého území o rozloze více než 280 hektarů do roku 2024 je reálný. Po zavážecích pracích bude následovat biologická rekultivace, tedy oživení lokality zelení. S termínem počítá i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na počátku 90. let 20. století, kdy úpravna rud zanikla, přitom stát odhadoval, že zahlazení stop po chemické úpravně bude trvat až do roku 2040. Zavážením kalojemů trpí hlavně okolní obce, které obtěžuje těžká doprava, hluk a prašnost. Ročně se do prostoru naveze 200 tisíc tun rekultivačních materiálů.

„Auta by měla jezdit mimo naši obec, ale řidiči to nedodržují,“ řekl starosta Zahájí Josef Kazdík. Zahájí, podobně jako další dotčené obce například Mydlovary nebo Olešník, teď podávají připomínky do stavebního řízení k poslední úpravě odkaliště s názvem Triangl. Podle Kazdíka rekultivaci vítají, ale chtějí znát podrobnosti projektu. Zejména opatření proti prašnosti.

Odkaliště Triangl je přitom lagunou bez nebezpečné radiace po uranu, protože sloužilo jako úložiště teplárenské strusky a popílku. Jeho minusem je naopak obsah radonu.

Laguny zavážené průmyslovým a stavebním odpadem jsou pozůstatkem po těžbě lignitu a keramického jílu. Úpravnu rud zde zřídil podnik Diamo Ralsko v 60. letech.

Podle odboru životního prostředí krajského úřadu, který na proces rekultivace dohlíží, budou zavezená odkaliště nakonec překryta zeminou, na které poroste tráva. K hospodářským nebo rekreačním účelům se však celé území hodit nikdy nebude.

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Další z rubriky

Táborskem kličkovala dodávka, řidička z povolání měla dopoledne tři promile

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Nedrží směr a kličkuje. Asi tak zněla varování řidičů, kteří v pondělí dopoledne volali na linku 158 kvůli podezřelé...

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

V Budějovicích zbrzdí řidiče další semafory, jsou na opravené Mánesově

Semafor u přechodu pro chodce přibyl na vyžádání některých rodičů dětí, které...

Od rána je opět průjezdná rušná Mánesova ulice v Budějovicích. Rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun se...

Plot u stadionu je černá stavba na pozemku města, vadí kritikům v Týně

Obyvatelé okolních ulic pomocí petice upozorňují na to, že plot ukrojil kus...

Zastupitelé v Týně nad Vltavou projednávali dvě petice týkající se plotu u fotbalového hřiště. Podle odpůrců jde o...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz