Dva simulované domy postavili v areálu firmy Pavus pro požární ukázku připravenou za odborné spolupráce Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.
Akce s názvem Jak (ne)hoří dům má ukázat lidem, že se nemusí bát bydlet v dřevostavbách.
"Od 11. září, kdy se v New Yorku zřítily mrakodrapy, se věnuje větší pozornost požární odolnosti staveb. Vedle toho, že navrhneme konstrukci, aby lidem sloužila za běžné teploty, tak se musíme zabývat i tím, čemu budou lidé vystaveni v případě požáru," uvedl Petr Kuklík z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT, který s dalšími odborníky komentuje simulovaný požár.
"Takhle to probíhá v bytě, když usnete s cigaretou v posteli," říká do mikrofonu jeden z odborníků.
Objekt velký tři krát dva metry je rozdělený dvěma protipožárními příčkami. Dům A je difuzně otevřený, to znamená, že jsou tam materiály, které dokážou propouštět vlhkost, a také má požárně odolné okno.
Objekt B tvoří difuzně uzavřená konstrukce se zateplovacím systémem z polystyrenu. "U domku B se dá předpokládat, že dojde k porušení okna," odhaduje Kuklík.
Intenzita požáru se stupňuje. Po několika minutách se potvrzuje předpoklad odborníka. Okno v zadní části domku B prasklo a vypadlo. Zatímco v objektu A se stále drželo.
Ve 29. minutě komentátor sděluje, že teplota v domě A je 612 stupňů Celsia a v domku B se pohybuje okolo 771 stupňů. Žáruvzdorné okno ve stavbě A bylo jen popraskané.
"Tohle je simulace rodinného domku, který si vyžaduje požární odolnost 30 minut, takže zkouška poběží 33 minut," vysvětluje odborník.
"Podstatné je, že oba domy vydržely požární zatížení 30 minut a že si zachovaly nosnost," popisuje Kuklík. Stavba objektů vyšla na 300 000 korun.
Na zkoušku odolnosti požáru se přišel podívat i Karel Bulín ze společnosti Derken. "Jsem technický poradce výrobce parotěsných zábran. Zaujalo mě, jaký vliv mají okna na šíření požáru," uvedl Bulín.