Podle památkářů, kteří ve čtvrtek dílo restaurátorů za 350 tisíc korun zkolaudovali, je rozdíl očividný a potěší každého. A navíc se ochoz dočkal obnovy po 32 letech.
„Působí velmi čistě a upraveně. Posun k lepšímu je veliký. Lidé určitě ocení i nový orientační systém,“ uvedl Roman Lavička z Národního památkového ústavu.
Na panoramatických fotografiích, které pořídil na budějovické dominantě Milan Binder, jsou očíslovány a ve čtyřech jazycích popsány nejdůležitější orientační body.
„Vycházeli jsme z nejčastějších dotazů návštěvníků, kteří se ptají, kde je autobusové nebo vlakové nádraží, Lannova třída či pošta,“ popsal věžný Jan Vančura.
Restaurátoři začali s obnovou ochozu Černé věže loni v listopadu. Demontovali z něj rezavé kovové části, které opravovali v zimě.
„Na věži jsme začali pracovat poslední týden v únoru, a pokud bylo příznivé počasí, byli jsme tam denně,“ řekl vedoucí pětičlenného restaurátorského týmu Lukáš Hosnedl.
Spolu s kolegy musel především očistit, vyspravit, zpevnit a natřít všech 95 kuželek a 16 sloupků kamenné balustrády. Všechno, co ke své práci potřebovali, přitom restaurátoři nosili po 225 schodech nahoru a zpět po svých.
„Do práce jsme chodili s batohem na zádech a s kanystry s vodou v rukách. Odhaduji, že jsme tam odnesli přes tunu nákladu,“ podotkl Hosnedl.
Ochoz Černé věže se podle odborníků dočkal obnovy za pět minut dvanáct, protože hlavně její jižní a západní strana čelí extrémním povětrnostním podmínkám.
V posledním květnovém týdnu ještě Vančura zajistí novou výmalbu úzké vstupní věžičky s kamennými schody a v interiéru nainstaluje snímky císařského a městského znaku ve velikosti originálů. Oba kamenné znaky byly v roce 1576 zavěšeny na jižní straně věže, ale pak věkem zvětraly a v roce 1898 byly kvůli bezpečnosti sundány.
„Černá věž je původem městská zvonice, vždycky to byla pýcha a symbol města. A k reprezentaci města patří městská heraldika. Je dobře, že ji připomeneme aspoň na fotografiích, protože originály jsou uloženy v Jihočeském muzeu,“ dodal Lavička.