Vyšetřování případu předělávání zbraní skončilo. Obviněno je sedm lidí

  16:33aktualizováno  16:33
Vyšetřování nedovoleného ozbrojování několika osob, které vedli kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, je u konce. V případu z Prachaticka s krycím názvem KOV je obviněno sedm lidí. U jednoho z nich byl mohlo být trestního stíhání zastaveno.

Zbraně, které zadrželi kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. | foto: Národní centrála proti organizovanému zločinu

O práci detektivů informovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v říjnu roku 2017 s tím, že na něm pracovali necelý rok. Tehdy obvinili šest lidí z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Nyní vyšetřování případu s krycím názvem KOV ukončili.

„Spisový materiál byl předán Okresnímu státnímu zastupitelství v Prachaticích s návrhem na podání obžaloby vůči šesti obviněným osobám, a zároveň byl podán návrh na zastavení trestního stíhání u jedné obviněné osoby,“ informovala tisková mluvčí centrály Iva Knolová.

Fotogalerie

Zároveň doplnila, že při vyšetřování v loňském roce přibyla další obviněná osoba pro přečin nedovolené ozbrojování. Obvinění zbraně vyráběli a upravovali tak, aby mohly střílet dávkou. Stíháni jsou i pro nelegální vlastnění revolverů, pušek a pistolí, dělostřeleckého granátu či vojenské pyrotechniky.

„Postupně detektivové zjistili, že se dva muži z jižních Čech spolčili za účelem výroby hlavních částí hromadně účinných zbraní. Tedy těch, které mohou současně zabít více lidí a zakázaných doplňků. Potom je kompletovali a následně také prodávali. Dvojice nakupovala materiál pro výrobu hlavní samopalů SA vzor 61 a útočných pušek SA vzor 58. Po jejich vyrobení také upravovali jejich hlavně pro možnost osazení tlumičem,“ popsal v minulosti mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Zbraně prodali za desítky tisíc korun

Muži si také podle kriminalistů opatřili ze Slovenska několik kusů zbraní CZ Škorpion vzor 61 upravených pro střelbu náboji typu Flobert, které jsou na Slovensku volně prodejné jako zbraně kateforie D nepodléhající registraci. „U nich podle závěrů kriminalistů vyměnili hlavně za nově vyrobené v původní ráži 7.65 mm Browning, čímž uvedli zbraně opět do stavu způsobilého pro střelbu dávkou. Tímto způsobem byla rovněž pořízena a upravena jedna útočná puška SA vzor 58. Muži dále vyrobili několik tlumičů hluku výstřelu,“ přidal Ibehej.

Dvojice mužů následně prodala plně funkční zbraně schopné střelby dávkou. Šlo o jednu útočnou pušku SA vzor 58, dva samopaly vzor 61 a dva tlumiče hluku výstřelu. Zbraně či zakázané doplňky podle závěrů kriminalistů zakoupily tři další osoby za celkovou částku v řádech několika desítek tisíc korun.

„Někteří z obviněných dále přechovávali čtyři plně funkční samopaly SA vzor 61 a jeden samopal polské výroby vzor 63 (P 63) RAK. Dále připravovali nákup a kompletaci minimálně čtyř útočných pušek vzor 58 a čtyř samopalů vzor 61, jejichž výrobu již započali zhotovením hlavní pro uvedené hromadně účinné zbraně,“ popsal Ibehej.

Při několika domovních prohlídkách kriminalisté NCOZ zajistili velké množství dalších nelegálně držených zbraní, střelivo a hlavní části zbraní podléhající povinné registraci.

Na základě výsledků vyšetřování, které je u konce, bylo v říjnu 2018 u pěti obviněných osob rozšířeno trestní stíhání z dalších skutků kvůli hromadění dalších zbraní kategorií A, B, C a nelegálnímu přechovávání většího množství střeliva.

Pět osob tak teď čelí obvinění z nejvýše kvalifikované skutkové podstaty trestného činu nedovolené ozbrojování, dvě osoby jsou obviněny ze spáchání přečinu nedovoleného ozbrojování. Na jednu z těchto sedmi byl podán návrh na zastavení trestního stíhání.

Pěti ze sedmi obviněných hrozí v případě pravomocného rozsudku až osmiletý trest odnětí svobody, další dva jsou obviněni z trestného činu nedovoleného ozbrojování s nižší trestní sazbou. 

Autor:

Nejčtenější

Na svůj rodný kraj myslím každý den, říká Král Šumavy. Je mu 95 let

Josef Hasil v uniformě Sboru národní bezpečnosti.

Před 95 lety se narodil Josef Hasil. Legendární Král Šumavy dosud žije v řadovém domku na předměstí Chicaga ve...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Jihočeští hasiči mají letecké specialisty. Pomohou třeba při povodních

Letečtí záchranáři při tréninku na Berounce.

Dosud si museli hasiči na jihu Čech vystačit pouze s pozemní technikou, od začátku ledna však může třináct vycvičených...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz