Vyšetřování případu předělávání zbraní skončilo. Obviněno je sedm lidí

  16:33aktualizováno  16:33
Vyšetřování nedovoleného ozbrojování několika osob, které vedli kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, je u konce. V případu z Prachaticka s krycím názvem KOV je obviněno sedm lidí. U jednoho z nich byl mohlo být trestního stíhání zastaveno.

Zbraně, které zadrželi kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. | foto: Národní centrála proti organizovanému zločinu

O práci detektivů informovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v říjnu roku 2017 s tím, že na něm pracovali necelý rok. Tehdy obvinili šest lidí z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Nyní vyšetřování případu s krycím názvem KOV ukončili.

„Spisový materiál byl předán Okresnímu státnímu zastupitelství v Prachaticích s návrhem na podání obžaloby vůči šesti obviněným osobám, a zároveň byl podán návrh na zastavení trestního stíhání u jedné obviněné osoby,“ informovala tisková mluvčí centrály Iva Knolová.

Fotogalerie

Zároveň doplnila, že při vyšetřování v loňském roce přibyla další obviněná osoba pro přečin nedovolené ozbrojování. Obvinění zbraně vyráběli a upravovali tak, aby mohly střílet dávkou. Stíháni jsou i pro nelegální vlastnění revolverů, pušek a pistolí, dělostřeleckého granátu či vojenské pyrotechniky.

„Postupně detektivové zjistili, že se dva muži z jižních Čech spolčili za účelem výroby hlavních částí hromadně účinných zbraní. Tedy těch, které mohou současně zabít více lidí a zakázaných doplňků. Potom je kompletovali a následně také prodávali. Dvojice nakupovala materiál pro výrobu hlavní samopalů SA vzor 61 a útočných pušek SA vzor 58. Po jejich vyrobení také upravovali jejich hlavně pro možnost osazení tlumičem,“ popsal v minulosti mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Zbraně prodali za desítky tisíc korun

Muži si také podle kriminalistů opatřili ze Slovenska několik kusů zbraní CZ Škorpion vzor 61 upravených pro střelbu náboji typu Flobert, které jsou na Slovensku volně prodejné jako zbraně kateforie D nepodléhající registraci. „U nich podle závěrů kriminalistů vyměnili hlavně za nově vyrobené v původní ráži 7.65 mm Browning, čímž uvedli zbraně opět do stavu způsobilého pro střelbu dávkou. Tímto způsobem byla rovněž pořízena a upravena jedna útočná puška SA vzor 58. Muži dále vyrobili několik tlumičů hluku výstřelu,“ přidal Ibehej.

Dvojice mužů následně prodala plně funkční zbraně schopné střelby dávkou. Šlo o jednu útočnou pušku SA vzor 58, dva samopaly vzor 61 a dva tlumiče hluku výstřelu. Zbraně či zakázané doplňky podle závěrů kriminalistů zakoupily tři další osoby za celkovou částku v řádech několika desítek tisíc korun.

„Někteří z obviněných dále přechovávali čtyři plně funkční samopaly SA vzor 61 a jeden samopal polské výroby vzor 63 (P 63) RAK. Dále připravovali nákup a kompletaci minimálně čtyř útočných pušek vzor 58 a čtyř samopalů vzor 61, jejichž výrobu již započali zhotovením hlavní pro uvedené hromadně účinné zbraně,“ popsal Ibehej.

Při několika domovních prohlídkách kriminalisté NCOZ zajistili velké množství dalších nelegálně držených zbraní, střelivo a hlavní části zbraní podléhající povinné registraci.

Na základě výsledků vyšetřování, které je u konce, bylo v říjnu 2018 u pěti obviněných osob rozšířeno trestní stíhání z dalších skutků kvůli hromadění dalších zbraní kategorií A, B, C a nelegálnímu přechovávání většího množství střeliva.

Pět osob tak teď čelí obvinění z nejvýše kvalifikované skutkové podstaty trestného činu nedovolené ozbrojování, dvě osoby jsou obviněny ze spáchání přečinu nedovoleného ozbrojování. Na jednu z těchto sedmi byl podán návrh na zastavení trestního stíhání.

Pěti ze sedmi obviněných hrozí v případě pravomocného rozsudku až osmiletý trest odnětí svobody, další dva jsou obviněni z trestného činu nedovoleného ozbrojování s nižší trestní sazbou. 

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lidé mají zničený lak na autech, továrna dostala za únik prachu pokutu

Takhle mají zničený lak auta, která stojí nedaleko firmy Gienanth Czechia.

Pokutu téměř 300 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí firmě na Českokrumlovsku, které unikal do...

Lvy do zoo nedám, to se raději přestěhuji do ciziny, říká chovatelka

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Chovatelce šelem Ivě Lapkové Zelinové z Jindřichohradecka se před několika dny nepodařilo získat dodatečné povolení k...

Další z rubriky

Od květin zběhla k sirupům. Vyrábí je v Třeboni podle starých receptů

První jarní sirup dělá Lada Čuříková v Třeboni z kopřivy. Následuje pampeliška,...

Lada Čuříková provozovala největší květinářství v Třeboni, ale před čtyřmi lety se rozhodla pro změnu. Začala...

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

Z psychiatrické léčebny na Strakonicku utekl pacient, čekalo na něj auto

Miroslav Zeman utekl z Psychiatrické léčebny ve Lnářích.

Z Psychiatrické léčebny ve Lnářích na Strakonicku utekl pacient. Podle personálu to měl naplánované, protože na něj...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Ošetřovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz