Nová obří voliéra v Borových Ladech se zřítila pod tíhou sněhu

  11:42aktualizováno  11:42
Lidé sem měli chodit obdivovat sovy a další vzácné ptáky žijící na Šumavě, ale stavba největší voliéry v zemi nevyšla. Sloupy, které držely sítě, se zřítily s prvním sněhem a větrem.

Nedokončený sovinec v Borových Ladách, jehož síťová konstrukce byla zničena váhou šumavského přídělu sněhu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Voliéru - největší v zemi - v bývalém lomu u Borových Lad na Prachaticku začala správa parku budovat před zimou. Zakázku za více než šest milionů korun dotovanou z peněz Státního fondu životního prostředí získala firma Lesostavby Třeboň a pustila se podle projektu do stavby.

Na začátku ledna se ale konstrukce, kterou byly dvě ocelové trojnožky, lana a sítě, zřítila. Na voliérách ležela vrstva třiceti až čtyřiceti centimetrů sněhu a sítě se prověsily o půl metru, někde i více.

Fotogalerie

Statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz v posudku uvedl, že projekt neodpovídal normám a dříve či později by konstrukce stejně spadla.

"Podle mého názoru nebyly v projektové dokumentaci dodrženy normami a předpisy stanovené požadavky. Jako příčinu havárie považuji nevhodně navržený detail styku dolní a horní trojnožky s nevhodně zvolenými koutovými svary a nesymetrické zatížení ocelové konstrukce sněhem," píše statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz ve svém posudku.

Upozorňuje také na špatně řešené zakončení lan. "Každá ze závad je natolik závažná, že by dříve či později vedla k havárii," uzavírá znalec. Projektanti si ale nechali zpracovat nový posudek.

Ačkoliv ve svém posudku jednoznačně řekl, že nelze podle dokumentace soví voliéry znovu postavit, ale bude potřeba celý projekt přepracovat, správa parku věří, že v létě se lidé do sovince podívají.

Soví voliéra

Zoologický program, jehož součástí je i stavba soví voliéry v Borových Ladách, vznikl za bývalého ředitele šumavského parku Františka Krejčího. Měl turistům ukázat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Návštěvníci měli okolo zvířat procházet po dřevěných stezkách. Stavba voliér v bývalém lomu v Borových Ladách vyjde na více než šest milionů korun. Kvůli těžkému sněhu a silným větrům se zhroutila.

"Čekáme nyní na druhý posudek, který si nechávají zpracovat projektanti. Buď bude chyba v projektu nebo ve vlastních stavebních pracích, ale máme dobře udělanou smlouvu," říká manažer projektu Miloš Juha ze správy šumavského parku.

Hlavní projektantka voliéry Martina Hřebeková ale věří, že jimi zadaný posudek je očistí.

"Kdyby nebyl projekt v pořádku, nebylo by vydáno stavební povolení. První posudek, který zadala firma, se nezabýval postupem stavby, my chceme vzít do zkušebny i svary. Až uvidíme závěry, pak teprve lze určit příčinu. Je to velmi specifická stavba, ani firma nikdy nic takového nestavěla," hájí se Hřebeková.

Vedoucí vimperského závodu Lesostaveb Třeboň Miloslav Binder je teď také zdrženlivý. Prohlásil ale, že nepředpokládá, že by druhý posudek vyzněl jinak, než ten, který si nechala zpracovat jeho firma.

"Je třeba vědět důvod, proč se konstrukce zřídila, aby se to neopakovalo, ale můj názor je takový, že posudek statiky nemůže být příliš odlišný," komentoval Binder.

Ani jedna ze stran nebude chtít chybu uznat. Už proto, že může hrozit vracení dotací.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Myslel jsem, že mě podvádí, řekl muž obžalovaný z pobodání přítelkyně

Ilustrační snímek

Krajský soud v Táboře začal ve středu projednávat případ čtyřiatřicetiletého Martina Charváta, který je obžalován z...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz