Nová obří voliéra v Borových Ladech se zřítila pod tíhou sněhu

  11:42aktualizováno  11:42
Lidé sem měli chodit obdivovat sovy a další vzácné ptáky žijící na Šumavě, ale stavba největší voliéry v zemi nevyšla. Sloupy, které držely sítě, se zřítily s prvním sněhem a větrem.

Nedokončený sovinec v Borových Ladách, jehož síťová konstrukce byla zničena váhou šumavského přídělu sněhu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Voliéru - největší v zemi - v bývalém lomu u Borových Lad na Prachaticku začala správa parku budovat před zimou. Zakázku za více než šest milionů korun dotovanou z peněz Státního fondu životního prostředí získala firma Lesostavby Třeboň a pustila se podle projektu do stavby.

Na začátku ledna se ale konstrukce, kterou byly dvě ocelové trojnožky, lana a sítě, zřítila. Na voliérách ležela vrstva třiceti až čtyřiceti centimetrů sněhu a sítě se prověsily o půl metru, někde i více.

Fotogalerie

Statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz v posudku uvedl, že projekt neodpovídal normám a dříve či později by konstrukce stejně spadla.

"Podle mého názoru nebyly v projektové dokumentaci dodrženy normami a předpisy stanovené požadavky. Jako příčinu havárie považuji nevhodně navržený detail styku dolní a horní trojnožky s nevhodně zvolenými koutovými svary a nesymetrické zatížení ocelové konstrukce sněhem," píše statik a znalec staveb Bohumil Rosenkranz ve svém posudku.

Upozorňuje také na špatně řešené zakončení lan. "Každá ze závad je natolik závažná, že by dříve či později vedla k havárii," uzavírá znalec. Projektanti si ale nechali zpracovat nový posudek.

Ačkoliv ve svém posudku jednoznačně řekl, že nelze podle dokumentace soví voliéry znovu postavit, ale bude potřeba celý projekt přepracovat, správa parku věří, že v létě se lidé do sovince podívají.

Soví voliéra

Zoologický program, jehož součástí je i stavba soví voliéry v Borových Ladách, vznikl za bývalého ředitele šumavského parku Františka Krejčího. Měl turistům ukázat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Návštěvníci měli okolo zvířat procházet po dřevěných stezkách. Stavba voliér v bývalém lomu v Borových Ladách vyjde na více než šest milionů korun. Kvůli těžkému sněhu a silným větrům se zhroutila.

"Čekáme nyní na druhý posudek, který si nechávají zpracovat projektanti. Buď bude chyba v projektu nebo ve vlastních stavebních pracích, ale máme dobře udělanou smlouvu," říká manažer projektu Miloš Juha ze správy šumavského parku.

Hlavní projektantka voliéry Martina Hřebeková ale věří, že jimi zadaný posudek je očistí.

"Kdyby nebyl projekt v pořádku, nebylo by vydáno stavební povolení. První posudek, který zadala firma, se nezabýval postupem stavby, my chceme vzít do zkušebny i svary. Až uvidíme závěry, pak teprve lze určit příčinu. Je to velmi specifická stavba, ani firma nikdy nic takového nestavěla," hájí se Hřebeková.

Vedoucí vimperského závodu Lesostaveb Třeboň Miloslav Binder je teď také zdrženlivý. Prohlásil ale, že nepředpokládá, že by druhý posudek vyzněl jinak, než ten, který si nechala zpracovat jeho firma.

"Je třeba vědět důvod, proč se konstrukce zřídila, aby se to neopakovalo, ale můj názor je takový, že posudek statiky nemůže být příliš odlišný," komentoval Binder.

Ani jedna ze stran nebude chtít chybu uznat. Už proto, že může hrozit vracení dotací.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Cyklobusy na jihu Čech letos nevyjedou. Dopravce na ně nezískal peníze

(ilustrační foto)

Jízdní řády cyklobusů pro letošní sezonu budou jejich příznivci hledat na jihu Čech marně. Dopravní systém Cyklotrans,...

Opilý řidič v Budějovicích skončil v poutech, nadýchal 2,73 promile

Mladík nadýchal dvě promile, řidičák nedostane.

Jedenačtyřicetiletý muž usedl v sobotu ráno za volant svého vozu i přesto, že se před tím posílil nejednou sklenkou...

Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

Společnost Yanfeng Automotive Interiors chce v Plané nad Lužnicí do roku 2021...

V dubnu opět ubylo Jihočechů bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na dvě procenta. Volných míst je ale stále více,...

Najdete na iDNES.cz