Pokoje na Červené Lhotě se vrací do původní historické podoby

  10:19
Na Červené Lhotě v těchto dnech vrcholí práce v pokojích v prvním patře. Od dubna uvidí turisté na třetí nejoblíbenější jihočeské památce výrazně proměněnou hlavní prohlídkovou trasu plnou novinek, rarit i kopií dobových tapet. V uplynulé sezoně navštívilo zámek 80 tisíc lidí.

Jak to vypadalo, když na Červené Lhotě žila poslední rodina šlechtických majitelů Schönburg-Hartenstein? Do roku 1920 vrátí návštěvníky obměněná první prohlídková trasa.

Jedním z taháků bude bombastický šlechtický salon jako z doby Ludvíka XVI. plný evropských replik Orientu. Tahle místnost s přilehlým budoárem celou akci způsobila.

„Byly tu tapety z konce 70. let, které neodpovídaly původnímu vybavení. Pod stropem jsou tyče, které šlechta používala k zavěšení obrazů. I na nich byly tapety. Oloupal jsem z nich nové a pod nimi jsem našel ty původní. Po rozvinutí jsme měli asi 15 centimetrů dlouhé proužky, podle kterých jsme nechali vyrobit přesnou kopii původního vzoru. Teď sem můžeme konečně dát autentický mobiliář. Tím pádem se nám ale rozpadla instalace v jiných místnostech a začala akce škatulata, hejbejte se,“ líčí kastelán Tomáš Horyna.

Přesné kopie původních tapet už jsou na stěnách. „Jsou vypnuté na dřevěných rámech, pod nimi je vrstva filcu a dva centimetry místa. Pak až je zeď. Ještě čekáme na okraje, které nám šijí ve Španělsku. Tapety jsou trochu také tepelnou izolací, je tu najednou i takový útulný zvuk. Hlavním důvodem byl ale tehdy luxus,“ popisuje Horyna.

Návštěvníci uvidí francouzskou grafiku i uniformy

Postupně místnosti zaplní šinoaserie, což byly evropské repliky Orientu, dobové koberce, stůl s mosazným kováním nebo benátské zrcadlo.
Téměř hotový už je hostinský pokoj. „Využíváme maximum původního dochovaného vybavení. Vrátili jsme se k sestavě krásných francouzských grafik, které zachycují různé druhy zvěře. Takhle pokoj vypadal, když ho obývali hosté,“ ukazuje Horyna.

Celkem se změna týká asi patnácti pokojů. V některých však novinky najdou jen opravdoví znalci Červené Lhoty. Původní mobiliář má asi tři tisíce položek, památkáři jich v prvním patře využijí zhruba tisíc. Podle Horyny je jedním z největších lákadel relikviářový oltářík s ostatky svatých. Původně býval v dámské ložnici, kam se zase vrátí.

„V roce 1946 byl spolu se všemi sakrálními předměty přenesen do kostela sv. Ottona v Deštné. Dopadl žalostně, byl v havarijním stavu napadený bílou plísní. Pochází z konce 18. století. Jsou na něm prvky baroka, ale už i klasicismu,“ říká kastelán.

Raritou jsou také livreje – uniformy služebnictva. „Vystavíme livreje, ve kterých personál obsluhoval šlechtice. Jeden nosil Josef Škvrně, což byl ve 20. a 30. letech komorník. Donedávna sem jezdíval jeho syn Emanuel, který tu vyrůstal,“ líčí Horyna.

Celková investice vyjde asi na půl milionu korun. Do rozpočtu zámku to výrazně nezasáhne. Loni ho navštívilo 80 tisíc lidí a výnosy ze vstupného činily pět milionů.

Zámek se v zimě mění v lednici

V těchto dnech je Červená Lhota pokrytá vysokou vrstvou sněhu, rybník je zamrzlý. Památka, která je stará více než 550 let, se tak změnila v lednici. „A to doslova. Kamenný zámek je na skále ponořené na dně rybníka, kterým protéká potok. Všechno teplo voda odvede zase pryč. Chladí to jako lednička,“ vysvětluje 42letý Horyna.

Letos je tu podle něj největší zima za poslední roky. „Ale když hodně mrzne, tak je teplota ve vytápěných místnostech příjemnější než obvykle. Zámek totiž zamrzne a izoluje. Nejhorší je, když jsou teploty kolem nuly. To se zámek zvenku orosí a teplo jde ven. Potom je všude syrovo, lezavo, vlhko,“ míní.

Starosti mu v mrazech dělá jen zámecký vodovod. V obci Červená Lhota totiž není. Stejně jako plyn nebo kanalizace. „Používáme studnu z 18. století. Skrz most si vedeme vodu. Ve velkých mrazech nechávám na konci ventilu v zámku téct nepatrný pramínek, aby potrubí nezamrzlo. Další problémy jsou v létě. Když denně tisíc lidí spláchne na veřejných záchodech, tak to studna razantně pocítí,“ vypráví.

Přímo na Červené Lhotě žije s manželkou od roku 2003, kdy se stal kastelánem. „Děti se tu narodily, takže jsou zvyklé na odlehlý způsob života. Musíme je vozit do školy i na kroužky. Jen dvakrát za těch 14 let jsme vůbec nevyjeli, když ještě nestačila obec prohrnout cestu,“ vzpomíná.

Jeho velkou prioritou je vyčištění zámeckého rybníka. „Na dně je 1,7 metru bahna. V létě už je to dost vidět. Po sezoně bych ho chtěl vypustit, slovit, nechat promrznout. Na jaře pak bahno odstranit a zase napustit. Je to ale složitý schvalovací proces. Chceme také opravit stavidla, opěrné zídky, vybudovat nový mostek u půjčovny lodiček a opravit lávku pro pěší,“ plánuje Tomáš Horyna.

Autor:
  • Nejčtenější

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Bojuje proti developerům u Lipna a říká, že ho nelze rovnat s jezery v Rakousku

14. dubna 2024  12:05

Pavla Setničková založila spolek Lipno pro život, jehož úlohou je hájit Lipensko před projekty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednasedmdesátiletý řidič předjížděl, zabil ho náraz do protijedoucího vozidla

17. dubna 2024  19:38,  aktualizováno  20:14

Při tragické dopravní nehodě na silnici 2/37 ve směru z Tábora na Slapy ve středu po čtvrté hodině...

Za smrt narkomanky dostal muž 7,5 roku. Soud uvěřil, že jí chtěl opiáty pomoci

19. dubna 2024  13:39

Trest 7,5 roku vězení uložil dnes českobudějovický krajský soud muži obžalovanému ze zavinění smrti...

Krabička jako lék na smutek za ztracené dítě. Usnadňuje truchlení, říká lékařka

19. dubna 2024

Premium Vzpomínkové krabičky jako lék na smutek. I tak lékařka Šárka Pfauserová z českobudějovické...

Opilá řidička nabourala v noci do domu, část zdi museli hasiči strhnout

19. dubna 2024  9:39

Opilá řidička narazila ve čtvrtek v noci do domu v Chlumanech na Prachaticku. Byla opilá a nemá...

Hokejová reprezentace se bude vracet na jih Čech další čtyři roky

19. dubna 2024  8:02

Nejen světový šampionát žen, ale minimálně čtyřletá spolupráce Jihočeského kraje s Českým svazem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...