Na obchvat čeká mnoho jihočeských obcí, brzdí je peníze i spory

  11:47aktualizováno  11:47
Řada jihočeských obcí má bolest, protože jimi procházejí frekventované silniční tahy. Odpověď na otázku, zda se dočkají obchvatů, se stále víc podobá věštění z křišťálové koule. V nejistotě jsou hlavně místa při krajských silnicích II. nebo III. třídy.

Od podzimu roku 2018 slouží obchvat na severu Strakonic. Ilustrační foto. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

V těchto dnech oznámil kraj záměry obchvatů Borovan na Českobudějovicku nebo Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Letos zveřejnil ještě další plán na novou silnici kolem Žáru u Nových Hradů.

V řešení je objezd Dolního Bukovska, kde se o jeho podobě diskutuje už několik let. Ve hře jsou obchvaty Trhových Svinů, Týna nad Vltavou, Chýnova a dalších obcí.

Všechny projekty mají jedno společné – investor uvádí, že se do nich pustí v letech 2022 až 2025. Tomu však nevěří místní lidé nebo politici. Dotace na dopravní stavby z Evropské unie budou navíc brzy nadlouho vyčerpané.

Obchvat má měřit tři a půl kilometru

„Ze tří variant trasy obchvatu je pro nás nejpřijatelnější ta vzdálenější východní, se kterou už počítáme v územním plánu. Otázka je, kdy se jí dočkáme, nejsme na prioritním místě v pořadí,“ poznamenal starosta Borovan Petr Jenker (ČSSD), který je zároveň členem krajské dopravní komise.

Obchvat délky 3,5 kilometru povede lokalitou Horní Padělky. Bude mít jeden most a šest křižovatek. Borovanští zastupitelé zdůrazňují, že povede územím, kde dříve ležely koleje vlečky podniku Calofrig.

„Tělesa trati stále patří obci. Co kdyby se někdy situace změnila a znovu se obnovila? Je tu i vize zprovoznit tady turistický vláček. Ale to už je hodně vzdálená budoucnost,“ myslí si starosta Jenker.

Po silnici dlouhé 2,9 kilometru má podle sdělení kraje vést východní obchvat Nové Bystřice. Jeho schválená varianta bude mít tři křižovatky a most přes rybník Ovčárna dlouhý 155 metrů, kde mu musí ustoupit dvě nemovitosti. Také v tomto případě už zastupitelé trasu zařadili do územního plánu, a je dokonce v nadřazených zásadách územního rozvoje kraje.

Bukovsko si bude muset počkat?

Bouřlivý vývoj mělo schvalování trasy obchvatu v Dolním Bukovsku na Českobudějovicku. Před několika dny tu zastupitelé schválili změnu už jednou odhlasované trasy. Povede jižně od městyse namísto předešlé severní cesty, která je zároveň zanesená do krajských zásad územního rozvoje.

Je podle nich levnější a šetrnější k životnímu prostředí. „Nedoufám, že stavba tady vznikne nějak rychle. Nejdříve musí její změnu schválit kraj. Přednost budou mít jiní,“ tuší starostka Dolního Bukovska Ivana Makovičková (Šance pro Bukovsko).

Podle místostarosty Nové Bystřice a bývalého hejtmana Jiřího Zimoly jsou za prodlužováním výstavby obchvatů i místní spory. „Také u nás byly názory na vedení obchvatu rozdílné, ale vycházíme z toho, že zastupitelé nakonec schválili jedinou variantu, která je také v zásadách územního rozvoje. Každé pozdější změny jen stavbu odkládají o další roky,“ míní Zimola.

ČEZ už nemá zájem o financování

Podobnou vleklou přípravou obchvatu jako v Dolním Bukovsku prošly i Trhové Sviny, kde po deseti letech začleňují novou trasu do územního plánu. Se starou padlo i vedení města.

Mezitím však vyschly zdroje peněz z operačního programu Unie a krajský rozpočet na stamilionové projekty nestačí. U některých obchvatů zase skončil zájem od ČEZ, která je před 10 lety slíbila financovat kvůli dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Krajský radní pro dopravu Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) si myslí, že kromě zdržování přípravy obchvatů u samotných obcí a zdlouhavém schvalování tras má vinu na zpoždění i vláda, která nedává do investic peníze, jež krajům slíbila. Navíc ukončila předčasně příjem výzev k evropským dotacím. Ty měly uzávěrku koncem loňského roku a v polovině letošního se teprve kraj dozví, kolik žádostí bylo úspěšných. Naději mají stavby s vysokou prioritou, mezi nimiž ale popisované obchvaty na jihu Čech nejsou.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Najdete na iDNES.cz