Budějovice jsou proti stavbě obalovny, město by dopravou asfaltu trpělo

  11:23aktualizováno  11:23
Společnost Hochtief CZ plánuje otevřít obalovnu živičných směsí u českobudějovické Okružní ulice a dodávat asfalt na stavbu dálnice D3. Stavební úřad ji z tohoto byznysu vyloučil tím, že její žádost o schválení územního řízení v těchto dnech zamítl. Společnost se chce odvolat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ŘSD

Důvody zamítnutí jsou stejné jako u dalších dotčených firem a vlastníků pozemků – obavy ze zhoršení životního prostředí. Mezi oponenty je i město České Budějovice.

„Záměr není v souladu s naším územním plánem. Osobně si myslím, že dopravou asfaltových směsí by město značně trpělo,“ uvedl náměstek primátora František Konečný (ANO).

„K rozhodnutí stavebního úřadu můžeme říci jen to, že se odvoláme,“ sdělil mluvčí společnosti Hochtief CZ Michal Talián.

Asfaltárna situovaná u areálu bývalé slévárny má podle projektu produkovat po dobu stavby D3 denně až tisíc tun směsí. Při rozvozu na místa stavby by musela nákladní auta jezdit částečně přes město.

Podobně dopadla před časem další společnost ve stejné lokalitě, která přiznala výrobu stejného množství směsí. Její provozovna měla stát vedle bývalé slévárny v sousedství jiné už fungující obalovny Skanska Asfalt.

Kromě nesouladu s územním plánem, který je zde platný od roku 2000, připomínají odpůrci i riziko zhoršení již tak špatného ovzduší v místě imisemi a polétavým prachem. Na to upozorňují i přilehlé obce Vráto, Hůry či Adamov.

Novou zátěž ovzduší přinese podle odborníků i budoucí podoba samotné Okružní ulice, která se do několika let rozšíří na čtyřproudou a má propojit plánovanou Severní spojku s dálnicí.

Ačkoliv žadatelé o nové obalovny argumentují, že je těchto výroben v prostoru stavby dálnice poměrně málo, podle jejich odpůrců stávající stačí. Další velká obalovna firmy Strabag vyrábí směs v Plané u letiště.

„Tyto provozy by se měly budovat mimo zastavěná území měst, kde nikomu nevadí,“ míní Konečný.

Samotná lokalita při Okružní ulici se přitom stává atraktivním místem pro developery. Plánují zde stavby velkého logistického areálu, parkoviště kamionů nebo obchodního centra. Někteří z nich zatím jen oznámili záměry, které musí projít přezkoumáním od stavebního úřadu, podobně jako zamítnutá obalovna.

Ačkoliv je území vedeno jako částečně průmyslová zóna, naráží tyto aktivity na podmínky v územním plánu.

Po loňském zrušení aktualizovaného územního plánu platí ten z roku 2000, který některé pozemky za hřbitovem sv. Otýlie charakterizuje jako území kolektivního bydlení se zelení a občanskou vybaveností včetně nákupních středisek. Jedno se plánuje na pozemcích firmy MANE.

Firma plánuje stavbu obalovny živičných směsí na Okružní ulici. Poblíž začne růst obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3.

Firma plánuje stavbu obalovny živičných směsí na Okružní ulici. Poblíž začne růst obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Další z rubriky

Srážka auta s dodávkou a kamionem zavřela tah ze Strakonic do Prahy

Hlavní tah ze Strakonic na Prahu v úterý zcela uzavřela vážná nehoda u Drhovle.

Kvůli vážné nehodě kamionu, dodávky a osobního vozu je uzavřený hlavní tah ze Strakonic na Prahu. Policisté odklánějí...

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem.

Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace...

Lidé si stěžují na cizince z Východu, Blatná odmítla padesát Mongolů

Ilustrační snímek

Kvůli nedostatku pracovních sil zaměstnávají firmy v Blatné na Strakonicku pracovníky ze zahraničí. To vadí místním i...

Najdete na iDNES.cz