Teplá Vltava se otvírá vodákům. Denně přijme dvakrát víc lodí než loni

  13:19aktualizováno  13:19
Na Teplou Vltavu může letos od května vyplout více lodí, než loni. Správa Národního parku Šumava schválila nový návštěvní řád, který maximální počet lodí zdvojnásobuje. Splouvání Teplé Vltavy v národním parku je přitom už roky sporné kvůli ochraně koryta řeky a perlorodek.

Teplou Vltavu si letos užije více vodáků než loni. | foto: Ladislav Němec MF DNES

Při výšce hladiny od 50 do 61 centimetrů smělo dosud vyplout na řeku 28 lodí za den. Od května to bude 63 lodí. Skupina s více než pěti loďmi může na úsek řeky mezi Soumarským Mostem a Pěknou jen s akreditovaným průvodcem. Pravidla se letos uvolnila díky novému posudku, jaký vliv mají lodě na faunu a flóru řeky.

"Na základě vyhodnocení všech odborných podkladů jsem došel k závěru, že i když prakticky každé splouvání má nějaký dopad, schválená varianta s dostatečnou jistotou nevyvolá významné vlivy na přírodu," uvedl autor odborného posouzení pro splouvání Teplé Vltavy Ondřej Bílek.

Letošní pravidla splouvání

Při výšce hladiny od 50 do 61 centimetrů může vyplout 63 lodí za den. Skupina s více než pěti lodí vypluje s průvodcem. Splouvat se může denně od 8 do 20 hodin, poslední loď se smí vydat ze Soumarského mostu nejpozději v 16 hodin. Pokud hladina řeky vystoupá nad 61 centimetrů může na řeku vyrazit 20 plavidel za hodinu, to znamená 180 za den. Vodáci se budou muset nadále registrovat a za splutí zaplatí od 300 do 500 korun za loď.

Ze Soumarského mostu mohou vodáci vyjíždět od 8 do 16 hodin. Stejně jako v předchozích letech se zájemci o splouvání musí registrovat prostřednictvím internetového systému nebo v nástupním místě Soumarský most. Za splutí zaplatí od 300 do 500 korun za loď.

Ekologičtí aktivisté v minulosti upozorňovali, že povolením splouvání řeky správa parku poškozuje cenné území a mohou ji hrozit evropské sankce. To nyní podle náměstka ředitele parku pro ochranu přírody Miroslava Böhma nehrozí.

"Režim a harmonogram doprovodů je stanovený tak, aby byla zajištěna potřebná úroveň ochrany cenného horního toku Vltavy a zároveň umožněno rekreační využití tohoto známého a atraktivního koutu národního parku," řekl.

Turisté mohou splout sedmáct kilometrů dlouhý úsek od 1. května do 31. října. Pokud však hladina nedosáhne výšky 50 centimetrů, řeka je pro vodáky uzavřena. V květnu lze na Teplou Vltavu vyrazit jen o víkendech a státních svátcích.

Loni řeku splulo podle aktuálních údajů 2 243 lodí.

Nový návštěvní řád, který vůbec poprvé platí na neomezenou dobu, přináší i další novinku - zpřístupní tradiční hraniční přechod s Německem Modrý Sloup poblíž Březníku u Modravy na Klatovsku.

"Sloužil lidem tisíc let, jen několik posledních desetiletí byl uzavřený. Návštěvní řád tímto reaguje na potřeby turistů české i bavorské strany," řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Babiš na D3 slíbil její dokončení v 2028, pak ho vítali odpůrci i příznivci

Andrej Babiš navštívil Netřebice. Místní obyvatelé premiéra vítali, ale...

V jihočeských Netřebicích se do sebe pustili příznivci a odpůrci premiéra Andreje Babiše, zůstalo jen u slov. Babiš do...

Naši předci investovali víc, aby byly domy krásné, říká fotograf Budějovic

Milan Binder

Milan Binder vydal za 16 let už 23 knížek fotografií, hlavně z Českých Budějovic. Když má čas, hraje na flašinet. Na...

Najdete na iDNES.cz