Z projektů, které připravila správa národního parku, aby více zpřístupnila centrální oblast Šumavy, jich bez odkladů může chystat 13. Celkem letos procházelo první fází hodnocení vlivu na životní prostředí, takzvaným procesem EIA, 34 projektů.
Ze hry zatím není ani zpřístupnění Luzenského údolí a hraničního přechodu Modrý sloup. O otevření historické trasy usilují turisté už řadu let. Stezka už se v nedávné minulosti dočkala i označení. Kvůli výskytu tetřeva hlušce byl ale proces otevření údolí vždy zastaven.
„My se teď jedinou legální cestou dostáváme dál. Podle dokumentace se otevření stezky stále vnímá jako záměr, který bude mít na populaci tetřeva významný vliv. Jsou tam ale také navržená opatření, jež by vliv kompenzovala tak, aby bylo možné stezku otevřít,“ upřesnil ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. Dodal, že další posouzení a výběr náhradních opatření bude navrženo až v dalších fázích procesu.
Právě průchod Luzenským údolím z Březníku byl hlavním důvodem, proč si správa parku toto hodnocení od loňského podzimu nechává zpracovávat. Zatím je zhruba ve třetině. I tak jsou ale podle Hubeného první závěry příjemným zjištěním.
Na Šumavě mohou lidé volně procházet velkou většinu území. „My se teď snažíme zpřístupnit ještě další lokality. K tomu ale musíme přistupovat velmi citlivě. Šumava je domovem nejenom lidí, ale také desítek druhů vzácných živočichů, květin a jedinečných biotopů. Právě proto zde vznikl národní park a právě proto sem jezdí miliony lidí ročně. Pokud bychom domovy ohrožených zvířat a rostlin zničili, Šumava by ztratila svoji krásu a atraktivnost,“ upozorňuje mluvčí správy parku Jan Dvořák.
Svaz obcí kritizuje, že zadání bylo příliš obecné
V současné době se hodnocením dokumentace zabývá ministerstvo životního prostředí. „Pokud bude obsahovat všechny náležitosti, postoupí k oponentnímu hodnocení, což je další standardní krok,“ přibližuje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Finální fází je potom veřejné projednání výsledků, k nimž hodnocení dospěje. To se dá očekávat ideálně ve druhé polovině příštího roku. Pak už nebude nic bránit stavbě nových rozhleden či cyklostezek.
Už v této fázi přípravy komplexního hodnocení se ale proti jeho výsledkům ostře ohradil Svaz obcí Národního parku Šumava. Podle předsedy, modravského starosty Antonína Schuberta, jeho dlouho očekávané výsledky směřují naopak k uzavření Šumavy.
„Problémy budou i s realizací některých pozitivně vyhodnocených záměrů,“ tvrdí.
Svaz obcí kritizuje především zadání, které vypracování hodnocení předcházelo. Podle Schuberta neobsahovalo důležité informace, z nichž mohli hodnotitelé vycházet.
„Zadání bylo velmi obecné. V posouzení například chyběly detaily trasy, která měla v Luzenském údolí vést po již vybudované cestě, a ne slatí. Chtěli jsme, aby stezka byla přístupná jen za dne a zcela uzavřena v době, kdy leží sníh. To ale v zadání chybělo,“ kritizuje Schubert.