V Písku plánují Galerii Otava. Ve 14 obchodech najde práci 60 lidí

  9:06aktualizováno  9:06
Přes sedm tisíc metrů čtverečních nákupních ploch vznikne v nové obchodní zóně v Písku. Majitelem pozemků je firma Retail Park Písek. Jejím 90procentním vlastníkem je společnost se sídlem v daňovém ráji na Kypru.

Dvě přízemní budovy a mezi nimi parkoviště pro 173 aut. Tak by mělo vypadat nové obchodní centrum v Písku. | foto: Repro MAFRA

Nová obchodní zóna se čtrnácti prodejnami a velkým parkovištěm začne růst letos na podzim v Písku. První návštěvníci by sem měli podle investora zavítat na jaře příštího roku.

V současné době posuzují úředníci vlivy záměru na životní prostředí. Areál má vyrůst na místě, kde stojí bývalá prodejna obchodního řetězce Billa. Tu developer nechá strhnout. Místo je výhodné, protože se nachází hned vedle hlavní silnice spojující Budějovice a Prahu a zároveň je to blízko centra.

Celková zastavěná plocha bude bezmála sedm a půl tisíce metrů čtverečních ve dvou jednopatrových objektech. Majitelem pozemků je společnost Retail Park Písek. Jejím 90procentním vlastníkem je Dibiti Investmens Limited se sídlem v daňovém ráji na Kypru.

„Bude zde umístěna prodejna potravin, 13 obchodů se spotřebním zbožím, občerstvením a administrativní zázemí pro správu retailového parku. Součástí bude parkoviště se 173 stáními pro automobily,“ píše developer v dokumentu, na jehož základě se budou posuzovat vlivy na životní prostředí.

„Obchodní galerie vznikne jako přirozená náhrada stávajícího objektu prodejny z roku 1992, která je na konci své morální a fyzické životnosti, s cílem nabídnout prodejní místo pro rodinné nákupy na úrovní 21. století,“ uvádí dále studie.

Největší prodejna bude nabízet potraviny, ostatní mají mít podle plánu od 145 do 1 095 metrů čtverečních.

„Obchod s potravinami bude na ploše 1 300 metrů čtverečních, v jižním objektu bude ještě dalších pět až šest obchodů. Celkem je zóna koncipována pro 13 obchodů se spotřebním zbožím - od oblečení, přes drogerii, sportovní vybavení až po hračky,“ představil záměr vedoucí projektant Pavel Čurda z projekční kanceláře Alfaplan.

V Písku přitom obchodní centrum, kde by byly různé prodejny na jednom místě, v podstatě chybí.

„Při nákupu oblečení tady moc velký výběr není. Uvítala bych, kdyby tu byl velký obchodní dům, kde by vše bylo na jednom místě. Představovala bych si něco podobného, jako je třeba IGY nebo Mercury v Budějovicích. Na jednom místě se vždy nakupuje lépe, než když člověk musí přebíhat z jednoho konce města na druhý. Ušetří to spoustu času a ve výsledku i peníze, protože obchody většinou v konkurenčním boji nabízejí různé slevové akce,“ uvažuje obyvatelka Písku Kateřina Keřlíková.

Developer odhaduje, že denně do zóny, která zřejmě ponese jméno Galerie Otava, přijede 700 aut. Dvě třetiny od města, třetina z hlavní silnice. Návštěvnost by měla dosáhnout asi 1 700 lidí denně. Bonusem bude i to, že v centru vznikne odhadem 60 nových pracovních míst.

Starostka města Eva Vanžurová záměr vítá. „Každé vzniklé pracovní místo je přínosné. Návrh je vizuálně zajímavý, to místo tak bude určitě vypadat lépe. Developer nám záměr představil a vysvětlil, jaká skladba obchodů tam bude,“ podotkla Vanžurová.

Podle ní má místo dobrý potenciál, protože je také blízko Hradiště, které je v podstatě nejmladším píseckým předměstím a kupní síla tu může být vyšší.

Autor:

Nejčtenější

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Hokejista Hanzal zvažuje předčasný konec kariéry. Byť má v NHL smlouvu

Martin Hanzal v Českých Budějovicích.

Nedá se říct, že by už neměl na NHL. Dokonce v ní má ještě smlouvu, která mu zaručuje v nadcházející sezoně příjem 4,75...

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Černé jezero na Šumavě

Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na opravené silnici pojedou auta rychleji a ohrozí losy, varují ekologové

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Ekologické Hnutí Duha dalo podnět k přezkumnému řízení ohledně zmodernizovaného úseku silnice na Šumavě u státní...

Další z rubriky

Měla čtyři promile a nemohla se zvednout. K opilé ženě jeli podesáté

záchytka

K opilé ženě, která nebyla schopná ani mluvit, vyjížděli v neděli strážníci v Českých Budějovicích. Nadýchala přes...

Zámek Červená Lhota se opět odráží ve vodě, hráz ale potřebuje opravit

Červená Lhota na Jindřichohradecku je jedním ze symbolů jižních Čech a patří k...

Zámecký rybník na Červené Lhotě je po devíti měsících odbahněný a plní se vodou. Příští rok se však možná bude znovu...

Na okraji Třeboně plánuje developer postavit obchodní centrum

Masarykovo náměstí v Třeboni.

Řidiče vjíždějící do lázeňského města Třeboň ze směru od Českých Budějovic uvítá už brzy stavba obchodního centra,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz