Jak zlepšit kvalitu vody, zachránit ohrožené jesetery a navrátit do vod raky jako hlídače kvality. To vše budou zkoumat vědci v nových laboratořích.
Jihočeská univerzita vybudovala ve Vodňanech na Strakonicku za více než čtvrt miliardy korun významné vědecké rybářské centrum. Nový komplex genetických laboratoří, odchoven, sádek i líhně je unikátní už tím, že fakulta jako vůbec první rovnou spolupracuje i s podnikateli.
S fakultou spolupracuje chovatel jeseterů z Německa
"Na jedné straně nám chovatelé, obchodníci a spotřebitelé z celého světa dávají návody a požadavky na zdravé a vysoce kvalitní sladkovodní ryby. A na druhé vodohospodáři chtějí rozpoznat, které látky ve vodách jsou nežádoucí," popisuje spolupráci s rybáři ředitel nového centra a děkan fakulty Otomar Linhart.
Nové centrum ve Vodňanech |
Jedním z prvních, kdo začal s fakultou spolupracovat, je německý podnikatel Peter Gross, jenž patří k největším chovatelům jeseterů ve spolkových zemích.
"Jsme jedni z velkých producentů jeseterů a potřebovali jsme profesionální vědeckou pomoc. Nyní třeba produkujeme kaviár z jiker získaných výtěrem, tedy bez nutnosti ryby zabíjet, takže je můžeme využívat více let," pochvaloval si Gross.
Fakulta rybářství nyní investovala celkově 253 milionů korun z evropských dotací do opravy tří budov. V jedné je genetické centrum s chovem jeseterů, v druhé laboratoře zkoumající kvalitu vody, život raků v tocích a v třetí pak nejmodernější laboratoře s unikátními přístroji, jeseteří spermobanka a vědecké zázemí.
"Máme sedm druhů jeseterů ze 27 známých. V Evropě a dost možná i na světě je to největší kolekce," řekl vedoucí genetického rybího centra David Gela. V genetické části areálu zkoumají život ryb a různé vlivy na ně.
Právě díky výzkumům chce škola ještě více spolupracovat s podniky. A to je i podle prezidenta Rybářského sdružení ČR a ředitele Rybářství Třeboň Jana Hůdy správná cesta. "Je nutné vyvíjet nové technologie při chovu ryb a zároveň zlevnit ryby jako takové. Proto je potřeba spolupráce vědců a praktiků, bez té už to prostě nepůjde," řekl Hůda.
Těmto slovům ve Vodňanech přitakával i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
"Byl bych rád, kdyby se fakulty více dostávaly do kontaktu s praxí. Tato je pionýrem v propojení s byznysem. Právě v tom je budoucnost, protože naši studenti mají často jedinečné znalosti, ale ve špičkové vědě se může uplatnit jen procento z nich. Proto by tyto znalosti mohli využívat právě v běžné praxi, kterou tím obohatí o nové poznatky," poznamenal Grubhoffer.
Fakulta se už dnes podílí na záchraně ohrožených druhů ryb a raků. Nové centrum je natolik ojedinělé, že čtvrtina odborníků v něm je z Japonska, Německa, Francie, Indie, Itálie, Turecka, Ruska, Číny, Íránu či Ukrajiny.