Z recyklovaných PET lahví vyrobí v nové hale 12 tisíc tun vlákna ročně

  11:56aktualizováno  11:56
Společnost Silon v Plané nad Lužnicí ve středu položila základní kámen nové haly v místní průmyslové zóně. Firma chce být první ve využití vláken z recyklovaných PET lahví v oblasti hygieny.

Majitel filmy Bernhard Rustige ukládá do země krabici, v níž je stavební povolení, etický kodex společnosti, poslední vydání firemního časopisu, surovinu, ze které se bude vyrábět, noviny a také několik mincí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Investice skoro 400 milionů korun a 35 nových pracovních míst. V průmyslové zóně v Plané nad Lužnicí vyroste do června příštího roku nová hala společnosti Silon. Vyrábět se tu bude vlákno z recyklovaných PET lahví.

„Chceme-li být úspěšní, musíme být o krok napřed před ostatními. K tomu potřebujeme investice do inovací a technologií,“ vysvětlil finanční ředitel a jeden z jednatelů Silonu Bernd Morawitz.

Fotogalerie

„Máme ověřenou technologii, kterou používáme na poli automobilového průmyslu. Řekli jsme si, že bychom ji mohli využít i v oblasti hygienických potřeb. Už to někdo v Evropě dělá? Ne, jsme první. Ale být první vůbec není špatné. Budeme rychlejší, levnější. Budeme lepší,“ řekl rázně ředitel Morawitz.

Průmyslová zóna se rozrůstá

Vedení firmy společně se starosty Plané a Sezimova Ústí ve středu položilo základní kámen nové haly. Nebo spíše základní bednu. Místo tradičního materiálu zvolil Silon malou dřevěnou krabičku, do které většinový majitel Bernhard Rustige vložil stavební povolení, etický kodex společnosti, poslední vydání firemního časopisu, surovinu, ze které se bude vyrábět, noviny a také několik mincí.

Starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek si pochvaloval, jak se zdejší průmyslové zóně daří. „Je největší na Táborsku a těší nás, že žije. Firmy se zvětšují a přibývají nové,“ konstatoval.

Dokladem úspěchu je právě Silon. Firma od ledna 2013 nabrala 45 lidí a díky nové hale přijme dalších 35. S náborem již začala. „Budou to jak kvalifikované, tak méně kvalifikované profese,“ podotkl Petr Ličko, který má v Silonu na starosti technický servis.

Nová hala bude zpracovávat recyklované PET lahve. Vlákno, které zde vznikne, se používá ve stavebnictví, automobilovém průmyslu i ve zdravotnictví.

„Je to složitý proces. Láhve se nadrtí a přetváří na vlákno, které se různě upravuje. Na konci se tato vlákna používají třeba jako výplně v bundách, čalounění v autech či dětských plenách,“ vysvětlil široké užití recyklovaných PET lahví Ličko.

Nová hala o rozloze šest tisíc metrů čtverečních bude mít roční produkci 12 tisíc tun vlákna. Na toto množství linka spotřebuje 360 milionů kusů PET lahví.

„Kdybychom vyskládali do nové haly PET lahve od podlahy až po strop, vydrželo by to jen na devítidenní výrobu,“ ilustroval obrovské množství zpracovaného materiálu Morawitz.

V současné době zaměstnává Silon přes 500 zaměstnanců. Svými výrobky zásobuje klienty v Evropě, Asii, Africe, Severní Americe a Austrálii.

Firma vznikla v roce 1950, aby se v ní vyrábělo polyamidové vlákno na silonové punčochy. V průběhu let se produkce rozrůstala, například o plastové desky. Po revoluci byla zprivatizována, některé divize se odštěpily.

Dnes je majoritním vlastníkem Silonu německý architekt Bernhard Rustige. Kromě výroby vláken z recyklovaných PET lahví se firma zabývá také produkcí kompaundu - polotovaru pro plastikářský průmysl. Roční obrat společnosti je okolo 3,5 miliardy korun.

(Původně jsme v titulku i v textu uvedli, že roční produkce bude 12 milionů tun, ale správně je 12 tisíc tun. K chybě došlo při prezentaci firmy. Za chybu se čtenářům omlouváme. Redakce)

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koleje se vyhnou domům v Soběslavi, železnice bude kopírovat dálnici D3

Na Táborsku začala stavba dalších téměř devíti kilometrů nové železnice na trase České Budějovice - Praha. Vyjde na...

Místní by chtěli z pole park, developer tam plánuje stavbu rodinných domů

Rozlehlé pole v Českých Budějovicích možná změní své využití, aby se na něm mohlo stavět. V okolí jde o jednu z...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

Genetická expertiza potvrdila totožnost muže, který zemřel při výbuchu v domě v Lenoře na Prachaticku. Mrtvému je 53...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz