Budějovice chtějí omezit provoz nonstopů. Lidi z okolí obtěžuje hluk

  11:43aktualizováno  11:43
Vedení Českých Budějovic připravuje změnu otevírací doby nonstop provozoven na svém území. Chystá novou vyhlášku, která by takovým podnikům nařídila, kdy musejí zavřít. Důvodem regulace je hluk v ulicích, na který si stěžují obyvatelé města.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Přes den je to místo jako každé jiné, v noci se tady ale některým místním příliš dobře nespí. Chelčického ulice nedaleko autobusového nádraží v Českých Budějovicích je jednou z lokalit, kterou mají strážníci spojenou s rušením nočního klidu kvůli nonstopům.

Podobných míst je ve městě několik, a tak radnice plánuje omezit hluk v nočních hodinách pomocí vyhlášky.

Novinku představila rada města tento týden. Reagovala na petici obyvatel právě z Chelčického ulice.

„Podle stěžovatelů je příčinou neutěšeného stavu v nočních a ranních hodinách nonstop provozovna. Lidé říkají, že volání městské policie nefunguje, protože se po jejím odjezdu nic nezmění. Nakonec jsme se dohodli, že město připraví pro zastupitelstvo návrh vyhlášky, která bude regulovat nonstop provozy na území města,“ sdělil náměstek primátoraJuraj Thoma (OPB).

Zároveň naznačil, jak by mohla nová vyhláška vypadat. Radnice má dvě možnosti. Nařídit může technologickou přestávku, kde má možnost nastavit, jak dlouho potrvá či v jakém čase bude platit. Druhou možností je určení zavírací doby.

„Nemá to nic společného s policejní hodinou. Neříkáme, že přesně v tolik hodin zavřou všechny hospody. Vyhláška se má týkat skutečně jen nonstop provozů,“ zdůraznil Thoma.

Problémy jsou i na sídlišti Šumava

Materiál teď připraví právní oddělení. Pak se jím bude zabývat rada města a nakonec únorové, či březnové zastupitelstvo.

„Když se podíváme na svodky městské policie, pokud jde o rušení nočního klidu, tak většina souvisí s nonstop provozy. Zprávy říkají, že problémovými oblastmi jsou část sídliště Šumava, Chelčického ulice a historické centrum,“ zmínil Thoma.

Právě na Šumavě v ulici Jana Opletala jsou kousek od sebe hned dva takové podniky. „Někdy to je slyšet až moc. Hluk nejde zevnitř, ale z ulice, když se opilí rvou venku. To se ale stává málokdy. Řekl bych, že to není nijak extra obtěžující. Nepociťujeme, že by nás to moc obtěžovalo, i když bydlíme hned v prvním patře,“ svěřil se osmašedesátiletý Miroslav Boháček, který žije téměř naproti jednomu z podniků.

Ne všichni ale mají podobnou zkušenost. „V noci tam dělají bordel. Když nechám otevřené okno, tak slyším hluk snad každý večer. Městská policie sem jezdí, když se na ulici poperou. Pokud by vyhláška prošla, tak to uvítám,“ řekl devětadvacetiletý Lukáš Malý, další z místních obyvatel.

Hlášení na rušení nočního klidu má českobudějovická městská policie ročně stovky. Kromě nonstopů se týkají i restaurací či různých soukromých oslav.

„Jak velkou část tvoří právě nonstopy, nejsem schopen říct. Středy, pátky a soboty jsou dny, kdy je ve městě nejvíc lidí a řešíme tyhle problémy nejčastěji. Většinou jde o lidi, kteří jsou venku kvůli kouření nebo se jen zkrátka baví či někam přecházejí. Vyhláška by samozřejmě byla další možností, jak na provozovatele nějakým způsobem tlačit,“ reagoval mluvčí městské policie David Štýfal.

„Já už se ničemu nedivím. Je jasné, že budou zákazníci dělat venku hluk, když je tam vyhnal zákaz kouření. Městská policie tady navíc podle mě tak často není. Připadá mi jako hloupost tvořit vyhlášku kvůli těm pár nonstopům, které ve městě jsou,“ shrnula zaměstnankyně jednoho z podniků, jež si nepřála uvést jméno.

Vedení města má šanci, že návrh najde podporu v opozici. Pro by mohli být například Piráti. „Osobně se mi nápad líbí. Beru to jako ulehčení problematickým lokalitám. Ještě o tom budeme jednat, ale spíš tuhle snahu podporuji,“ sdělil zastupitel Lukáš Mareš (Piráti).

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lidé mají zničený lak na autech, továrna dostala za únik prachu pokutu

Takhle mají zničený lak auta, která stojí nedaleko firmy Gienanth Czechia.

Pokutu téměř 300 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí firmě na Českokrumlovsku, které unikal do...

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

Další z rubriky

Z psychiatrické léčebny na Strakonicku utekl pacient, čekalo na něj auto

Miroslav Zeman utekl z Psychiatrické léčebny ve Lnářích.

Z Psychiatrické léčebny ve Lnářích na Strakonicku utekl pacient. Podle personálu to měl naplánované, protože na něj...

Na ČVUT předával diplomy robot, programoval jej student z Českých Budějovic

Absolventům v pražské Betlémské kapli na konci března předával diplomy robot.

Absolventům ČVUT předával v pražské Betlémské kapli na konci března vysokoškolské diplomy robot. V Česku to bylo vůbec...

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz