Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

  9:10aktualizováno  9:10
V dubnu opět ubylo Jihočechů bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na dvě procenta. Volných míst je ale stále více, firmy tak musí často využívat i agenturní zaměstnance. V Plané nad Lužnicí pracuje v jedné firmě osmnáct různých národností.

Společnost Yanfeng Automotive Interiors sídlí v Plané nad Lužnicí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pod střechou autobusové zastávky se před deštěm schovávají lidé. Stačí si mezi ně stoupnout, poslouchat a člověk si díky několika různým jazykům připadá jako v centru hlavního města. Od Prahy je ale zastávka vzdálená skoro sto kilometrů. Stojí v Plané nad Lužnicí a pestrost národností i řečí tady přináší několik firem v rozlehlé průmyslové zóně.

Právě kvůli ní má čtyřtisícové město velmi specifické postavení. Podle čísel Českého statistického úřadu tady k poslednímu březnu zaměstnavatelé přes úřad práce nabízeli 462 pracovních míst. V podobně velkých Volarech to byla bezmála stovka. V nedalekém Sezimově Ústí s více než sedmi tisíci obyvateli úřad evidoval 248 pracovních míst.

Pracovní síla v Plané zkrátka chybí a situaci pomáhají stejně jako ve zbytku republiky zachraňovat cizinci. Své o tom vědí v závodě čínské společnosti Yanfeng za desítky milionů eur, který firma představila před téměř dvěma lety. Dnes přes úřad práce shání 150 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v okolí.

„Počet zaměstnanců se pohybuje okolo šest set, což je požadovaný stav, ale 54 procent z nich jsou naši a zbytek agenturní. Aktuálně máme osmnáct národností. Máme plán, jak udělat z Plané závod zaměstnávající výhradně české zaměstnance, to je ale věc na zhruba pět let,“ uvedl ředitel závodu Florin Cinazan.

Nezaměstnanost v kraji

duben
Budějovice 1,6 %
Krumlov 3,1 %
J. Hradec 1,4 %
Písek 1,7 %
Prachatice 1,7 %
Strakonice 2,2 %
Tábor 2,6 %
kraj 2,0 %     

březen
Budějovice 1,8 %
Krumlov 3,6 %
J. Hradec 1,9 %
Písek 2,0 %
Prachatice 2,1 %
Strakonice 2,7 %
Tábor 2,9 %
kraj 2,3 %
Zdroj: Úřad práce ČR

Důvodem může být loajalita nebo fakt, že některým místním cizinci vadí.

„Kapacity ubytoven a podobných zařízení jsou obsazené z velké části lidmi z Yanfengu. Přiznám se, že sám nejsem schopný říct, z jakých zemí jsou. Průmyslová zóna je velká a lidé se shání těžko. Některým místním cizinci vadí, vnímají to negativně, ale není to vyhrocené. My máme pouze obecné informace, že problém s hledáním pracovníků přetrvává,“ uvedl místostarosta Plané Stanislav Vyhnal.

Podobně mluví i místní. „To víte, je to stejné jako s Čechy. Narazíte na někoho, s kým je problém, ale potkáváte i ty, kteří se chovají slušně. Je to individuální, ale taky jsem zaznamenala, že někomu vadí,“ svěřila se jedna z místních obyvatelek, která si nepřála uvést jméno.

Yanfeng hledá hlavně operátory výroby do tří až čtyřsměnného provozu, údržbáře, nástrojáře či seřizovače. Potíže s pracovníky ale netrápí jen tento závod.

„Kondice místních firem je naštěstí dobrá, ale zároveň to logicky znamená, že se v období konjunktury hůře shání pracovní síla. Největší přetahovaná mezi firmami v průmyslové zóně je o výrobní dělníky pro směnný provoz, ale úzkoprofilové jsou i četné odborné specializace - ať už technického, či jiného vysokoškolského zaměření,“ shrnul ředitel odboru kontaktního pracoviště táborského úřadu práce Pavel Kaczor.

Na Táborsku bylo v dubnu letošního roku více než dva tisíce uchazečů o práci a nezaměstnanost dosáhla 2,6 procenta. To je o tři desetiny méně než v březnu.

Mezi okresy byla nejnižší míra nezaměstnanosti na Jindřichohradecku, který byl v republikovém srovnání čtvrtý a nejvyšší jako obvykle na Krumlovsku. Celkem nezaměstnanost v kraji oproti březnu klesla o tři desetiny procenta na dvě procenta. Na jihu bylo na konci dubna 19 205 volných míst, nejvíc v historii úřadu práce.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

U míče Michael Rabušic z Českých Budějovic, hledí si ho Jakub Brabec z Plzně.

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

Další z rubriky

Strážníci v Krumlově mají dvě elektrokoloběžky, hodí se do úzkých ulic

Strážníci v Českém Krumlově využívají od letošního roku dvě elektrokoloběžky.

Strážníci na jihu Čech jezdí po ulicích různými modely škodovek, hyundai, volkswageny, toyotami s hybridním pohonem i...

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

Teplický podnikatel Třešňák chce stavět nákupní centrum v Budějovicích

Nedaleko oblíbeného parku ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích se má...

Druhý Kaufland v Českých Budějovicích vyroste ve čtvrti Čtyři Dvory nedaleko oblíbeného parku. Na svých pozemcích ho...

Silnice z Dačic do Slavonic nestačí. Obce chtějí rozšíření

Úzká silnice mezi Albrechticemi a Týništěm vede mezi loukami, které každoročně...

Když na cestě mezi Dačicemi a Slavonicemi doženete nákladní auto, není to nic příjemného. Krajská silnice není v dobré...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz