Pozemky v Lipně koupila firma spojená i s dalšími investicemi v obci

  12:55aktualizováno  12:55
Obecní parcely u přehrady, které prý nevýhodně prodal starosta Zdeněk Zídek, odkoupila podle zjištění MF DNES budějovická společnost Conduco. Ta je propojená s dalšími velkými investicemi v Lipně nad Vltavou.

Obrovské investice v okolí lipenského jezera v posledních letech nejvíce proměnily tvář samotné obce Lipno nad Vltavou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Informaci potvrdil současný místostarosta obce Pavel Macák. Kvůli nevýhodnému prodeji hrozí starostovi Zdeňku Zídkovi až deset let vězení (více čtěte zde).

MF DNES zjistila, že firma Conduco je propojena s většinou velkých investic v obci - lyžařským areálem i nově vystavěnou stezkou v korunách stromů. Lidé, kteří ve společnosti figurují, jsou v dalších projektech na Lipně.

Firma tvrdí, že pozemky kupovala proto, aby na ně v budoucnu mohla své aktivity rozšířit. Zatím tam ale nic nevzniklo.

Obec prodala Conducu 245 tisíc metrů čtverečních půdy ve svém katastru za necelých sedm milionů korun. Podle policie byla ale smlouva z roku 2007 pro obec nevýhodná.

Předseda představenstva budějovické firmy Conduco Karel Karas, který je i starostou Katovic na Strakonicku, figuruje v jedenácti dalších společnostech.

Je například jednatelem firmy Stezka korunami stromů, jež nyní vybudovala na vrcholu Kramolína vycházkovou trasu, a je zároveň i jednatelem společnosti Lipno servis, s. r. o., kterou Conduco stoprocentně vlastní.

Lipno servis je zásadní hráč v obci. Funguje od roku 1999 a provozuje Active park Lipno. Jedním z jednatelů Lipno servisu spolu s Karasem je i Antonín Kolář, bývalý místostarosta Lipna nad Vltavou.

Ten starostu Zídka hájí. "Nedokážu pochopit, jak někdo může vznést takové obvinění za práci, kterou tady odvedl. Znám jej dobře a vážím si jej," reagoval Kolář.

Šéf firmy odmítá, že by byl obchod s pozemky znamipulovaný

Předseda představenstva Conduca Karas odmítá, že by obchod s pozemky byl zmanipulovaný. Obvinění starosty Zídka jej překvapilo.

"Je to naprosto neuvěřitelná a pro mě nepochopitelná záležitost. Jde o lesní pozemky, které jsme kupovali proto, že nyní podnikáme na pronajatých pozemcích, a naším cílem je samozřejmě získávat pozemky do našeho vlastnictví. Zatím na nich ale nic nevzniklo," řekl Karas.

Zastupitelé Lipna nad Vltavou, kteří o prodeji rozhodovali, teď čekají, jak rozhodne soud. Tvrdí, že šlo především o to, umožnit další investice u Lipna. Tím se hájí i Zídek.

"Dříve tady byly dřevařské závody, státní lesy, fabriky, to vše už nefunguje a lidé jsou odkázáni jen na práci v cestovním ruchu. Proto se o rozvoj obce snažíme a stačí se podívat kolem sebe, co vše zde vzniklo. To je nezpochybnitelné. Věřím, že rozsudek bude zprošťující," dodal současný místostarosta Pavel Macák.

Ne všichni jsou ale z dění v Lipně nadšení. Spory s radnicí kvůli územnímu plánu měl například i ředitel velké rezidence Club Canada Alexander Makovetský. Ten podal na vedení obce dvě trestní oznámení.

"Jsem už unavený z podivných jednání a odcházím z Lipna jako podnikatel úplně pryč. Vše se zde točí kolem několika lidí, a to mi vadí," řekl Makovetský.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Najdete na iDNES.cz