Policie během demonstrací zadržela přes dvě stě lidí.

Policie během demonstrací zadržela přes dvě stě lidí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sídliště Máj pět měsíců po bitkách: je klid, řešení hledají místní

  • 25
Letní protesty na českobudějovickém sídlišti Máj ukázaly, že vše špatné může být k něčemu dobré. Začaly se totiž řešit problémy, které předtím oficiálně neexistovaly.

Spory na českobudějovickém sídlišti Máj se nepodaří nikdy urovnat, prohlásil Martin Šimáček z vládní agentury pro sociální začleňování.

"Konflikt o veřejný prostor, který je zásadním zdrojem napětí na sídlišti, nemůže být vzhledem k hustotě osídlení a složení obyvatelstva nikdy zcela vyřešen," uvedl Šimáček na závěr své prezentace na konferenci o problémech na Máji v úterý v Clarion Congress Hotelu v krajském městě.

Nepokoje na Máji

21. června: Na hřišti na sídlišti se začaly prát dvě děti. Jedna z verzí hovoří o tom, že jedno dítě sjelo ze­ skluzavky na druhé. Do sporu se ­vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Existuje několik verzí příběhu, který­ zafungoval jako rozbuška k­ následným konfliktům.

29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo 800 lidí na protestním shromáždění. Poté vyrazili na Máj, přidalo se dalších 1­ 000 lidi. Na sídlišti se střetli s policií.

6. července: Protiromské protesty pokračovaly. Policie zatkla 136 lidí.

9. července: Vedení města uspořádalo veřejnou debatu o­ soužití na sídlišti Máj, které se účastnilo 800 lidí. Radnice mimo jiné slíbila trvalé posílení hlídek policie a strážníků.

12. července: Na Piaristickém náměstí se sešli lidé odmítající násilné protesty. Poklidná akce měla 100 účastníků.

13. července: Na 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic na sídliště Máj, kde žijí Romové. Policie byla v­ převaze a zabránila jim v tom, při zásahu zatkla 60 ­osob.

24. srpna: Další shromáždění a ­pochod, kterého se účastnilo 100 ­lidí. Na trase poklidné akce se ­objevují hesla směřující proti pochodu.

Podzim: Koná se ještě několik dalších shromáždění, zatím poslední bylo 24. listopadu. Jsou ­však už bez velkého zájmu obyvatel města a počet účastníků bývá velmi nízký.

Oproti původním plánům architektů dnes totiž v problémových lokalitách na Máji žije dvojnásobek lidí. Kdo je vinen?

Romové a Češi v Českých Budějovicích, tak zněl název čtyřhodinové konference společnosti Prague Twenty a Jihočeské univerzity. Odborníkům v sále naslouchaly dvě stovky lidí, které zajímaly odpovědi na otázky ohledně situace na Máji, jež se v létě vyhrotila v několik demonstrací a pochodů.

Mimo jiné slyšeli právě Martina Šimáčka, který zdůraznil, že v jiných částech země - především v Ústeckém a Moravskoslezském kraji - je situace výrazně složitější. Tam některé lokality fungují jako ghetta, která žijí vlastními pravidly.

"Z tohoto pohledu není stav v Českých Budějovicích tak kritický a je možné ho zlepšit. Skvělé je, že se o změnu snaží přímo i někteří obyvatelé Máje," pokračoval.

Jedním z takových lidí je Eva Matoušková, která žije na sídlišti přes 20 let a je jednatelkou sdružení Všichni Všem - Bez rozdílu, které vzniklo po letních nepokojích.

"Naší snahou je, aby se na sídliště vrátila klidná atmosféra. Chceme pořádat kulturní akce, kde se sejdou obě skupiny lidí. Mohla by to být burza s oblečením nebo divadlo," nastínila Matoušková.

Podobné snahy má dlouhodobě Salesiánské středisko mládeže, které na Máji pracuje už 15 let.

"S odstupem času asi bylo dobře, že se první demonstrace uskutečnila. Otevřela totiž diskusi o problémech, o kterých se předtím vůbec nemluvilo," připustil ředitel střediska Tomáš Rádl.

Odmítl na někoho konkrétního svalovat vinu za způsobené potíže. "Máslo na hlavě" mají podle něj obě strany, menšinová romská i většinová. "Dnes tu máme na každé straně sdružení lidí, kteří chtějí spolupracovat, to je úspěch," dodal Rádl.

Na konferenci se přítomní seznámili také s analýzami, které rozebírají život na největším českobudějovickém sídlišti, kde žije přes 20 tisíc lidí, a nabízí možnosti řešení ke zlepšení situace.

Z politiků nikdo nevystoupil

Například zavedení nultého ročníku v základní škole, což by shodou okolností mělo příští rok začít fungovat. Celkově by pak měla být snaha děti více zapojit do volnočasových aktivit a motivovat je ke studiu.

Odborníci se shodli na tom, že hlavní slovo mají místní politici. Na konferenci však ani jeden nevystoupil. Ohlášen byl primátor Juraj Thoma, ale kvůli nemoci nedorazil. MF DNES pak ve středu uvedl, že i když se situaci na Máji podařilo zklidnit, pro město nejde o uzavřenou věc.

"První opatření spočívala v posílení hlídek strážníků a policie. Také jsme v ulici V. Volfa zřídili kontaktní centrum, kde se objevují sociální pracovníci i zaměstnanec úřadu práce," vyjmenoval Thoma. Příští rok se obyvatelé dočkají komunitního centra.

Na Máji se osvědčili i dva asistenti prevence kriminality pracující ve spolupráci se strážníky. Stížností na hluk a nepořádek je podle nich o 70 procent méně. Někteří pozitivní čísla přisuzují k zimnímu období, kdy je problémů vždy méně, protože skupinky lidí nejsou dlouho do noci v ulicích.

Asistentům však hrozí zrušení. Ministr vnitra Martin Pecina sice před pár měsíci v Českých Budějovicích prohlašoval, že stát poskytne peníze na čtyři asistenty, primátor ale ve středu řekl, že podle čerstvé zprávy nebudou ani na jednoho. "Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit," dodal Thoma.

14. července 2013 se na sídlišti uskutečnil jeden z protiromských protestů:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.