Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Sídliště Máj pět měsíců po bitkách: je klid, řešení hledají místní

  9:05
Letní protesty na českobudějovickém sídlišti Máj ukázaly, že vše špatné může být k něčemu dobré. Začaly se totiž řešit problémy, které předtím oficiálně neexistovaly.

Policie během demonstrací zadržela přes dvě stě lidí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Spory na českobudějovickém sídlišti Máj se nepodaří nikdy urovnat, prohlásil Martin Šimáček z vládní agentury pro sociální začleňování.

"Konflikt o veřejný prostor, který je zásadním zdrojem napětí na sídlišti, nemůže být vzhledem k hustotě osídlení a složení obyvatelstva nikdy zcela vyřešen," uvedl Šimáček na závěr své prezentace na konferenci o problémech na Máji v úterý v Clarion Congress Hotelu v krajském městě.

Nepokoje na Máji

21. června: Na hřišti na sídlišti se začaly prát dvě děti. Jedna z verzí hovoří o tom, že jedno dítě sjelo ze­ skluzavky na druhé. Do sporu se ­vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Existuje několik verzí příběhu, který­ zafungoval jako rozbuška k­ následným konfliktům.

29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo 800 lidí na protestním shromáždění. Poté vyrazili na Máj, přidalo se dalších 1­ 000 lidi. Na sídlišti se střetli s policií.

6. července: Protiromské protesty pokračovaly. Policie zatkla 136 lidí.

9. července: Vedení města uspořádalo veřejnou debatu o­ soužití na sídlišti Máj, které se účastnilo 800 lidí. Radnice mimo jiné slíbila trvalé posílení hlídek policie a strážníků.

12. července: Na Piaristickém náměstí se sešli lidé odmítající násilné protesty. Poklidná akce měla 100 účastníků.

13. července: Na 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic na sídliště Máj, kde žijí Romové. Policie byla v­ převaze a zabránila jim v tom, při zásahu zatkla 60 ­osob.

24. srpna: Další shromáždění a ­pochod, kterého se účastnilo 100 ­lidí. Na trase poklidné akce se ­objevují hesla směřující proti pochodu.

Podzim: Koná se ještě několik dalších shromáždění, zatím poslední bylo 24. listopadu. Jsou ­však už bez velkého zájmu obyvatel města a počet účastníků bývá velmi nízký.

Oproti původním plánům architektů dnes totiž v problémových lokalitách na Máji žije dvojnásobek lidí. Kdo je vinen?

Romové a Češi v Českých Budějovicích, tak zněl název čtyřhodinové konference společnosti Prague Twenty a Jihočeské univerzity. Odborníkům v sále naslouchaly dvě stovky lidí, které zajímaly odpovědi na otázky ohledně situace na Máji, jež se v létě vyhrotila v několik demonstrací a pochodů.

Mimo jiné slyšeli právě Martina Šimáčka, který zdůraznil, že v jiných částech země - především v Ústeckém a Moravskoslezském kraji - je situace výrazně složitější. Tam některé lokality fungují jako ghetta, která žijí vlastními pravidly.

"Z tohoto pohledu není stav v Českých Budějovicích tak kritický a je možné ho zlepšit. Skvělé je, že se o změnu snaží přímo i někteří obyvatelé Máje," pokračoval.

Jedním z takových lidí je Eva Matoušková, která žije na sídlišti přes 20 let a je jednatelkou sdružení Všichni Všem - Bez rozdílu, které vzniklo po letních nepokojích.

"Naší snahou je, aby se na sídliště vrátila klidná atmosféra. Chceme pořádat kulturní akce, kde se sejdou obě skupiny lidí. Mohla by to být burza s oblečením nebo divadlo," nastínila Matoušková.

Podobné snahy má dlouhodobě Salesiánské středisko mládeže, které na Máji pracuje už 15 let.

"S odstupem času asi bylo dobře, že se první demonstrace uskutečnila. Otevřela totiž diskusi o problémech, o kterých se předtím vůbec nemluvilo," připustil ředitel střediska Tomáš Rádl.

Odmítl na někoho konkrétního svalovat vinu za způsobené potíže. "Máslo na hlavě" mají podle něj obě strany, menšinová romská i většinová. "Dnes tu máme na každé straně sdružení lidí, kteří chtějí spolupracovat, to je úspěch," dodal Rádl.

Na konferenci se přítomní seznámili také s analýzami, které rozebírají život na největším českobudějovickém sídlišti, kde žije přes 20 tisíc lidí, a nabízí možnosti řešení ke zlepšení situace.

Z politiků nikdo nevystoupil

Například zavedení nultého ročníku v základní škole, což by shodou okolností mělo příští rok začít fungovat. Celkově by pak měla být snaha děti více zapojit do volnočasových aktivit a motivovat je ke studiu.

Odborníci se shodli na tom, že hlavní slovo mají místní politici. Na konferenci však ani jeden nevystoupil. Ohlášen byl primátor Juraj Thoma, ale kvůli nemoci nedorazil. MF DNES pak ve středu uvedl, že i když se situaci na Máji podařilo zklidnit, pro město nejde o uzavřenou věc.

"První opatření spočívala v posílení hlídek strážníků a policie. Také jsme v ulici V. Volfa zřídili kontaktní centrum, kde se objevují sociální pracovníci i zaměstnanec úřadu práce," vyjmenoval Thoma. Příští rok se obyvatelé dočkají komunitního centra.

Na Máji se osvědčili i dva asistenti prevence kriminality pracující ve spolupráci se strážníky. Stížností na hluk a nepořádek je podle nich o 70 procent méně. Někteří pozitivní čísla přisuzují k zimnímu období, kdy je problémů vždy méně, protože skupinky lidí nejsou dlouho do noci v ulicích.

Asistentům však hrozí zrušení. Ministr vnitra Martin Pecina sice před pár měsíci v Českých Budějovicích prohlašoval, že stát poskytne peníze na čtyři asistenty, primátor ale ve středu řekl, že podle čerstvé zprávy nebudou ani na jednoho. "Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit," dodal Thoma.

14. července 2013 se na sídlišti uskutečnil jeden z protiromských protestů:

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Neočkovaná dívka kopnutá koněm měla být v nemocnici, řekl Ústavní soud

Okresní soud v Českém Krumlově nechyboval, když předběžným opatřením nařídil vyšetření dívky po úrazu koněm. Ústavní...

Budějovická budoucnost: Modrý místo Prospala, tým posílí Gulaš či Pech

Klíčová otázka je vyřešená. Václava Prospala po třech letech na pozici hlavního trenéra hokejistů Motoru nahradí další...

Situace je špatná, uvedlo ministerstvo o výskytu ptačí chřipky v Česku

Ptačí chřipka, která byla ve čtvrtek potvrzena u uhynulých labutí na Písecku, zasáhla také malochov drůbeže na...

Byla to první soukromá cukrárna v Budějovicích, kvůli covidu skončila

Premium Cukrárna uzavřena. Tento stručný nápis visí na dveřích domu se žlutou fasádou v Panské ulici v Českých Budějovicích....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ježíš král, stálo pod prachem. Dobrodružství jako z filmu, říká odborník

Premium Geoinformatik Jiří Šindelář s týmem nalezl v milevském klášteře hřeb, který by mohl pocházet z Kristova kříže. „Když...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Neočkovaná dívka kopnutá koněm měla být v nemocnici, řekl Ústavní soud

Okresní soud v Českém Krumlově nechyboval, když předběžným opatřením nařídil vyšetření dívky po úrazu koněm. Ústavní...

Sokoli zahnízdili v Temelíně, na ventilačním komíně jaderné elektrárny

V areálu Jaderné elektrárny Temelín na Českobudějovicku zahnízdili sokoli stěhovaví. Je to jeden z deseti párů těchto...

Těžkých aut je méně, špína u domů nedaleko staveniště dálnice D3 zůstává

Lidé, kteří bydlí v Budějovicích u stavby D3, nemají klid ani v zimě. V ulici hlučí tatrovky, parapety domů pokrývá...

Modré zóny v Českých Budějovicích pohltí další čtvrť

Rozšíření parkovacích zón čeká 3 100 domácností v Českých Budějovicích. Pro místní budou za 400 a 500 korun ročně....

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...