Nemocnici Vimperk koupila společnost Medicon. Ředitelem zůstává David

  16:46aktualizováno  16:46
Medicon, jedna z pěti největších nestátních zdravotnických skupin v Česku, koupila Nemocnici Vimperk. Chce dotáhnout započaté rekonstrukce a s městem jednat o rozvoji. Ředitelem zůstává jeden z bývalých vlastníků Petr David. Na provoz nemá mít změna vliv.
Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Maximálně dvoulůžkové pokoje v celé nemocnici, upravený areál s možností bezbariérového pohybu a další rozvoj. Tak si představují budoucnost Nemocnice Vimperk její noví vlastníci, skupina Medicon. Ta se řadí mezi pět nejsilnějších nestátních zdravotnických skupin v Česku. Patří jí řada pracovišť především v Praze nebo síť lékáren a zaměstnává přes tisíc lidí.

Ve Vimperku chce zachovat současný stav a neměnit spektrum nabízených služeb ani počet zaměstnanců. Do budoucna chce areál modernizovat a rozvíjet.

Společnost chce pokračovat v rekonstrukci areálu

Na to, jakým směrem a jak rychle se rozvoj bude ubírat, bude mít velký vliv i město. To je majitelem celého areálu, tedy budov a pozemků, a od roku 2010 má s nemocnicí uzavřeny klíčové smlouvy, které platí i po změně majitele.

Jak by se mohla rozvíjet vimperská nemocnice

Podle vizí zpracovaných ve spolupráci s architektem by mohl v areálu Nemocnice Vimperk vzniknout nový pavilon, kde by se soustředila ambulantní péče a ordinace lékařů. Pavilon by byl propojený s dnešní hlavní budovou nemocnice a navazoval by na historickou budovu bývalé nemocnice, která fungovala už v 19. století. Mohla by vzniknout i bezbariérová trasa, která by areál nemocnice propojila se sportovně rekreačním areálem Vodník. V plánu je také využití zatím neopravených budov, kde by mohly vzniknout byty pro lékaře a zdravotníky. V minulosti se uvažovalo i o nové rehabilitaci s léčebným bazénem a o rozvoji lázeňských služeb.

Ředitelem nemocnice dál zůstává Petr David, který byl dříve jedním z akcionářů nemocnice a v jejím provozu se pohybuje už od doby, kdy se město nemocnice zbavilo.

Pro starostu Vimperka Pavla Dvořáka je v současné době klíčové, že společnost Medicon garantovala zachování podmínek, které byly v nemocnici standardem před transakcí. „S novým majitelem jsme poprvé jednali 21. června, kdy nám byla společnost Medicon představena, a byli jsme ujištěni, že všechny smlouvy mezi městem a BH nemocnicí Vimperk nadále platí. To znamená, že klienti ani zaměstnanci by neměli poznat změnu,“ ujišťuje Dvořák.

To potvrdil i generální ředitel Mediconu Jiří Adámek s tím, že společnost chce například pokračovat v rekonstrukci areálu nemocnice a brzy ji dokončit. Plánují se i interiérové úpravy, cílem je například přestavět všechny pokoje maximálně na dvoulůžkové, uvažuje se o vybudování nového výtahu. Částku, kterou Medicon za nemocnici zaplatil, se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

Nemocnice by se mohla propojit s poliklinikou

Společnost chce ve Vimperku nadále provozovat a budovat zařízení následné péče, ambulantní péči včetně rentgenu, laboratoře a lékárny. Do budoucna je jasné, že záměrem bude také další rozvoj nemocnice.

Už její bývalí majitelé iniciovali vznik studie možností rozvoje areálu, kterou si město nechalo zpracovat. A právě architekty nastíněná vize by měla být hlavním tématem jednání mezi majitelem nemocnice a městem, která se zřejmě v budoucnu uskuteční. Pro město je nemocnice nejen místem, kde se poskytuje zdravotnická péče, ale i jeden z největších soukromých zaměstnavatelů. Pracuje v ní více než 160 lidí.

Nabízí se například otázka propojení areálu nemocnice a polikliniky. „Je to jistě jedna z variant, v současné době jsou to ale předčasné úvahy. Vše je ve fázi prvotních diskusí. Vzhledem k tomu, že majitelem obou objektů je město, záleží hlavně na něm, kterým směrem se tyto úvahy rozvinou,“ zdůraznil Adámek.

Koupili i nemocnici ve Volyni

O něco dál ve svých představách jde ředitel nemocnice Petr David, který spolu s architektem vytvořil v minulosti sérii návrhů pro možný rozvoj nemocnice. Do svých plánů tehdy zahrnuli proměnu areálu včetně terénních úprav, možnosti propojení se sportovně-rekreačním areálem Vodník, úpravu včetně bourání starých budov a výstavbu nového pavilonu, kde by se soustředily ambulantní služby. Tento areál by měl navazovat na nejstarší část nemocnice, kde se zdravotnické péče dostávalo lidem už v 19. století.

„Vše ale záleží na městě a jeho obyvatelích. Tohle je jen návrh možného rozvoje, se kterým se dá pracovat. Chtěli jsme mít na stole vizi, o níž se dá mluvit, abychom měli všichni jeden cíl, na kterém se shodneme,“ vysvětluje Petr David.

Z jeho pohledu je patrné, že by si nemocnici představoval jako jeden komplex, v němž by se mohla soustředit veškerá zdravotnická péče ve Vimperku.

„Všichni jsou dnes zvyklí jezdit na jedno místo, kde si vyřeší všechno a šetří čas. Tam by měl být prostor i pro privátní lékaře, kteří by tady měli k dispozici další odborníky a specializovaná pracoviště. Mohl by sem častěji jezdit i autobus a nemocnice by se mohla rozvíjet. I o tom ale rozhodne město,“ dodává David.

Medicon letos získal i nemocnici ve Volyni. „Tady budeme určitě investovat do nového vybavení, především lůžek a nábytku. Každé zařízení v naší skupině se snažíme rozvíjet a zkvalitňovat úroveň služeb a zdravotní péče. Chceme také vytvářet pozitivní pracovní prostředí pro zaměstnance včetně jejich ohodnocení a dalších benefitů,“ říká generální ředitel Mediconu.

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

VIDEO: Na sjezdovce z Discopříběhu se po deseti letech zase lyžuje

V Písku po 10 letech zprovoznili městskou sjezdovku Hradišťský vrch.

Upravený a zpřístupněný svah Hradišťského vrchu v Písku už na konci minulého týdne sjeli první lyžaři. Je širší a má...

Najdete na iDNES.cz