V budějovické nemocnici postaví pavilon operačních sálů za půl miliardy

  10:07
Modernizace nemocnic na jihu Čech bude pokračovat i v příštím roce. Jejich šéfové naplánovali investice za stovky milionů korun. Krajští zastupitelé jim dali čtvrtečním schválením rozpočtu na rok 2019 zelenou.

V českobudějovické nemocnici na jaře zahájí stavbu pavilonu operačních sálů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Do jihočeských nemocnic přiteče v příštím roce na nové stavby i přístroje z krajského rozpočtu přes půl miliardy korun. Pacienti i návštěvníci budou dál potkávat řemeslníky ve většině nemocnic, největší stavební ruch bude i nadále panovat v té českobudějovické.

K letos zahájeným novostavbám společného pavilonu pro stanici dárců krve a rehabilitaci, budově prádelny a přestavbě historické budovy u vstupního terminálu na psychiatrické oddělení přibudou na jaře další.

„Zahájíme stavbu pavilonu operačních sálů. Vestavba mezi centrálním pavilonem a chirurgií bude mít sedm nadzemních podlaží, v nichž bude deset operačních sálů s kompletním zázemím. Odhadované náklady jsou 500 milionů korun a nový pavilon by měl být hotový za dva roky,“ popsal František Bostl, vedoucí oddělení investic budějovické nemocnice.

Kromě toho obsadí řemeslníci na jaře také prázdnou budovu bývalé interny, kterou mají do roka nákladem 100 milionů korun proměnit na dvě stanice následné péče a plicní léčebnu.

„To jsou oddělení, která se sem přestěhují z dolního areálu,“ podotkl Bostl s tím, že třetí větší investicí bude na jaře třípodlažní nástavba nad lineárními ozařovači u centrálního pavilonu. Tato novostavba za 120 milionů korun má být dokončena za rok a půl a sloužit má pro hemodialýzu a sály endoskopie.

„Budějovická nemocnice dostane v příštím roce přímo z krajského rozpočtu na rekonstrukci horního areálu 170 milionů korun, do ostatních nemocnic půjde dalších 70 milionů,“ uvedl šéf krajského odboru zdravotnictví Petr Studenovský.

V Táboře pokračuje stavba psychiatrie

A více než 262 milionů korun dostanou nemocnice přes krajský rozpočet s podílem k evropským dotacím. S nejvyšší částkou z této kapitoly počítají v Táboře, kde začali v říjnu stavět novou budovu psychiatrického oddělení za 166 milionů korun. Od kraje na ni v příštím roce dostanou 97 milionů.

„Třípodlažní psychiatrie bude mít čtyřicet lůžek, z toho pětadvacet v otevřeném režimu a zbytek v uzavřeném. Její součástí bude i krizové centrum a denní terapeutický stacionář. Stavět budeme celý příští rok a hotovo má být na jaře 2020,“ sdělil ředitel táborské nemocnice Ivo Houška s tím, že na psychiatrii získali dotaci z evropských fondů ve výši 75 milionů korun.

Stavět začnou na jaře také v prachatické nemocnici, kde má do konce příštího roku vyrůst dvoupatrová přístavba urgentního příjmu a infuzního centra. „Bude stát naproti rentgenu vedle chirurgické ambulance a budou v ní ambulance urgentu, interna a dětská pohotovost,“ vypočítal ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš s tím, že z celkových nákladů ve výši 16,5 milionu korun dostanou 12 milionů od kraje.

V krumlovské nemocnici se chystají zlepšit podmínky pro dlouhodobě nemocné pacienty a zvětšit prostory pro záchranku.

„Počítáme s tím, že nám na to kraj přispěje 32 miliony korun. Léčebnu dlouhodobě nemocných chceme sestěhovat do budovy, kde teď sídlí ředitelství a jedna stanice LDN. Její druhou stanici máme na interně a třetí v pavilonu chirurgie,“ popsal ředitel krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Další miliony z krajského rozpočtu potečou v příštím roce do nemocnic na moderní technologie a přístroje.

Jindřichohradecká se připravuje jako první v kraji na zavedení klinického informačního systému pro intenzivní a anesteziologickou péči. Pořídí ho s dotací z evropských fondů a kraj jí pomůže s jeho předfinancováním částkou 34,6 milionu korun.

„Jeho smyslem je ušetřit čas personálu na odděleních ARO a následné jednotky intenzivní péče, ale i na operačních sálech a dospávacích pokojích. Spoustu času jim dnes zabere vyplňování papírové dokumentace spojené se zaznamenáváním dat z přístrojů, které hlídají životní funkce pacientů v kritickém stavu,“ uvedl primář jindřichohradeckého ARO Vít Lorenc.

Nový digitalizovaný systém, na který budou všechny tyto přístroje napojeny, umožní získávání veškerých dat o pacientech v elektronické podobě, a sestry tak získají víc času na přímou ošetřovatelskou péči.

Písecká nemocnice se chystá v první polovině příštího roku nainstalovat nový CT přístroj, který nahradí už zastaralý typ. „CT vyjde na 18 milionů, z toho deset nám dá kraj,“ řekl ředitel nemocnice Jiří Holan.

V budějovické nemocnici předfinancuje kraj nové přístroje pro perinatologii částkou 35 milionů korun a přístroje pro onkogynekologii částkou 23,6 milionu korun.

Mezi krajskými investicemi takzvaně pod čarou, tedy předpokládanými, ale dosud neschválenými projekty EU, je i rekonstrukce energetického hospodářství včetně prádelny v hradecké nemocnici.

„To je zásadní věc celkem za 53 milionů korun, do které se musíme pustit kvůli energetickým úsporám a splnění emisních limitů. Obnáší výměnu kotelny i rozvodů po nemocnici a modernizaci prádelny,“ upřesnil šéf hradecké nemocnice Miroslav Janovský.

  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

Čtyřletý chlapec si odemkl byt a vyrazil sám ven. Pak nedokázal říct, kde bydlí

Dítě oblečené pouze ve spodním prádle a bačkůrkách potkala v neděli ráno seniorka při cestě do obchodu v Českých Budějovicích. Asi se čtyřletým chlapcem se nedokázala domluvit, proto pomáhali...

8. července 2024  11:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středoevropská rallye bude mít letos na jihu Čech už jen dvě erzety

Piloti slavné WRC rallye proletí i při druhém ročníku Středoevropské rallye tratěmi v jižních Čechách. Oproti loňskému podniku je však v regionu čeká pouze dvojice rychlostních zkoušek. Minule jich...

8. července 2024  8:10

Výjezdů k nehodám o prázdninách přibývá, ohrožení jsou hlavně cyklisté

Na jihočeských silnicích vzrostl se začátkem léta počet lidí na kolech i motorkářů. Řidiči si musejí dávat větší pozor. Poslední tragická nehoda se stala ve čtvrtek na Jindřichohradecku, kde...

12. července 2024  11:54

Z údolí potoka se může stát přírodní park, na obranu proti developerům

Spolky a ekologové usilují o to, aby se jedna z mála civilizací nedotčených lokalit na Českobudějovicku – údolí kolem Rudolfovského potoka – stala přírodním parkem. Místu to má přinést větší ochranu...

12. července 2024  9:41

Zabalit a vylézt na kopec. Táborníci utíkali před vodou, dalším uplavaly brambory

Ve dvou dětských táborech pomáhali hasiči v noci na čtvrtek, kdy se Jihočeským krajem prohnaly silné bouřky. Rodinnou skupinu s dětmi, která táboří v lese poblíž Nesměně na Českobudějovicku,...

11. července 2024  13:27

Fotbalisty Českých Budějovic posílili obránce Kotula a křídelník Ogiomade

Fotbalisty Českých Budějovic posílil obránce Juraj Kotula. Osmadvacetiletý Slovák podepsal s Dynamem dvouletou smlouvu. Jihočeši také získali na roční hostování z druholigové Jihlavy nigerijského...

11. července 2024  11:51

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...