Tři sestry zachránily cestou do práce život při vážné nehodě

  9:14aktualizováno  9:14
Tři sestry - Petra, Martina a Markéta Prokešovy - v lednu zasahovaly u nehody pěti aut u Kaplice v Jihočeském kraji. Cizinec, který nehodu způsobil, svým zraněním na místě podlehl. Vážná zranění však utrpěli i další dva muži, jeden z nich nejevil známky života. Sestry mu včasným zásahem dokázaly pomoci.

Sestry Prokešovy z Římova poskytly důležitou první pomoc zraněným při nehodě u Kaplice v jižních Čechách 11. ledna 2018. Dostaly za to ocenění Gentlemanky silnic. | foto: Policie ČR

Jely do práce jako každé ráno, z Římova do Kaplice. Najednou se však ocitly uprostřed hromadné nehody. První chvíle si žádná z nich jasně nepamatuje.

„Přijížděly jsme a nic jsme netušily. Viděly jsme jen, jak všechno letí do vzduchu, ani si nevzpomínám na tu ránu, a že musela být velká. Kolem nás muselo proletět jedno auto, protože jsme ho najednou viděly ve stoce za námi. Vůbec jsem to nepostřehla, tak rychlé to celé bylo,“ popsala devětadvacetiletá Martina, která tehdy řídila.

Ten den, čtvrtek 11. ledna, by nejraději všechny tři vytěsnily ze svého života. Stalo se to na silnici E55 u Kaplice u odbočky na Raveň kolem půl šesté ráno.

Cizinec, který nebezpečně předjížděl, manévr nezvládl, a když se snažil dostat zpět do svého pruhu, srazil vedle sebe jedoucí auto.

Fotogalerie

Čelnímu střetu s dalším vozem už také nezabránil a na své osudové cestě srazil ještě další dva vozy, než se převrátil na střechu. Jak vypověděly svědkyně nehody, pětačtyřicetiletý muž ležel bezvládně uprostřed silnice a už mu nebylo pomoci. Řídil nepřipoutaný. Za sebou nechal několik zraněných.

Sestry hned vystoupily z auta.

„Nejmladší Markéta (20 let) volala záchranku, my jsme šly s Petrou (32) do auta před námi, kontrolovaly jsme, zda tam jsou všichni v pořádku. Pán komunikoval, ale zůstala jsem u něj a sestra odešla jinam. Nějací lidé mi tam pomáhali otevřít dveře do auta za ním, takže jsme v tom nebyly úplně samy,“ vzpomíná Martina.

Petra přispěchala k vážně zraněnému muži v dalším autě, který v tu chvíli nedýchal. „Jakmile jsem ho uviděla, věděla jsem, že je zle. Muž byl v bezvědomí, zaklíněný. Rychle jsem běžela pro lékárničku, ovšem když jsem se vrátila, byl již při vědomí,“ uvedla.

Společně s Martinou se o řidiče staraly až do příjezdu záchranářů a hasičů. Ulevily mu od bolesti držením hlavy. „Slyšela jsem, že jsme mu tím asi zachránily život,“ doplnila Martina.

Za pomoc v krizové situaci udělila dívkám policie a Česká pojišťovna ocenění Gentleman silnic. Titul se uděluje od roku 2004. „Měla jsem pocit, že zas tolik jsme tam toho neudělaly, překvapilo nás, že jsme dostaly ocenění,“ uvedla Martina.

Záchranářům tehdy komplikovalo zásah špatné počasí. Ranní mlha vedla k odvolání vrtulníku. Hasiči vyprostili oba nejvážněji zraněné muže a záchranáři je posléze s dalšími účastníky nehody dopravili sanitkami do nemocnice. Jediný viník havárie střet nepřežil.

„Když si na to vzpomenu, mám tu situaci ještě živě před očima. V době, kdy na místě tomu zemřelému udělali pomník a fotku, jsme zvažovaly, že bychom mu tam položily květiny. Nakonec jsme od toho upustily, vůbec nevím, zda bych to zvládla. Od té doby jsem tam nikdy nezastavila, i když jezdíme stále stejnou cestou do práce,“ svěřila se Martina.

„V autě jsem určitě nikdy neriskovala, o to víc ne po tomhle incidentu. Všímám si, že řidiči pořád dost nebezpečně předjíždějí v tom samém úseku, víc vnímám, co všechno by se mohlo stát. Ale jezdit jsem nepřestala,“ uzavřela.

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz