Děti si bahno užívají, rodiče už tak nadšení nejsou. | foto: Helga Albrechtová

Na nové naučné stezce u rybníka Olšina se turisté místy brodí bažinou

  • 1
Atraktivní naučná stezka Olšina poblíž Lipenské přehrady je novým lákadlem turistů na Šumavě. Příchozí však netuší, že část trasy budou muset absolvovat bažinatým terénem, protože vyznačená trasa je po necelých třech týdnech od otevření na některých místech neprůchodná.

Sedmapůlkilometrový okruh kolem rybníka si se svými malými dětmi prošla i Helga Albrechtová z Českých Budějovic. „Děti sice byly úplně nadšené, ale lidé se rozbahněná místa snaží obcházet, okolí stezky je tak už pěkně zdupané,“ říká.

Většina návštěvníků vyráží na trasu s osmi zastaveními od nového návštěvního střediska v areálu Vojenských lesů a statků (VLS), které jsou vlastníkem stezky, jejíž výstavba včetně infocentra vyšla na 25 milionů korun. Vystoupí ze svých aut v teniskách či sandálech, řada rodin s dětmi v kočárku.

Procházejí alejí okolo rekreačního střediska VLS s letním stanovým táborem a cesta vypadá slibně. Na konci stromořadí zahýbá doprava po pěšině loukou k dřevěnému chodníku a už před ním zažijí turisté první výživnou bahenní vložku.

„K chodníku jsme se museli dobrodit vyšlapanou bažinou, ale to nám v infocentru řekli. Teď už to má být v pohodě,“ svěřuje se turistům jdoucím v protisměru čtyřčlenná skupina výletníků středního věku.

Jenže trasa pokračující dál po zarostlých březích Olšiny a s výmluvnými názvy následujících zastavení Vlhká lada a Mokrý les vede sledem dalších rozbahněných míst, kde často není vůbec poznat původně vybudovaná cesta.

Řada turistů si záhy zouvá boty a brodí se močálem naboso. Další početné výletní skupiny se při nekončícím hledání schůdného terénu rozhodují další cestu vzdát.

„Jsem zvyklý chodit v přírodě celoročně, zažil jsem už leccos. Ale tohle mě přestalo u druhé vyhlídky bavit,“ kroutí hlavou muž se sandály v ruce a nohama obalenými blátem do půli lýtek.

Přitom Olšina je národní přírodní památka, kde jsou příchozí podle návštěvního řádu povinni pohybovat se pouze po vyznačených trasách naučné stezky. To je však nereálné, řada pěšin z nasypané dřevěné štěpky jako by tu nikdy nebyla.

Za problémy může vlhké počasí

Vojenští správci o problémech s průchodností vědí a přičítají je abnormálně vlhkému počasí, nasycení půdy vodou v kombinaci s vysokou návštěvností stezky v prvních týdnech od jejího otevření.

„V cenných částech, které jsou předmětem ochrany přírody, vedeme stezku po povalových chodnících. Nicméně v místech, kde stezka prochází terénem v částech Vlhká lada a Mokrý les, panují nyní podmínky, které se liší od dlouhodobého stavu při projektování stezky,“ říká mluvčí VLS Jan Sotona.

Vlastníci stezky proto budou tyto problémy řešit aktuální dočasnou úpravou terénního povrchu doplněním přírodních materiálů na povrch tras a budou monitorovat jejich stav.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.