Přijel Troška a dali jsme se do řeči, popsala žena „konkurz“ do Babovřesk

  15:08aktualizováno  15:08
Režisér Zdeněk Troška obsazuje do svých letních komedií i Jihočechy. Ve snímku Babovřesky 3 hraje také 65letá Julie Sičáková z Dobčic na Českobudějovicku, kde režisér a jeho štáb v těchto dnech natáčí.

Julie Sičáková z Dobčic hraje v Babovřeskách 3. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jaký je život na jihočeských vesnicích? Mají k sobě sousedé i dnes stále blízko? A má každá vesnice své pravé „drbavé“ báby? To vše ukazuje ve svých komediích režisér Zdeněk Troška.

Babovřesky 3

Děj filmu Babovřesky 3 začíná tam, kde druhý díl skončil: drbna Horáčková (Jana Synková), která se snaží pokračovat v psaní dopisu, je opět vyrušena a musí se běžet podívat, kdo to rozčeřil klidné vesnické vody. Vybíhá z domu naproti mladé ženě, která se nečekaně objeví na návsi v Babovřeskách. Děj se odehrává v jihočeských vesnicích a v hlavních rolích se dále představí Pavel Kikinčuk, Lucie Vondráčková, Veronika Žilková a další. Předchozí díly trhaly návštěvnické rekordy. Babovřesky zhlédlo loni v českých kinech přes 652 tisíc diváků, a staly se tak nejnavštěvovanějším filmem roku.

A protože se jedná o příběhy z jihočeských vesnic, nechybí v nich ani skuteční Jihočeši. Mezi nimi je i Julie Sičáková. Žije přímo v obci Dobčice na Českobudějovicku, která je jedním z natáčecích míst, jež si režisér a jeho štáb v těchto dnech vybrali pro natáčení Babovřesk 3.

„Hraju komunistku,“ směje se 65letá Sičáková, která má od prvního pohledu tolik energie, že by ji mohla rozdávat. Není proto divu, že si ji režisér Troška vybral do svého štábu.

Roli dostala díky náhodě

To, že dostala roli v Troškových komediích, byla prý velká náhoda. „Pan Troška přijel se svým kolegou Markem Kališem. Já jsem byla zrovna na dvoře a vykoukla jsem, kdo to přijel. Dali jsme se do řeči, vyprávěla jsem o vesnici a on říká, že by mě mohl do filmu obsadit,“ vzpomíná paní Sičáková, které herci ani režisér neřeknou jinak než Julinka.

Jak sama Julinka říká, je pro každou srandu, a tak s nápadem, že by si zahrála ve filmu, souhlasila. Co na tom, že není herečka. Vždyť to, co se odehrává v Babovřeskách, je prostě život jihočeských vesničanů a ona sama v Dobčicích žije více než 50 let.

Zdeněk Troška se svým štábem natáčí na jihu Čech film Babovřesky 3.
Zdeněk Troška se svým štábem při natáčení filmu Babovřesky 3 na jihu Čech.

„Mám malou roli, ale stejně jsem si ji užila. Další dvě komunistky se mnou hrály paní z Prahy,“ říká Julinka. Komunistkám v Babovřeskách je trnem v oku místní mladý farář, jehož zarputile při každém setkání zdraví „čest“.

Paní Julinka přitom sama žije už dlouhá léta na faře v Dobčicích, jejíž exteriér použili filmaři právě v Babovřeskách. Interiér se pak natáčel na faře v nedalekém Pištíně. I přes malou roli se stala paní Julinka pro své sousedy i příbuzné okamžitě hvězdou.

„Měli jsme zrovna sraz se základkou po 50 letech a spolužáci hned říkali, že jsem jejich herečka,“ směje se paní Julinka.

O tom, že by hrála třeba v divadle, prý nikdy nepřemýšlela. Řadu let pracovala v Koh-i-nooru v Českých Budějovicích.

„Hereckou zkušenost jsem předtím nikdy neměla. Jen v Dobčicích hrajeme různé scénky, když má třeba někdo narozeniny, tak se tak bavíme. Jsem tak trošku komediant,“ vypráví.

Kromě nových zážitků získala i nové přátele z herecké branže. A na těch je vidět, že mají Jihočešku opravdu rádi. „Jak je neherečka, tak je její projev takový neposkvrněný a kolikrát až autentičtější. Navíc je to velmi milá paní,“ usmívá se starosta Babovřesk Pavel Kikinčuk, který před lety ztvárnil ve filmu Slunce, seno, jahody Šimona Pláničku.

"Lucie Bílá je zlatíčko"

A jak Julinka prozradila, splnil se jí i nejeden sen. „Byla jsem strašně moc ráda, že jsem se seznámila i s paní Lucií Bílou. To je úplné zlatíčko,“ říká rozzářeně Julie.

Zdeněk Troška má s neherci velmi dobré zkušenosti už z dob, kdy natáčel trilogii Slunce, seno... Právě v těchto komediích si zahrála celá řada obyvatel jihočeských Hoštic, které jsou dodnes režisérovým domovem. Některé postavy tak dokonce ztvárnili přímo jeho příbuzní.

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Obec Plav se těší na ochranu před Malší, ale musí tři roky počkat

V srpnu 2002 poničila voda v Plavu 34 domů.

Obec Plav na Českobudějovicku ležící při Malši má naději, že bude mít konečně kompletní ochranu proti velké vodě....

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz