V minulosti sloužilo hlavně ke splavnění šumavského dřeva. Nyní bude nádrž navíc plnit funkci zadržování vody v krajině. Řekl to mluvčí VLS Jan Sotona.
Rybník leží v národní přírodní památce Blanice a napájí jej Puchéřský potok v povodí Blanice. V ní je největší populace perlorodky říční ve střední Evropě. „Soustředili jsme se na podporu tohoto kriticky ohroženého druhu v souladu s plánem péče o národní přírodní památku i podmínkami záchranného programu perlorodky říční,“ uvedl ředitel divize VLS Horní Planá Michal Frnoch.
Projekt Puchárenského rybníka je součástí programu Živá voda. Vojenské lesy a statky od roku 2015 obnovily v šesti lokalitách v republice tři desítky malých nádrží.
„Na Českokrumlovsku má program Živá voda charakter, který pracovně nazýváme rehabilitace historické Šumavy. Investice zde totiž míří do obnovy malých rybníčků, které povětšinou byly ve správě zaniklých pohraničních obcí, či do obnovy historických vodních rezervoárů v lesích, které dříve sloužily k plavení dříví jako Puchárenský rybník. Vedle hospodářských funkcí však i v historii plnily také velmi významnou vodo-ochrannou funkci pro okolní přírodu,“ řekl ředitel VLS Petr Král.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.