Českobudějovická nemocnice navýšila mzdy, v Temelíně o přidávání jednají

  8:59aktualizováno  8:59
I letos si velká část Jihočechů finančně polepší. Nemocnice v Českých Budějovicích svým zaměstnancům už mzdy zvedla, ve společnosti Robert Bosch se jednání zkomplikovala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Zatímco někde se dočkali už s prvním lednovým dnem, jinde si musí na přidávání pár měsíců počkat. Jisté ale je, že i letos počítají velké firmy s růstem mezd. Možná ale ne tak výrazným jako dosud.

Kdo už teď ví, že si s novým rokem přilepší, jsou zaměstnanci českobudějovické nemocnice. Od ledna platí nová dohoda a personálu zajišťuje přilepšení o několik procent.

„Výsledkem úspěšného kolektivního vyjednávání s našimi odborovými organizacemi je navýšení profesních mezd všem zaměstnancům nemocnice o dvě až 15 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenají zaměstnanci s nejnižšími tarify,“ oznámil generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Novinkou je i navýšení příplatku za práci v nepřetržitém provozu a za ztížené pracovní prostřední. Ve srovnání s rokem 2018 celkový objem osobních nákladů vzroste o 10 procent. „V porovnání s rokem 2018 vynaložíme o 200 milionů korun více,“ dodal Shon.

Průměrný plat lékaře v nemocnici, která zaměstnává zhruba 2 800 lidí, v roce 2017 dosahoval bezmála 77 tisíc korun. O rok dřív byl o téměř šest tisíc korun nižší. Průměrná mzda všech zaměstnanců pak činila loni více než 42 tisíc.

Od ledna si polepší také více než 460 pracovníků v českobudějovické výrobě společnosti Groz-Beckert. V závodě, kde vznikají mimo jiné jehly pro textilní stroje, přidají o něco méně než loni, kdy vzrostly mzdy o šest procent.

„Od ledna 2019 jsou tarifní mzdy navýšeny o pět procent. S dalšími úpravami v oblasti odměňování je celkový objem mzdových prostředků o sedm procent vyšší než v roce 2018,“ shrnula mluvčí Markéta Cábová. Průměrnou mzdu firma nezveřejňuje.

Osm kol vyjednávání

Debata nad navyšováním mezd je složitější ve společnosti Robert Bosch, která má v Budějovicích téměř čtyři tisíce pracovníků. „Asi po osmém kole vyjednávání se nedohodli a prodloužili kolektivní smlouvu s tím, že se k tomu v únoru vrátí. Teď jsou v diskusích na hodnotě přes pět procent,“ oznámil Jan Švec z krajského sdružení Odborového svazu Kovo.

Prodloužení kolektivní smlouvy do konce března potvrdila personální ředitelka Barbora Schelová. „Po Novém roce se sejdeme se zástupci odborových organizací k jednání o navýšení mezd, popřípadě benefitů pro další období od 1.dubna,“ sdělila.

Vyjednávání čeká i další velké zaměstnavatele napříč krajem. „Myslím si, že navýšení v průměru kolem šesti procent bude dobrý výsledek. Samozřejmě to ale může být někde víc,“ předpověděl Švec.

Průměrná hrubá mzda v kraji je 28 tisíc korun

Velká část jednání je naplánovaná na jarní měsíce. Jinak tomu nebude ani v Motoru Jikov, pro který pracuje osm stovek lidí. „Zvyšovat mzdy budeme. Nejspíš podobně jako v letošním roce. Záleží na výsledku kolektivního vyjednávání, které nás čeká v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládáme, že mzdy a platy nadále porostou, tempo se však může v závislosti na celkovém vývoji ekonomiky měnit,“ popsala personální ředitelka Iva Fantyšová.

Průměrná mzda je v Motoru lehce pod úrovní průměru v Jihočeském kraji. Důvodem je fakt, že více než 70 procent tady tvoří dělnické profese. V prvním až třetím čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční mzda v kraji 28 165 korun.

Zhruba 32,5 tisíce korun je průměrem v nemanažerských pozicích ve vimperském závodě firmy Rohde & Schwarz, kde vznikají mimo jiné měřicí přístroje. I tady mzdy půjdou nahoru. O kolik, bude jasné po vyjednávání v první polovině roku. Firma má ve Vimperku přes 750 pracovníků.

Jak bude vypadat nadcházející rok, odhaduje personalista vimperského závodu Milan Černý. „Tlak na růst mezd zde určitě bude a vzhledem k rostoucí inflaci a situaci na trhu práce je i logický. Tlak ale nebude v novém roce už tak velký, protože firmy začnou s potřebnými opatřeními. Ta udrží růst na úrovni, kterou si mohou dovolit.“

Na jaře budou vyjednávat i ve společnosti Hauser, která v Kaplici vyrábí chladicí techniku a zaměstnává čtyři stovky pracovníků. Průměrná mzda u dělnických profesí bez práce přesčas, věrnostních prémií nebo zaměstnaneckých benefitů je ve firmě téměř 30 tisíc korun.

Kvůli vyšším mzdám protestovali před nedávnem zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín. I oni si musí ještě chvíli počkat. „Zaměstnancům odměňovaným tarifní mzdou loni narostly mzdy o šest procent. Jak bude vypadat rok nadcházející, je aktuálně předmětem kolektivního vyjednávání,“ sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Jasno bude mít za pár měsíců bezmála 700 pracovníků Budějovického Budvaru. „Současná smlouva platí do konce března. Do té doby bude pokračovat kolektivní vyjednávání, které se řeší s odbory,“ oznámil mluvčí Petr Samec.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Ukradli luxusní auta i s miliony korun uvnitř, viní žalobce sedm cizinců

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

Před Krajským soudem v Českých Budějovicích stojí sedm Poláků obžalovaných z krádeží luxusních aut značek BMW a...

Cyklobusy na jihu Čech letos nevyjedou. Dopravce na ně nezískal peníze

(ilustrační foto)

Jízdní řády cyklobusů pro letošní sezonu budou jejich příznivci hledat na jihu Čech marně. Dopravní systém Cyklotrans,...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz