Českobudějovická nemocnice navýšila mzdy, v Temelíně o přidávání jednají

  8:59aktualizováno  8:59
I letos si velká část Jihočechů finančně polepší. Nemocnice v Českých Budějovicích svým zaměstnancům už mzdy zvedla, ve společnosti Robert Bosch se jednání zkomplikovala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Zatímco někde se dočkali už s prvním lednovým dnem, jinde si musí na přidávání pár měsíců počkat. Jisté ale je, že i letos počítají velké firmy s růstem mezd. Možná ale ne tak výrazným jako dosud.

Kdo už teď ví, že si s novým rokem přilepší, jsou zaměstnanci českobudějovické nemocnice. Od ledna platí nová dohoda a personálu zajišťuje přilepšení o několik procent.

„Výsledkem úspěšného kolektivního vyjednávání s našimi odborovými organizacemi je navýšení profesních mezd všem zaměstnancům nemocnice o dvě až 15 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenají zaměstnanci s nejnižšími tarify,“ oznámil generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Novinkou je i navýšení příplatku za práci v nepřetržitém provozu a za ztížené pracovní prostřední. Ve srovnání s rokem 2018 celkový objem osobních nákladů vzroste o 10 procent. „V porovnání s rokem 2018 vynaložíme o 200 milionů korun více,“ dodal Shon.

Průměrný plat lékaře v nemocnici, která zaměstnává zhruba 2 800 lidí, v roce 2017 dosahoval bezmála 77 tisíc korun. O rok dřív byl o téměř šest tisíc korun nižší. Průměrná mzda všech zaměstnanců pak činila loni více než 42 tisíc.

Od ledna si polepší také více než 460 pracovníků v českobudějovické výrobě společnosti Groz-Beckert. V závodě, kde vznikají mimo jiné jehly pro textilní stroje, přidají o něco méně než loni, kdy vzrostly mzdy o šest procent.

„Od ledna 2019 jsou tarifní mzdy navýšeny o pět procent. S dalšími úpravami v oblasti odměňování je celkový objem mzdových prostředků o sedm procent vyšší než v roce 2018,“ shrnula mluvčí Markéta Cábová. Průměrnou mzdu firma nezveřejňuje.

Osm kol vyjednávání

Debata nad navyšováním mezd je složitější ve společnosti Robert Bosch, která má v Budějovicích téměř čtyři tisíce pracovníků. „Asi po osmém kole vyjednávání se nedohodli a prodloužili kolektivní smlouvu s tím, že se k tomu v únoru vrátí. Teď jsou v diskusích na hodnotě přes pět procent,“ oznámil Jan Švec z krajského sdružení Odborového svazu Kovo.

Prodloužení kolektivní smlouvy do konce března potvrdila personální ředitelka Barbora Schelová. „Po Novém roce se sejdeme se zástupci odborových organizací k jednání o navýšení mezd, popřípadě benefitů pro další období od 1.dubna,“ sdělila.

Vyjednávání čeká i další velké zaměstnavatele napříč krajem. „Myslím si, že navýšení v průměru kolem šesti procent bude dobrý výsledek. Samozřejmě to ale může být někde víc,“ předpověděl Švec.

Průměrná hrubá mzda v kraji je 28 tisíc korun

Velká část jednání je naplánovaná na jarní měsíce. Jinak tomu nebude ani v Motoru Jikov, pro který pracuje osm stovek lidí. „Zvyšovat mzdy budeme. Nejspíš podobně jako v letošním roce. Záleží na výsledku kolektivního vyjednávání, které nás čeká v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládáme, že mzdy a platy nadále porostou, tempo se však může v závislosti na celkovém vývoji ekonomiky měnit,“ popsala personální ředitelka Iva Fantyšová.

Průměrná mzda je v Motoru lehce pod úrovní průměru v Jihočeském kraji. Důvodem je fakt, že více než 70 procent tady tvoří dělnické profese. V prvním až třetím čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční mzda v kraji 28 165 korun.

Zhruba 32,5 tisíce korun je průměrem v nemanažerských pozicích ve vimperském závodě firmy Rohde & Schwarz, kde vznikají mimo jiné měřicí přístroje. I tady mzdy půjdou nahoru. O kolik, bude jasné po vyjednávání v první polovině roku. Firma má ve Vimperku přes 750 pracovníků.

Jak bude vypadat nadcházející rok, odhaduje personalista vimperského závodu Milan Černý. „Tlak na růst mezd zde určitě bude a vzhledem k rostoucí inflaci a situaci na trhu práce je i logický. Tlak ale nebude v novém roce už tak velký, protože firmy začnou s potřebnými opatřeními. Ta udrží růst na úrovni, kterou si mohou dovolit.“

Na jaře budou vyjednávat i ve společnosti Hauser, která v Kaplici vyrábí chladicí techniku a zaměstnává čtyři stovky pracovníků. Průměrná mzda u dělnických profesí bez práce přesčas, věrnostních prémií nebo zaměstnaneckých benefitů je ve firmě téměř 30 tisíc korun.

Kvůli vyšším mzdám protestovali před nedávnem zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín. I oni si musí ještě chvíli počkat. „Zaměstnancům odměňovaným tarifní mzdou loni narostly mzdy o šest procent. Jak bude vypadat rok nadcházející, je aktuálně předmětem kolektivního vyjednávání,“ sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Jasno bude mít za pár měsíců bezmála 700 pracovníků Budějovického Budvaru. „Současná smlouva platí do konce března. Do té doby bude pokračovat kolektivní vyjednávání, které se řeší s odbory,“ oznámil mluvčí Petr Samec.

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Další z rubriky

Muž dostal pět let za zneužívání dcery své družky. Ta praktiky tolerovala

Ilustrační snímek

Pět let vězení a sexuální léčení uložil českobudějovický krajský soud muži z Písecka za pohlavní zneužívání a...

Muž z Písku vyráběl hašiš, na silnější policisté v kraji ještě nenarazili

Mladý muž v píseckém bytě pěstoval konopí a z pryskyřice rostliny vyráběl hašiš.

Písečtí kriminalisté trestně stíhají devětadvacetiletého muže, který ve svém bytě pěstoval marihuanu. Z pryskyřice...

Na Parkánech v Táboře dělají kanalizaci. Řidiči tam jezdili do zákazu

V centru Tábora je zavřená ulice Na Parkánech. Uzavírka způsobuje řidičům...

Někteří jen přehlédli značky. Jiní na ně nedbali a vjeli v centru Tábora do čerstvě zahájené stavby obnovy kanalizace v...

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na iDNES.cz