Českobudějovická nemocnice navýšila mzdy, v Temelíně o přidávání jednají

  8:59aktualizováno  8:59
I letos si velká část Jihočechů finančně polepší. Nemocnice v Českých Budějovicích svým zaměstnancům už mzdy zvedla, ve společnosti Robert Bosch se jednání zkomplikovala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Zatímco někde se dočkali už s prvním lednovým dnem, jinde si musí na přidávání pár měsíců počkat. Jisté ale je, že i letos počítají velké firmy s růstem mezd. Možná ale ne tak výrazným jako dosud.

Kdo už teď ví, že si s novým rokem přilepší, jsou zaměstnanci českobudějovické nemocnice. Od ledna platí nová dohoda a personálu zajišťuje přilepšení o několik procent.

„Výsledkem úspěšného kolektivního vyjednávání s našimi odborovými organizacemi je navýšení profesních mezd všem zaměstnancům nemocnice o dvě až 15 procent. Nejvyšší nárůst zaznamenají zaměstnanci s nejnižšími tarify,“ oznámil generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Novinkou je i navýšení příplatku za práci v nepřetržitém provozu a za ztížené pracovní prostřední. Ve srovnání s rokem 2018 celkový objem osobních nákladů vzroste o 10 procent. „V porovnání s rokem 2018 vynaložíme o 200 milionů korun více,“ dodal Shon.

Průměrný plat lékaře v nemocnici, která zaměstnává zhruba 2 800 lidí, v roce 2017 dosahoval bezmála 77 tisíc korun. O rok dřív byl o téměř šest tisíc korun nižší. Průměrná mzda všech zaměstnanců pak činila loni více než 42 tisíc.

Od ledna si polepší také více než 460 pracovníků v českobudějovické výrobě společnosti Groz-Beckert. V závodě, kde vznikají mimo jiné jehly pro textilní stroje, přidají o něco méně než loni, kdy vzrostly mzdy o šest procent.

„Od ledna 2019 jsou tarifní mzdy navýšeny o pět procent. S dalšími úpravami v oblasti odměňování je celkový objem mzdových prostředků o sedm procent vyšší než v roce 2018,“ shrnula mluvčí Markéta Cábová. Průměrnou mzdu firma nezveřejňuje.

Osm kol vyjednávání

Debata nad navyšováním mezd je složitější ve společnosti Robert Bosch, která má v Budějovicích téměř čtyři tisíce pracovníků. „Asi po osmém kole vyjednávání se nedohodli a prodloužili kolektivní smlouvu s tím, že se k tomu v únoru vrátí. Teď jsou v diskusích na hodnotě přes pět procent,“ oznámil Jan Švec z krajského sdružení Odborového svazu Kovo.

Prodloužení kolektivní smlouvy do konce března potvrdila personální ředitelka Barbora Schelová. „Po Novém roce se sejdeme se zástupci odborových organizací k jednání o navýšení mezd, popřípadě benefitů pro další období od 1.dubna,“ sdělila.

Vyjednávání čeká i další velké zaměstnavatele napříč krajem. „Myslím si, že navýšení v průměru kolem šesti procent bude dobrý výsledek. Samozřejmě to ale může být někde víc,“ předpověděl Švec.

Průměrná hrubá mzda v kraji je 28 tisíc korun

Velká část jednání je naplánovaná na jarní měsíce. Jinak tomu nebude ani v Motoru Jikov, pro který pracuje osm stovek lidí. „Zvyšovat mzdy budeme. Nejspíš podobně jako v letošním roce. Záleží na výsledku kolektivního vyjednávání, které nás čeká v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládáme, že mzdy a platy nadále porostou, tempo se však může v závislosti na celkovém vývoji ekonomiky měnit,“ popsala personální ředitelka Iva Fantyšová.

Průměrná mzda je v Motoru lehce pod úrovní průměru v Jihočeském kraji. Důvodem je fakt, že více než 70 procent tady tvoří dělnické profese. V prvním až třetím čtvrtletí 2018 činila průměrná hrubá měsíční mzda v kraji 28 165 korun.

Zhruba 32,5 tisíce korun je průměrem v nemanažerských pozicích ve vimperském závodě firmy Rohde & Schwarz, kde vznikají mimo jiné měřicí přístroje. I tady mzdy půjdou nahoru. O kolik, bude jasné po vyjednávání v první polovině roku. Firma má ve Vimperku přes 750 pracovníků.

Jak bude vypadat nadcházející rok, odhaduje personalista vimperského závodu Milan Černý. „Tlak na růst mezd zde určitě bude a vzhledem k rostoucí inflaci a situaci na trhu práce je i logický. Tlak ale nebude v novém roce už tak velký, protože firmy začnou s potřebnými opatřeními. Ta udrží růst na úrovni, kterou si mohou dovolit.“

Na jaře budou vyjednávat i ve společnosti Hauser, která v Kaplici vyrábí chladicí techniku a zaměstnává čtyři stovky pracovníků. Průměrná mzda u dělnických profesí bez práce přesčas, věrnostních prémií nebo zaměstnaneckých benefitů je ve firmě téměř 30 tisíc korun.

Kvůli vyšším mzdám protestovali před nedávnem zaměstnanci Jaderné elektrárny Temelín. I oni si musí ještě chvíli počkat. „Zaměstnancům odměňovaným tarifní mzdou loni narostly mzdy o šest procent. Jak bude vypadat rok nadcházející, je aktuálně předmětem kolektivního vyjednávání,“ sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Jasno bude mít za pár měsíců bezmála 700 pracovníků Budějovického Budvaru. „Současná smlouva platí do konce března. Do té doby bude pokračovat kolektivní vyjednávání, které se řeší s odbory,“ oznámil mluvčí Petr Samec.

Autor:

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Další z rubriky

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz