„Už ani nevěřím, že ho někdo najde,“ říká dnes muž, který v prvních měsících pátrání spustil kolem případu masivní kampaň. Vytvořil webovou stránku s fotkami manželky, vylepoval po okolí plakáty, dával novinářům rozhovory a vyzýval ke spolupráci svědky.
Nejčtenější krimipomníčky |
Jeho švagr dokonce vypsal stotisícovou odměnu za informace vedoucí k pachateli. Jednatřicetiletá Soňa se po delší známosti provdala do Jindřichova Hradce v září 2008.
Novomanželé si zařizovali byt v domě manželových rodičů, líbánky trávili v Turecku. Lákalo ji focení, podobně jako manžela, který je uměleckým fotografem. Oba ale pracovali v jiných firmách. Firemní oslavy konce roku měli náhodou ve stejný den - 19. prosince.
Zatímco Karel se dlouho nezdržel, jeho manželka mu kolem půl jedenácté volala, že přijde později. Její parta pokračovala do baru Paradise Club v centru města. Po jedné hodině v noci Soňu Illeovou svědci zahlédli, jak vyšla z baru. Jen nalehko, jakoby se chtěla vrátit zpět. Od té doby ji živou nikdo neviděl.
Karel Ille ráno manželce volal a psal SMS. Když byly jeho snahy bez odezvy, kontaktoval policii, volal známým a do nemocnice. V šatně klubu našli zaměstnanci v poledne osobní věci pohřešované. Kabelku s mobilem a kabát.
Další den rozjeli policisté masivní pátrání. Prohledávali hlavně okolí řeky Nežárky, nasadili vrtulník s termokamerou. Vyslechli stovky svědků, sbírali vzorky DNA. Do pátrání se zapojili i senzibilové. Pomáhali rakouští policisté, protože Soňa tam často jezdila za přáteli.
„Když bratr manželky vypsal odměnu za informace vedoucí k jejímu nalezení, přihlásilo se několik lidí, ale bez výsledku,“ vzpomíná Ille.
Tělo našli až v březnu, žena byla těhotná
Nejhorší vysvětlení pro zmizení mladé ženy se potvrdilo 1. března. V ten den našli rybáři její mrtvé tělo v Nežárce u obce Hamr vzdálené asi 20 kilometrů od Jindřichova Hradce.
Mrtvá byla svlečená, s rukama za zády svázanýma izolační páskou. Chyběly jí tři prsteny včetně snubního. Pitva ukázala, že zemřela utonutím a byla těhotná. Kriminalisté zjistili, že ženu někdo dovezl na místo autem živou. Nejspíš nějaký známý. Mají dokonce důkazy, že část noci strávila v blízké firemní chatě.
V průběhu vyšetřování nabrali detektivové několik set vzorků DNA. Prověřovali příbuzné a známé. Karel Ille i jeho rodiče si nechali na vlastní žádost udělat test na detektoru lži.
„Je otázkou času, kdy pachatel uvázne v policejní síti,“ tvrdí policejní mluvčí Jiří Matzner. Jeho slova podporuje i případ mrtvé ženy vylovené z Lipna roku 2007. Jejího pravděpodobného vraha vypátrali pomocí DNA až po osmi letech.