Muž bojuje o pravost jízdenky na MHD. Revizor ji považoval za padělek

  9:07aktualizováno  9:07
Cestující vs. českobudějovický dopravní podnik. Hádají se o originalitu jízdenky na MHD, který se po označení zabarvil, jako by to byl padělek. Muž tvrdí, že ji koupil v automatu. Rozhodnout má rozbor experta.
František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek)

František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek) | foto: David PortMetro.cz

Nastoupil do trolejbusu, označil si svou jízdenku a vyrazil z budějovického sídliště Vltava směrem k vlakovému nádraží. František Nestával chtěl jet před několika dny do Tábora na knižní festival.

Jenže ve voze MHD přišel revizor a při kontrole zjistil, že je s lístkem něco špatně. V místě označení se totiž zabarvil jinak, než měl.

Byl to padělek? František Nestával tvrdí, že jízdenku před časem řádně zakoupil v automatu. Zástupci českobudějovického dopravního podniku ji potřebují nechat odborně prozkoumat. Lístek však dosud má jeho majitel, kterému nadále hrozí pokuta.

Případ se stal v sobotu 5. října ve voze linky 9. MF DNES má podrobná vyjádření cestujícího i zástupců dopravního podniku, kteří zároveň umožnili poslech nahrávky incidentu.

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě...

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě tisku pouze zčervenaly. V běžném případě by měly být dvoubarevné.

"Je to běžný postup. Naši revizoři pořizují při kontrole nahrávky, aby bylo možné v případě podobných konfliktů ověřit správnost jejich postupu. Výborně se to osvědčilo," vysvětlil Radek Filip, mluvčí dopravního podniku.

Ze zvukového záznamu je zřejmé, že se revizor dostal k Františku Nestávalovi nedlouho před tím, než chtěl vystoupit u nádraží. Brzy zjistil, že na lístku jsou viditelné znaky možného padělání. Nápis z označovače má být dvoubarevný, tady však byl jen červený. To se může stát, například když jízdenku cestující použije, pak nápis násilným způsobem odstraní a lístek znovu označí.

"Nic takového jsem neudělal. Lístek jsem koupil 4. srpna a měl jsem ho připravený doma. Nejsem žádný podvodník," brání se Nestával.

Situaci v trolejbuse ovšem při kontrole neustál. Na nádraží se mu nepodařilo vystoupit, revizorům nejdříve nevydal doklad totožnosti. To udělal, až když se vůz rozjel k další zastávce.

"Revizoři jednali profesionálně"

V tu chvíli už museli revizoři vyslechnout dlouhý příděl vulgárních urážek, které pokračovaly i po výstupu z vozu.

"Vím, že to bylo dost hysterické, a možná jsem si tím kopnul míč do vlastní brány. Ale revizoři se se mnou v podstatě nebavili a nic mi nechtěli vysvětlit, jejich přístup mohl být také jiný," domnívá se Nestával.

Martin Kuliš, vedoucí přepravní kontroly dopravního podniku, na to reagoval s tím, že se revizoři chovali korektně. "Jsem přesvědčen, že to bylo naprosto profesionální," uvedl.

Zdůraznil, že cestujícího nikdo nenazval černým pasažérem ani ho nenařkl z podvodu nebo něčeho podobného. Jízdenka však byla podle revizora neplatná, na vrstvě pro tisk nebyly ochranné prvky, a tak bylo nutné případ řešit.

Nestávalovi také vadí, že mu revizoři nedovolili vystoupit u nádraží a kvůli tomu mu pak ujel vlak do Tábora. Dopravní podnik tvrdí, že pokud by se cestující choval podle pokynů a předložil včas doklad totožnosti, mohli společně u nádraží vystoupit a vše vyřešit rychle tak, že by muži vlak neujel.

"Cestující musí dbát pokynů revizora. Na druhé straně ten nesmí omezit jeho svobodu a zamezit mu ve výstupu," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Výklad v tomto případě hraje na obě strany, proto mohou nastat i tak složité případy.

František Nestával se podle svých slov po vystoupení na další zastávce dokonce obrátil na policii a poté i strážníky a dožadoval se jejich příjezdu.

Vzhledem k tomu, že však nedošlo k fyzickému napadení, policie na místo nevyjížděla. "Dispečerka strážníků mě uklidnila a řekla mi, jak mám postupovat dál," řekl Nestával.

Pokutu odmítá zaplatit a cítí se nevinen. Jízdenku má zatím u sebe.

"Nechtěl jsem ji unáhleně odevzdat, vždyť je to můj jediný důkaz," dodává. Dopravní podnik má od něj k dispozici jinou jízdenku, která měla být zakoupena ve stejném automatu jen o chvilku později a její ochranné znaky jsou v pořádku.

"Pana Nestávala písemně požádáme, aby nám konkrétní jízdenku poskytl, a my ji necháme odborně prozkoumat znalcem. Pozná v podstatě jakýkoli zásah," konstatoval Radek Filip. Za několik týdnů by pak mohlo být jasné, na čí straně je pravda.

Budějovický dopravní podnik měl před několika měsíci potíže s nekvalitními jízdenkami, které pak nechával vyměnit. Před expertizou proto nelze na sto procent vyloučit, že takový lístek měl u sebe i František Nestával.

Autor:

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Z vyhořelého pivovaru v Jindřichově Hradci může být kino, ale chybí dohoda

Opuštěný pivovar v Jindřichově Hradci zapálili v září 2011 tři školáci ve věku...

V Jindřichově Hradci řeší budoucnost rozpadlého pivovaru. Podle starosty Stanislava Mrvky by v něm mohl být...

Mladý lupič si nejdřív troufl na chlapce, pak přepadl seniorku

V Praze 3 někdo v hádce vystřelil z plynové pistole (23.6.2017)

Jen dva dny trvalo, než kriminalisté z Písku dopadli pachatele, který v polovině února přepadl seniorku a okradl ji o...

Teď zkusím lyže, říká handicapovaný florbalista, volejbalista a plavec

Jedenadvacetiletý Adam Šimonek z Českých Budějovic je sportovní multitalent. Je...

Jednadvacetiletý vozíčkář Adam Šimonek z Českých Budějovic získává klubové trofeje doma i v zahraničí. S florbalisty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz