Dopolední sluníčko rozzářilo novou dlažbu, po které přecházely dvě dámy. „Počkej, já to ještě neviděla. Vyfotím si ho,“ povídala kamarádce jedna z nich a sahala do kapsy pro mobil.
Bavily se o nově a kompletně zrekonstruovaném mostě doktora Edvarda Beneše. V Českém Krumlově ho v úterý ráno slavnostně otevřeli. Po půlroční pečlivé opravě.
Ten původní byl v dezolátním stavu. Ze zábradlí dokonce padalo kamení. To už je tedy minulostí, všechny prvky jsou nové.
„Všechny stavební postupy, od barev přes tvarování až po technologii povrchové úpravy umělým kamenem, jsme řešili s památkáři. Výsledkem je jedinečná kombinace historické věrnosti a moderní stavební kvality. Most je navržen tak, aby mohl sloužit dalších sto let,“ zhodnotil českokrumlovský místostarosta Zbyněk Toman.
Oprava Lazebnického mostu v Krumlově zkomplikuje dopravu i přístup turistům![]() |
Původní spojnice mezi historickým jádrem města a Lineckou ulicí či Plešiveckým náměstíčkem z 30. let minulého století byla cenným příkladem funkcionalistické architektury. I proto při generální opravě město kladlo maximální důraz na zachování její původní podoby.
O 31 centimetrů vyšší. Kvůli vodě
Cena rekonstrukce dosáhla 42 milionů korun. Z toho devět milionů městu přispěl Jihočeský kraj. „Padlo“ sem například 320 kubíků betonu a na nový povrch vozovky i chodníků pak přes 80 tun kamenných kostek – což je přibližně 86 tisíc kusů. Rekonstrukce mostu dr. Edvarda Beneše navazuje na loňskou opravu Lazebnického mostu.
„Původní konstrukce totiž nezvládla bezpečně převést ani takzvanou dvacetiletou vodu. Proto byl povrch mostu mírně zvýšený, zhruba o 31 centimetrů. Tím se zlepšila jeho odolnost proti povodním. I díky tomu má nový most nápadněji klenutý tvar než ten původní,“ vysvětluje investiční technik Karel Jirovec.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz