Luzenské údolí je podle posudku vlivu na životní prostřední (EIA) jádrovým územím chráněného tetřeva hlušce. Aby stezku mohli otevřít, museli správci prokázat, že to je ve veřejném zájmu, a dále navrhnout takzvaná kompenzační opatření.
Přišli tak se zvětšením klidových území na Šumavě o 3 300 hektarů a vymezení nové vhodné oblasti, kde šíření tetřeva nebude nic rušit a bude pro něj vhodné.
Luzenské údolí na Šumavě |
Vše posoudila šumavská státní správa. „Orgán ochrany přírody usoudil, že zájem na ochraně tetřeva je vyšší než na uskutečnění tohoto plánu,“ konstatuje vedoucí odboru státní správy NP Šumava Jiří Dolejší.
Z rozhodnutí vyplývá, že v tomto případě nejde o národní zájem v sociální oblasti, ekonomice nebo veřejném zdraví.
Podle vedení národního parku je však zájem dlouhodobý, podložený a podporuje ho česká i německá strana. Spočívá třeba v poznávání horských smrčin, vzdělávání nebo společném využívání česko-bavorského prostoru.
Státní správa má problém i s kompenzačními opatřeními. „Analyzovali jsme různé informace a došli k závěru, že nejsou dostatečná. Měla by vždy převyšovat standardní ochranářská opatření, což se v tomto případě neděje,“ dodává Dolejší.
Správci Šumavy chtěli Modrý sloup otevírat každoročně od 15. července do 15. listopadu. Stejný termín navrhli i pro Střelecký průsek nedaleko hory Poledník, jeho zpřístupnění také neprošlo.
Ředitel Pavel Hubený uvedl, že se Správa NP Šumava proti rozhodnutí odvolá.
„Skoro dvacetistránkový dokument jsem prostudoval a nemohu souhlasit s některými úvahami orgánu ochrany přírody,“ poukazuje.
Snaha pustit turisty volně k Modrému sloupu trvá už řadu let, nikdy se to však nepodařilo.
Modrý sloup leží na česko-německé hranici.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz