Dvacetiletý student za svou práci získal zvláštní cenu poroty na soutěži České hlavičky, která je určená mladým nadějným vědcům. Převzal si ji koncem října v brněnském centru Sono, kam ho přijela podpořit rodina i kamarádi z gymnázia.
„Účast na tak velké akci pro mne byla skvělou zkušeností a díky překvapení mých přátel i nezapomenutelným zážitkem. Budu na ni vždy rád vzpomínat,“ vypráví Daniel, který po absolvování budějovického gymnázia Jírovcova začal studovat molekulární biologii a biochemii na Univerzitě Karlově.
K výzkumu zákeřné choroby včel ho přivedla jeho učitelka biologie Jarmila Ichová, která mu nabídla středoškolskou odbornou práci právě na toto téma.
„Daniela jsem si všimla na jednom kurzu a hned jsem poznala, že se v něm skrývá velký potenciál. Z mé učitelské zkušenosti vím, že takto chytří studenti mají často problém rozhodnout se jen pro jednu věc, kterou se budou zabývat. Pokud je ale nasměrujete, trpělivě a pečlivě ji vypracují,“ popisuje Danovy schopnosti Ichová.
Výzkumu se věnoval dva roky
„Když mi zavolal Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd, protože hledal spolehlivé studenty na pomoc s výzkumem bakterie včelího moru, hned jsem věděla, koho mu doporučím,“ dodává.
Daniel se výzkumu věnoval dva roky. V prvním se naučil metodiku, v druhém přešel na zkoušky v terénu a výsledkem je práce nazvaná Monitorování infekčního tlaku moru včelího plodu kartovou metodou.
„Sám včelař nejsem, ale práce na tomto tématu mě bavila. Zčásti za to jistě může i můj vedoucí pan Krištůfek,“ říká Štipl a stručně představil, jak jejich objev funguje.
„Vynalezli jsme kartu s živným agarovým médiem, na které včelař nakape speciální roztok připravený ze spadané voskové měli, což je takový ‚odpad‘ na dně úlu. Pokud se na kartičce po uplynutí tří dnů objeví červené tečky, je včelstvo napadeno,“ vysvětluje Daniel.
Vynález je již nahlášen na patentovém úřadě a Biologické centrum AV ČR jedná s komerční firmou o výrobě testovací sady.
„Testovací balíček bude levný, dostupný a jednoduchý, aby ho mohl používat každý včelař. V současné době jednáme s firmou o výrobě prototypu a jeho vyzkoušení v praxi,“ popsal autor objevu Václav Krištůfek z Biologického centra AV ČR, jakou bude mít projekt další budoucnost.
Daniel Štipl dodává, že na další výzkumy v oblasti včelařství nemá nyní čas, protože začal studovat vysokou školu. „Časem se k ní možná vrátím, ale nad budoucností jsem ještě moc nepřemýšlel. Pro mě je důležité i relaxovat a to například na lezecké stěně nebo večer s přáteli,“ představuje své koníčky, k nimž patří i hra na kytaru.