Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

  10:54aktualizováno  10:54
V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman, kterého po areálu výstaviště vozil v golfovém vozíku ministr zemědělství Miroslav Toman.

Při zahajovacím projevu prezident Zeman nejdříve rozesmál publikum, když se dotkl hrabošů. „Nechci se vyjadřovat k hrabošům, ale chtěl bych pozdravit čápy. Nechci se vyjadřovat k suchu, ale chtěl bych pozdravit déšť,“ prohlásil. - čtěte také Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše 

Pak ale zvážněl a pustil se do bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, když se dotkl tématu kůrovce na Šumavě.

„Zastávám názor, že podobně, jako dobrý vedoucí pracovník zvyšuje produktivitu práce svého podniku, pak naopak ten špatný ho může výrazně zničit. Před mnoha lety byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. Jednou v parlamentě prohlásil: Jsem přítelem kůrovce. Naivní víra, že po staletí trvajících hospodářských lesů uděláme divočinu, zničila Šumavu. Vy vidíte statisíce uschlých stromů. Martin Bursík se negativně zasloužil o české zemědělství,“ sdělil Zeman.

„Dovolte mi, abych závěrem bez jakékoliv souvislosti s Martinem Bursíkem citoval Jana Wericha: Kde blb, tam nebezpečno,“ prohlásil Zeman v závěru svého projevu.

Kůrovce se dotkla i jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). „Jihočeský kraj se zapojí do nové akce s ministerstvem zemědělství. Pracovně se jmenuje Hasiči sázejí stromy. V letošním roce i letech předchozích totiž čelíme apokalypse, kůrovcové apokalypse. My jsme třetím nejpostiženějším krajem v republice a chybí nám ruce. Ruce našich předků, kteří s tím uměli bojovat, a nebyla jim cizí práce,“ sdělila s tím, že bližší podrobnosti zveřejní kraj na podzim.

Fotogalerie

Ministr Toman řekl, že do zemědělství by měli mluvit především ti, kteří tomu rozumí.

„Hlavním tématem pro zemědělce, kteří to ví lépe než kdykoliv jiný, je zadržení vody v krajině. Musí budovat nové rybníky s podporou ministerstva zemědělství a dalších ministerstev. Musíme se věnovat suchu. Všichni mluví o tom, že musíme zadržovat vodu a budovat rybníky, mokřady, přehrady. Pak ale přijdou ekologičtí aktivisté a ti řeknou, že to nejde,“ zlobil se Toman.

Země živitelka potrvá do příštího úterý

V areálu českobudějovického výstaviště své expozice předvede 581 vystavovatelů ze dvaceti zemí včetně Argentiny, Brazílie, Francie, Japonska a Norska. Proti loňsku je jich o dvanáct víc, pořadatelé hlásí obsazené všechny výstavní plochy venku i v pavilonech.

Největší část patnáctihektarové výstavní plochy je věnována zemědělské technice. K vidění je řada strojů – od přepravníků balíků slámy, sena a senáže přes secí stroje či stájové nakladače až po pícninářskou, transportní a lesní techniku.

Výstaviště je otevřeno denně od 9 do 18 hodin, v úterý 27. srpna agrosalon skončí v 17 hodin. Plné vstupné vyjde na 160 korun, v předprodeji na 130, zlevněné stojí 90/70 korun a rodinnou vstupenku lze pořídit na místě za 340 a online za 280 korun.

Autor:

Nejčtenější

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami

„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu...

V opilosti zabil muže jednou ranou pěstí, soud mu o třetinu snížil trest

Obžalovaný Jakub Forman u Vrchního soudu v Praze

Jakub Forman, který loni v Jindřichově Hradci ranou pěstí zabil návštěvníka baru, uspěl s odvoláním a čeká ho nižší...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

Žena odešla z domova k lékaři, tělo našel chodec v lese u Písku

Poblíž místa nálezu stojí přístřešek.

Jihočeští kriminalisté prověřují úmrtí ženy, jejíž tělo se našlo 7. září v lese u Písku. Mohla zemřít nešťastnou...

Řidič vezl ve voze i na něm deset lidí, mladík z kapoty spadl pod kola

Vážná nehoda se stala na místní komunikaci spojující obce Plešovice a Třísov.

Pouhých šest kilometrů dělí Plešovice a Třísov na Českokrumlovsku. I přesto se rozhodla jedenáctičlenná parta mladých...

Na zámku odkryli dřevěný malovaný strop, stromy na něj padly v roce 1600

Nad kastelánem Vojtěchem Brožem je vidět odkrytý strop.

Po zhruba 160 letech odkryli restaurátoři v jedné z místností vimperského Horního zámku malovaný záklopový strop. Při...

Najdete na iDNES.cz