Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

  10:54aktualizováno  10:54
V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman, kterého po areálu výstaviště vozil v golfovém vozíku ministr zemědělství Miroslav Toman.

Při zahajovacím projevu prezident Zeman nejdříve rozesmál publikum, když se dotkl hrabošů. „Nechci se vyjadřovat k hrabošům, ale chtěl bych pozdravit čápy. Nechci se vyjadřovat k suchu, ale chtěl bych pozdravit déšť,“ prohlásil. - čtěte také Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše 

Pak ale zvážněl a pustil se do bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka, když se dotkl tématu kůrovce na Šumavě.

„Zastávám názor, že podobně, jako dobrý vedoucí pracovník zvyšuje produktivitu práce svého podniku, pak naopak ten špatný ho může výrazně zničit. Před mnoha lety byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. Jednou v parlamentě prohlásil: Jsem přítelem kůrovce. Naivní víra, že po staletí trvajících hospodářských lesů uděláme divočinu, zničila Šumavu. Vy vidíte statisíce uschlých stromů. Martin Bursík se negativně zasloužil o české zemědělství,“ sdělil Zeman.

„Dovolte mi, abych závěrem bez jakékoliv souvislosti s Martinem Bursíkem citoval Jana Wericha: Kde blb, tam nebezpečno,“ prohlásil Zeman v závěru svého projevu.

Kůrovce se dotkla i jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). „Jihočeský kraj se zapojí do nové akce s ministerstvem zemědělství. Pracovně se jmenuje Hasiči sázejí stromy. V letošním roce i letech předchozích totiž čelíme apokalypse, kůrovcové apokalypse. My jsme třetím nejpostiženějším krajem v republice a chybí nám ruce. Ruce našich předků, kteří s tím uměli bojovat, a nebyla jim cizí práce,“ sdělila s tím, že bližší podrobnosti zveřejní kraj na podzim.

Fotogalerie

Ministr Toman řekl, že do zemědělství by měli mluvit především ti, kteří tomu rozumí.

„Hlavním tématem pro zemědělce, kteří to ví lépe než kdykoliv jiný, je zadržení vody v krajině. Musí budovat nové rybníky s podporou ministerstva zemědělství a dalších ministerstev. Musíme se věnovat suchu. Všichni mluví o tom, že musíme zadržovat vodu a budovat rybníky, mokřady, přehrady. Pak ale přijdou ekologičtí aktivisté a ti řeknou, že to nejde,“ zlobil se Toman.

Země živitelka potrvá do příštího úterý

V areálu českobudějovického výstaviště své expozice předvede 581 vystavovatelů ze dvaceti zemí včetně Argentiny, Brazílie, Francie, Japonska a Norska. Proti loňsku je jich o dvanáct víc, pořadatelé hlásí obsazené všechny výstavní plochy venku i v pavilonech.

Největší část patnáctihektarové výstavní plochy je věnována zemědělské technice. K vidění je řada strojů – od přepravníků balíků slámy, sena a senáže přes secí stroje či stájové nakladače až po pícninářskou, transportní a lesní techniku.

Výstaviště je otevřeno denně od 9 do 18 hodin, v úterý 27. srpna agrosalon skončí v 17 hodin. Plné vstupné vyjde na 160 korun, v předprodeji na 130, zlevněné stojí 90/70 korun a rodinnou vstupenku lze pořídit na místě za 340 a online za 280 korun.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

Šon Chung, kterého měl napadnout inspektor České obchodní inspekce v...

Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI)...

Další z rubriky

V centru Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta, silnice už je průjezdná

V Českých Budějovic havaroval trolejbus a dvě auta. Nikdo se nezranil. (19....

Střet trolejbusu a dvou aut komplikoval dopoledne dopravu v centru Českých Budějovicích. Nehoda se stala na Mariánském...

Táborskem kličkovala dodávka, řidička z povolání měla dopoledne tři promile

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Nedrží směr a kličkuje. Asi tak zněla varování řidičů, kteří v pondělí dopoledne volali na linku 158 kvůli podezřelé...

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Senioři v Českých Budějovicích budou mít příští rok svoz odpadu zdarma

Ilustrační snímek

Senioři z Českých Budějovic budou mít od ledna svoz odpadu zdarma, ročně tak ušetří 680 korun, dohodli se na tom...

Najdete na iDNES.cz