Nájemné v městských bytech v Budějovicích je nízké. Radnice ho zdraží

  9:12aktualizováno  9:12
Až o několik tisíc korun měsíčně méně platí nájemníci městských bytů v Českých Budějovicích proti tržní ceně. Radnice proto přistoupila ke zdražení. I tak budou částky nižší, než je průměr v jednotlivých částech města.

Městské byty v Českých Budějovicích jsou i kolem Lannovy třídy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Příkladem může být byt 3+1 v centru o velikosti 78 metrů čtverečních. Zatím zde platí nájemník 5 437 korun měsíčně. Nově si bude muset připravit 7 652 korun. Cena je vyšší, ale stále výhodná, protože ten, kdo v městském bytě nežije, zaplatí podle tržního nájemného 10 202 korun.

Dosud v Budějovicích platila cena zhruba 70 korun za metr čtvereční.

„Správa domů si nechala zpracovat znaleckým ústavem posudek. Zjistili jsme, že výše nájemného je v městských bytech dlouhodobě hluboko pod tržní cenou. Vzhledem k tomu, že v budoucích letech plánujeme významné investice do bytového fondu, který musíme udržovat, a nerovnostem v nájmu, jsme se radili, jak k situaci přistoupit,“ odůvodnil rozhodnutí náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09).

Zdražování se dotkne asi 780 bytů

Podle nových čísel se cena za metr čtvereční dostane na tři čtvrtiny obvyklého nájemného. Posudek stanovil, kolik se obvykle platí ve 12 lokalitách, protože plošná cena by nebyla spravedlivá. Jinak se totiž za bydlení platí v centru a na sídlištích.

„Menší byty mají logicky dražší cenu za metr čtvereční. Například za garsonku v centru o ploše 18 metrů čtverečních dnes nájemce platí 1 255 korun. Po změně to bude 3 103 korun. Je to relativně velké navýšení, ale za garsonku v centru to není přemrštěná cena,“ uvedl Bouzek.

Zdražování se dotkne asi 780 bytů se smlouvou na dobu určitou. „Už v březnu začneme postupně zvát ty, kterých se úprava nájmu týká, k osobní návštěvě a k uzavření nové smlouvy,“ zmínil jednatel Správy domů Petr Šindelář.

Pokud u některého z bytů skončí smlouva na dobu neurčitou, dojde k úpravě i tam. Správa domů nyní spravuje 1 815 městských bytů. Jejich obnova stojí ročně desítky milionů korun.

Rozdíl oproti průměru vznikal v posledních letech. Ovlivnila ho regulace a následná deregulace. Zatímco tak v Budějovicích ceny ročně rostly i o 18 procent, v městských bytech se nájem zvedal o inflaci, což bylo naposledy v roce 2018 o 2,5 procenta.

Radnice uvažuje o stavbě nových bytových domů

Krajské město by kvůli vysokému zájmu potřebovalo počet svých bytů navýšit. Po roce 1989 jich mělo dokonce 18 tisíc. Možné je, že se do výstavby nových pustí u ulice Evžena Rošického ve Čtyřech Dvorech nedaleko Hokejového centra Pouzar.

„Rozhodneme se podle financí. Je otázkou, jestli to bude 100, nebo 150 bytů. Nákladově vyjde jeden na zhruba tři miliony korun, takže se musíme rozhodovat podle dotací a toho, co si město může dovolit,“ vysvětlil náměstek primátora František Konečný (ANO).

V ostatních okresních městech k plošným změnám nájemného v městských bytech v poslední době nepřistupují. Ceny se mnohdy určují podle nabídek, které přicházejí. Ty se často odvíjí od průměru v dané lokalitě.

O byty nemají nouzi například v Prachaticích, kde jich má město 1 400. Ceny zde nezvyšují od roku 2010.

„Dá se říct, že to necháváme v rukou trhu, takže nájemní byty, které dáváme na trh, regulují nájemci svými nabídkami. Těch může být asi stovka ročně. Nové smlouvy uzavíráme za cenu tržní podle nabídky a poptávky,“ vysvětlil starosta Prachatic Martin Malý (Nezávislí) s tím, že podmínkou pro uchazeče je mít rok trvalé bydliště ve městě.

Například v Táboře se město snaží u smluv, které prodlužuje, zprůměrovat nájemné v dané lokalitě. Za tržní cenu soutěží byty i v Jindřichově Hradci. U části některých speciálních bytů je pak ve městech nájemné dané.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Více komfortu, wi-fi i nové spoje. Jihočechy dál vozí České dráhy

V Českých Budějovicích představily České dráhy novou vlakovou soupravu

Na regionálních tratích v Jihočeském kraji bude vozit cestující i v následujících deseti letech národní dopravce. Deset...

VIDEO: V Budějovicích jezdí loď jako v Benátkách, je to pravidelná linka

V Českých Budějovicích začala jezdit vodní linka podobná těm v Benátkám. Lidé...

Obyvatele a návštěvníky Českých Budějovic nově sveze pravidelná lodní linka ze Sokolského ostrova směrem k Malému jezu....

Parkovací zóny v Českých Budějovicích rozšíří na začátku listopadu

Parkovací místa označená modrou barvou budou moci od 1. listopadu využívat jen...

Obyvatelé Pražského předměstí v Českých Budějovicích se dočkají rozšíření parkovacích zón až k řece Vltavě v listopadu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz