Nájemné v městských bytech v Budějovicích je nízké. Radnice ho zdraží

  9:12aktualizováno  9:12
Až o několik tisíc korun měsíčně méně platí nájemníci městských bytů v Českých Budějovicích proti tržní ceně. Radnice proto přistoupila ke zdražení. I tak budou částky nižší, než je průměr v jednotlivých částech města.

Městské byty v Českých Budějovicích jsou i kolem Lannovy třídy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Příkladem může být byt 3+1 v centru o velikosti 78 metrů čtverečních. Zatím zde platí nájemník 5 437 korun měsíčně. Nově si bude muset připravit 7 652 korun. Cena je vyšší, ale stále výhodná, protože ten, kdo v městském bytě nežije, zaplatí podle tržního nájemného 10 202 korun.

Dosud v Budějovicích platila cena zhruba 70 korun za metr čtvereční.

„Správa domů si nechala zpracovat znaleckým ústavem posudek. Zjistili jsme, že výše nájemného je v městských bytech dlouhodobě hluboko pod tržní cenou. Vzhledem k tomu, že v budoucích letech plánujeme významné investice do bytového fondu, který musíme udržovat, a nerovnostem v nájmu, jsme se radili, jak k situaci přistoupit,“ odůvodnil rozhodnutí náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09).

Zdražování se dotkne asi 780 bytů

Podle nových čísel se cena za metr čtvereční dostane na tři čtvrtiny obvyklého nájemného. Posudek stanovil, kolik se obvykle platí ve 12 lokalitách, protože plošná cena by nebyla spravedlivá. Jinak se totiž za bydlení platí v centru a na sídlištích.

„Menší byty mají logicky dražší cenu za metr čtvereční. Například za garsonku v centru o ploše 18 metrů čtverečních dnes nájemce platí 1 255 korun. Po změně to bude 3 103 korun. Je to relativně velké navýšení, ale za garsonku v centru to není přemrštěná cena,“ uvedl Bouzek.

Zdražování se dotkne asi 780 bytů se smlouvou na dobu určitou. „Už v březnu začneme postupně zvát ty, kterých se úprava nájmu týká, k osobní návštěvě a k uzavření nové smlouvy,“ zmínil jednatel Správy domů Petr Šindelář.

Pokud u některého z bytů skončí smlouva na dobu neurčitou, dojde k úpravě i tam. Správa domů nyní spravuje 1 815 městských bytů. Jejich obnova stojí ročně desítky milionů korun.

Rozdíl oproti průměru vznikal v posledních letech. Ovlivnila ho regulace a následná deregulace. Zatímco tak v Budějovicích ceny ročně rostly i o 18 procent, v městských bytech se nájem zvedal o inflaci, což bylo naposledy v roce 2018 o 2,5 procenta.

Radnice uvažuje o stavbě nových bytových domů

Krajské město by kvůli vysokému zájmu potřebovalo počet svých bytů navýšit. Po roce 1989 jich mělo dokonce 18 tisíc. Možné je, že se do výstavby nových pustí u ulice Evžena Rošického ve Čtyřech Dvorech nedaleko Hokejového centra Pouzar.

„Rozhodneme se podle financí. Je otázkou, jestli to bude 100, nebo 150 bytů. Nákladově vyjde jeden na zhruba tři miliony korun, takže se musíme rozhodovat podle dotací a toho, co si město může dovolit,“ vysvětlil náměstek primátora František Konečný (ANO).

V ostatních okresních městech k plošným změnám nájemného v městských bytech v poslední době nepřistupují. Ceny se mnohdy určují podle nabídek, které přicházejí. Ty se často odvíjí od průměru v dané lokalitě.

O byty nemají nouzi například v Prachaticích, kde jich má město 1 400. Ceny zde nezvyšují od roku 2010.

„Dá se říct, že to necháváme v rukou trhu, takže nájemní byty, které dáváme na trh, regulují nájemci svými nabídkami. Těch může být asi stovka ročně. Nové smlouvy uzavíráme za cenu tržní podle nabídky a poptávky,“ vysvětlil starosta Prachatic Martin Malý (Nezávislí) s tím, že podmínkou pro uchazeče je mít rok trvalé bydliště ve městě.

Například v Táboře se město snaží u smluv, které prodlužuje, zprůměrovat nájemné v dané lokalitě. Za tržní cenu soutěží byty i v Jindřichově Hradci. U části některých speciálních bytů je pak ve městech nájemné dané.

Autor:

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Další kilometry dálnice D3 budou u Budějovic v provozu do konce roku

Nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem měří přes osm kilometrů.

Ředitelství silnic a dálnic uvede ještě do konce letošního roku do provozu další úsek dálnice D3. Tentokrát to bude...

Začíná Země živitelka, Karel Roden přiveze nejmenší plemeno skotu

Na českobudějovickém výstavišti skončil 41. ročník výstavy Země živitelka....

V Českých Budějovicích ve čtvrtek začne už 46. mezinárodní agrosalon Země živitelka. V sobotu tam zemědělci oslaví...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Další z rubriky

Náklady letiště stouply o desítky milionů, Budějovice zvažují i odchod

Modernizace letiště České Budějovice je ukončena

Českobudějovické radnici se nelíbí, kolik má příští rok zaplatit za investice a provoz Jihočeského letiště. Částka je o...

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Ztraceného muže hledali v noci policisté. Objevili ho utopeného v řece

Splav na řece Nežárce, kde policisté objevili tělo utonulého muže.

Policisté hledali v noci z úterý na středu nedaleko Dolního Žďáru na Jindřichohradecku ztraceného muže. Ten spadl do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz