Města pomáhají podnikatelům, Budějovice odpustí nájem za předzahrádky

  15:39
Nouzový stav a s ním spojené zavírání obchodů, restaurací a kaváren přidělalo starosti jejich majitelům. Podnikatelé se tak mimo jiné upínají k pomoci od státu. K ní se v Jihočeském kraji přidala i některá města.

Předzahrádku nově otevřely na jaře i Masné krámy v Českých Budějovicích. | foto: Petr LundákMAFRA

„Stát se rozhodl hradit polovinu nájemného a my jsme na to zareagovali. Dohodli jsme se, že odpustíme 50 procent těm, kteří podnikají v prostorách patřících městu a nejsou výdělečně činní,“ vysvětluje starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

„Ti lidé přicházejí o významné příjmy, nemohou se věnovat své práci a my jim tímto chceme pomoci. Uvidíme, jak dlouho to bude platit, ale mělo by se to vztahovat na období současného krizového stavu,“ uvádí Hrdlička. Podle zápisu z jednání rady město počítá s touto pomocí podnikatelům v období od října do prosince.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zatím v polovině října vyhlásilo druhou výzvu programu Covid – Nájemné. Díky ní stát přispěje 50 procenty na nájem za červenec, srpen a září. Platí to pro provozy, které museli jejich majitelé uzavřít. Podrobnosti jsou na webu mpo.cz. Zda bude i další výzva, se teprve uvidí.

Brzy bude vedení radnice v Českých Budějovicích řešit, zda se přidá a právě tyto tři měsíce odpustí také. „Čeká nás jednání, kde se o tom budeme bavit. Zatím není jasné, zda to schválíme, vzhledem k tomu, že se v té době ta protiepidemická opatření rozvolnila,“ říká náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Odložili splatnost nájemného

Několik jistot už ale budějovičtí podnikatelé, kteří působí v městských prostorách, mají. Radnice například odložila splatnost nájemného za druhé a třetí čtvrtletí do konce letošního roku. V případě toho druhého by měli polovinu částky dostat od státu a tu druhou od města.

Před několika dny pak radní rozhodovali i o poplatku za poslední čtvrtletí, tedy měsíce říjen, listopad, prosinec. „Za říjen už splatnost uběhla. Nechtěli jsme, aby byli podnikatelé pod tlakem, a tak jsme reagovali podobně jako na jaře a za listopad a prosinec jsme to přesunuli až na 31. březen příštího roku,“ říká Bouzek.

Jestli radnice odpustí nájemné i za poslední dva měsíce v roce, zatím není jasné. „Rozhodně se o tom budeme bavit, ale musíme být opatrní vzhledem k napjatému rozpočtu. Nyní už máme jasnější představu o příjmech, které pochopitelně klesají,“ připouští Bouzek.

Kromě toho majitelé kaváren či restaurací ušetří během nadcházejících měsíců i za předzahrádky. V říjnu totiž radní schválili, že prominou poplatek za venkovní posezení.

„V praxi to znamená, že v období od 1. října 2020 až do 31. března 2021 se nebude za předzahrádky u restauračních provozoven a občerstvení platit. Souvisí to s vyhlášením nouzového stavu. Chceme tím v této složité a někdy nepřehledné době ulevit podnikatelům. Jasně jim říkáme, že v uvedeném termínu platit nebudou,“ uvádí náměstek primátora Ivo Moravec.

V Táboře úlevy nechystají

Úlevy se dočkají také v Prachaticích. „Čekali jsme na kroky státu a nakonec jsme schválili obdobné opatření jako na jaře. Pro podnikatele, kterých se dotýkají vládní nařízení a museli zavřít, připravujeme slevu na nájem ve výši 50 procent. Druhou polovinu by jim měl uhradit stát. To by mělo platit po dobu toho současného krizového stavu,“ popisuje starosta Martin Malý.

Pro městskou kasu to bude znamenat propad příjmů o stovky tisíc korun. „Za jaro to bylo zhruba půl milionu a o něco větší částku očekáváme za podzim. Záležet bude na tom, jak se situace vyvine,“ odhaduje Malý.

Na případnou podporu zatím čekají v Písku, kde budou radní teprve rozhodovat. Část vedení města je totiž v karanténě, a tak se jednání odsunulo do online prostoru na příští týden.

„Už jsme se o tom ale bavili. Domnívám se, že by mohlo stejně jako v jiných městech dojít na odpuštění nájemného. Zatím ale není jisté, jestli to bude skutečně polovina,“ naznačuje starostka Eva Vanžurová. Rozhodnutí nejen píseckých radních pak musí odsouhlasit také zastupitelé. Úlevy budou v těchto týdnech řešit i další jihočeská města.

Naopak v Táboře zatím odpouštění nájmu nechystají a spoléhají na programy, které připravila vláda. „Je to nepříjemná situace a v současnosti se zabýváme rozpočtem, který je hodně napnutý. S výdaji musíme nakládat opatrně, takže jsme z naší strany zatím nic neřešili ve směru k úlevě podnikatelů,“ dodává starosta Štěpán Pavlík.

Autor:
  • Nejčtenější

Na Strakonicku řidička najela do cyklistů, mezi zraněnými jsou tři děti

Dopravní policisté a kriminalisté momentálně vyšetřují vážnou dopravní nehodu na Strakonicku. Řidička osobáku tam najela do větší skupiny cyklistů jedoucích před ní. „Zraněny jsou tři děti a jeden...

8. července 2024  17:19

Princezna ze mlejna se točila před 30 lety, takhle vypadají místa z pohádky dnes

Oblíbená česká pohádka Princezna ze mlejna letos slaví 30 let. Režisér Zdeněk Troška ji zasadil do jihočeského venkova, kdy se natáčelo převážně v okolí Bavorova a Volyně na Strakonicku. Autor...

9. července 2024  12:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

U Protivína při čelním střetu s kamionem zemřel řidič, z auta zbyl jen šrot

Tragická nehoda ráno uzavřela na několik hodin hlavní tah z Českých Budějovic na Písek. Před Protivínem se srazil kamion s osobním autem, jehož řidič na místě zemřel.

8. července 2024  9:16,  aktualizováno  18:15

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Vážná nehoda omezila tah na Třeboň, u Veselí nedal kamion přednost motorkáři

Vážná nehoda se zraněním na několik hodin omezila provoz mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. U Horusického rybníka se totiž střetl kamion s motorkářem.

15. července 2024  15:39,  aktualizováno  17:47

Moje inspirace? Mazák Yamal. Talent Sosna vypráví o Itálii i hecování při Euru

Doma o něm skoro nevíte. Povětšinou je tichý, nejčastěji něco prohodí s mladším bratrem Jakubem. Na hřišti poznáte jiného mladíka. Výrazného, který nešetří gesty a neustále si žádá míč. „Až si...

15. července 2024  13:35

V Týně nad Vltavou řidiči jezdí po opraveném mostě, rekonstrukce trvala rok

V Týně po roční kompletní rekonstrukci otevřeli most přes Vltavu, který leží na tahu z Českých Budějovic na Tábor. Po dobu prací řidiči využívali provizorní přemostění, které nyní dělníci odstraní....

15. července 2024  13:02

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...