Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Architekti navrhují změny, které mají přivést život k budějovickým řekám

  16:21aktualizováno  16:21
Úpravy břehů, náplavka v centru města nebo vznik nového ostrova. Českobudějovická radnice dostane od architektů materiál, který popisuje možné změny v blízkosti řek. Jejich smyslem je nastartovat život v okolí Malše a Vltavy. MF DNES vybrala nejzajímavější nápady.

Na Zátkově nábřeží u řeky Malše je parkoviště. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Lidé se procházejí jen pár centimetrů od hladiny Malše. V centru města přímo u řeky si vychutnávají kávu nebo jen tak sedí a pozorují okolo plující loďky.

Fotogalerie

Zátkovo nábřeží by se jednou mohlo stát místem, které bude ve velkém lákat obyvatele i návštěvníky Českých Budějovic. Místo je jedním z těch, kde navrhuje proměnu dokument Město a voda. Pro budějovickou radnici materiál připravuje Atelier 8000.

„Jedním z hlavních témat studie byla úprava Zátkova nábřeží, tedy místa s nesporným potenciálem a významem pro historické jádro města a jeho logické rozšíření. Jde o nábřeží otočené na osluněnou stranu, které lidé v minulosti hojně využívali,“ potvrzuje architekt Petr Hornát.

„Ptali jsme se, proč tomu tak dnes není, a dospěli jsme k názoru, že je třeba do této části nábřeží razantněji zasáhnout a vytvořit českobudějovickou náplavku a vrátit do tohoto místa život,“ líčí architekt. Podle něj může být příkladem pražský břeh Vltavy.

Budějovický ateliér navrhl náplavku mezi kulturním domem Slavie a Biskupskou ulicí. Vedly by k ní schody z ulice, pod níž by byly zapuštěné prostory třeba pro kavárny. Dnes tady chodí lidé několik metrů nad vodou kolem zábradlí. Architekti věří, že změna přivede k vodě místní i turisty.

Scénář je zatím jen návrhem, který je součástí připravovaného dokumentu Město a voda. „Je to materiál, který má zajistit, že projekty u Malše a Vltavy nebudou nahodilým rozhodováním. Vznikne výstup s nápady, jak přistupovat k vybraným lokalitám,“ vysvětluje náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

MF DNES se zúčastnila veřejného projednávání tohoto materiálu a vybrala nejzajímavější návrhy v okolí budějovických řek.

Kromě Zátkova nábřeží se další proměna týká nedalekého soutoku Vltavy a Malše. Architekti u Biskupské zahrady, odkud před nedávnem zmizelo zábradlí, navrhují několik pozvolných schodů.

Podobná úprava by se mohla dotknout Mlýnské stoky v parku Na Sadech. Tam dnes místní chodí několik metrů od vody. V dokumentu architekti proto popisují vybudování širokých pozvolných schodů ke stoce, což by bylo možné vytvořit například naproti budově Malého divadla.

Velké plány s řekou u výstaviště

Takové zásahy by nestály příliš peněz a mohly by k vodě přivést život. To si myslí i architekt Tomáš Zdvihal ze spolku CBArchitektura.

„Využití vody a krajiny pomocí dřevěných mol nebo úpravou břehů je důležité. Podobné projekty například za 100 až 200 tisíc korun přinášejí možnost vytvořit něco atraktivního. Na historických snímcích je koneckonců vidět, že se řeka v minulosti běžně využívala mnohem víc,“ říká.

Podle architekta Petra Hornáta není nejdůležitější pustit se hned do velkých projektů. „Okamžitě bychom měli začít s opatřeními, která zpřístupní městská nábřeží, ideálně pak dostat lidi přímo k vodní hladině. V některých případech se jedná o pouhou častější údržbu zelených ploch, někde o výstavbu schodů či stupňovitou úpravu břehů,“ domnívá se.

Diskusi vedli architekti při veřejném projednávání také nad lokalitou mezi Pražským sídlištěm a výstavištěm. „Řeka je zde bariérou, která fyzicky i mentálně odděluje dvě části města. Ve studii jsou nové mosty a lávky, které propojí oba břehy a zároveň vnesou život na nábřeží. Areál výstaviště nepovažujeme za nepřekonatelnou bariéru,“ uvádí.

Odvážný plán tady proto navrhuje vytvořit ostrůvek pro rekreaci a spojit oba břehy. U hlavní silnice vedle výstaviště by pak vznikl přímo podél řeky chodník.

Podle Tomáše Zdvihala nejsou České Budějovice městem na vodě. „Když se projdete, zjistíte, že to tak není. Je to spíš město u vody. Důvodem je regulace řeky a také 70. léta. Do té doby byly totiž Budějovice především na pravém břehu, což se později změnilo. Nyní chybí propojení těchto dvou částí, protože je řeka rozřezává podobně jako to dělá železnice,“ domnívá se odborník.

Sám vidí jeden z největších potenciálů právě v lokalitě vedle areálu výstaviště.

Na tom, do jakých projektů a úprav se město pustí, bude záležet především na radnici. Té poslouží dokument jako určitý návod s náměty k přemýšlení. Z něj si zjednodušeně může vybrat, jaká místa chce proměnit.

„České Budějovice jsou z hlediska množství a významu vodních toků a ploch zcela unikátním městem, které si tento potenciál velmi málo uvědomuje. Všichni vnímáme nábřeží jako místo k rekreaci. Je ale nutné přemýšlet, jestli rekreační a turistický význam nemůžeme víc využít a posílit. Lidé chtějí a vždy chtěli žít a pobývat u řek a baví je trávit čas na jejich březích. Pro příklady nemusíme chodit daleko, stačí si povšimnout rozvoje rakouského Lince na březích Dunaje, kam se v posledních desetiletích přirozeně vrátil městský život,“ dodává Hornát.

Architekti navrhují největší změny na Zátkově nábřeží (červená značka) a u výstaviště.

Architekti navrhují největší změny na Zátkově nábřeží (červená značka) a u výstaviště.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky...

Při konfliktu se strážníky v Budějovicích zemřel muž

Tragická událost se stala ve středu kolem sedmé hodiny večerní v Českých Budějovicích. Ve čtvrti Rožnov na Lidické...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

VIDEO: Muž využil policejního pronásledování a nebezpečně předjížděl

Policisté při hlídce dojížděli řidiče, který na silnici u Českých Budějovic překročil dovolenou rychlost o 40 km/h....

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

Pošta zavírá na jihu Čech část poboček, výdejny kurýrních služeb fungují

Kamenné prodejny jsou z velké části zavřené, lidé však nakupovat nepřestali. Někteří online prodejci hlásí zájem o...

Krajský úřad objednal čtyři miliony roušek, které však nejspíš nedorazí

Na celkem čtyři miliony roušek v hodnotě 82 milionů korun čeká od konce března Jihočeský kraj. Zatím se zdá, že zásilka...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...