Klokoty. Poutní areál je ještě starší než Tábor.

Klokoty. Poutní areál je ještě starší než Tábor. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Poutní místa mají více lákat turisty, aby déle zůstali na jihu Čech

  • 1
Zástupci Jihočeského kraje a spolku Svatá Ludmila podepsali memorandum o spolupráci při rozvoji poutního turismu. Smyslem je upozornit na méně navštěvované lokality.

Turistických tras, hradů, zámků či muzeí je v Jihočeském kraji spousta. Ukrývá se zde ale i mnoho významných a zajímavých poutních míst, o kterých často lidé ani nevědí. Navštívit je přitom mohou na svých cestách nejen věřící.

Proto se zástupci Jihočeského kraje se spolkem Svatá Ludmila rozhodli podepsat memorandum o spolupráci při rozvoji poutního turismu v projektu s názvem Putování za kořeny.

Poutní místo Klokoty patří oblíbeným cílům turistů, kteří přijedou na Táborsko.

Smyslem je v první řadě upozornit na méně navštěvované lokality. Důležité bude i jejich propojení s ubytováním v okolí, pořádáním kulturních akcí či financováním oprav památek.

Takovou lokalitou je například známé poutní místo v Římově na Českobudějovicku. V současnosti tam ještě stále pracují dělníci. Příští rok by ale měla být hotová rozsáhlá rekonstrukce za sto milionů korun a areál bude přístupný každý den. Nejvýraznější proměnu zaznamenají kapličky a loretánské chýše, které budou mít nové barvy.

„Velmi významná je například i farnost Klokoty na Táborsku nebo poutní kostel Panny Marie v Lomci na Strakonicku,“ vyzdvihl dále náměstek hejtmana František Talíř.

Díky projektu by se podle jeho slov mohli lidem otevřít i gotické chrámy a zpřístupnit kostely, které jsou dnes jinak pro veřejnost zavřené.

„Hlavní myšlenkou je, že chceme rozvrstvit lidi, kteří se koncentrují především na vytížených místech. Přijedou například kvůli tomu, že chtějí navštívit Český Krumlov nebo Hlubokou nad Vltavou. To je samozřejmě dobře, ale my bychom byli rádi, kdyby v kraji zůstali déle. Kdyby odtud třeba pěšky vyrazili dál na římovské kapličky,“ poznamenal Talíř.

„Poutnictví je na vzestupu“

Další z míst, o kterých lidé příliš nevědí a přitom jsou atraktivní, jsou podle jeho zkušeností i poutní místa na Šumavě, která však minulý režim ve 20. století poničil, případně zůstala dlouho opuštěná kvůli tomu, že byla blízko hranic s Německem či Rakouskem.

„Poutnictví je obecně na vzestupu a věnuje se mu spousta lidí. Pomohla tomu i doba covidu. A pro ně bude zajímavé, když poznají něco nového,“ dodal Talíř.

Fakt, že počet poutníků narůstá, potvrdilo i loňských 1 100 let od smrti svaté Ludmily. Oslav výročí mučednické smrti babičky svatého Václava se účastnily tisíce lidí. Na její počest je vysvěcený na jihu Čech například kostel ve Zdíkově na Prachaticku, ve Zborovicích u Strakonic či kaplička v lesích u Volyně.

„Připomenutím osobnosti Ludmily na úsvitu našich dějin se nám snad povedlo probudit zájem o naši historii a křesťanské kořeny naší identity a kultury. Proto chceme na loňský projekt navázat poutní turistikou a seznamovat veřejnost s důležitými památnými místy,“ navázal předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička.