Ještě necelých osm měsíců zbývá do zahájení XI. olympiády dětí a mládeže, která bude příští rok v Jihočeském kraji. Už teď je jisté, že kraj s Českým olympijským výborem (ČOV) připravuje hry, jejichž slavnostní zahájení bude spojené s vodou. Společně představily i maskota – pestrobarevnou vydru.
Podle hejtmana Martina Kuby se tak má připomenout charakter regionu, pro který jsou typické vodní plochy, tedy rybníky a řeky.
„Zahájení nechceme dělat pouze pro sportovce a jejich týmy. Bude otevřené i pro obyvatele města či celého kraje, což bude velká novinka. V tuto chvíli uvažujeme o lokalitě náplavky pod Dlouhým mostem, kam se vejdou desítky tisíc lidí. Jsem přesvědčený, že tolik lidí na slavnostní zahájení přijde,“ přiblížil Kuba plánovanou podobu ceremoniálu.
Velkou výzvou pro hejtmana je rovněž propojení her v Jihočeském kraji s letní olympiádou v Paříži, která začne o měsíc později.
„Dobře si také uvědomujeme, že v roce 2028 budou České Budějovice evropským hlavním městem kultury, což v tom samém roce bude i zatím nezvolené francouzské město. Spojení Česko–Francie a Budějovice–Paříž chceme prohloubit na více místech,“ ujistil.
Do olympiády dětí a mládeže se zapojí Budějovice či Tábor, logo vychází z vlnění |
Přípravy na pětidenní sportovní událost, jež bude hostit čtyři a půl tisíce dětí včetně doprovodných týmů, už jsou v plném proudu. Podle místopředsedy ČOV Filipa Šumana je organizace tak velké akce v mnoha ohledech podobná klasickým olympijským hrám.
„Mládežnická olympiáda je důležitá tím, že má potenciál přitáhnout děti ke sportu. Letní hry jsou z pohledu příprav náročnější, co se týče velikosti a kapacity. Je tu dvacítka letních sportů, které budou na 27 velkých sportovištích. Spolupracujeme také s jednotlivými svazy, což je pro hladký průběh důležité,“ připomněl Šuman.
V Táboře i Hluboké nad Vltavou
Vedení Jihočeského kraje už více než rok pracuje na zajištění co nejlepších podmínek pro mladé sportovce. V tuto chvíli už mají školáci zajištěné ubytování a stravování a jasno je i v případě sportovišť, kde se utkají o medaile. Kromě krajského města se některé disciplíny odehrají také v Hluboké nad Vltavou nebo v Táboře.
„Připravili jsme rovněž doprovodný program, na jehož začátku mohou děti ze škol už nyní vybírat jméno pro našeho maskota. V další etapě chceme zapojit školy do vymýšlení originálního tance souvisejícího s break dance, tedy novým olympijským sportem. Poté vyzveme školy k vytvoření co nejzajímavější vydří překážkové dráhy a těsně před hrami spustíme soutěž Fandi a vyhraj, kde budeme hodnotit originální transparenty či zajímavé slogany,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Pavel Klíma.
Do Budějovic příští rok zamíří tisíce dětí, město čeká letní olympiáda |
Hlavním cílem her je pro hejtmanství i ČOV přilákat děti zpět ke sportu. Podle nedávných analýz totiž v Česku přestalo po covidové pandemii organizovaně sportovat až 40 procent dětí.
„Myslím si, že můžeme skvěle využít potenciál takové akce a přilákat děti zpět ke sportování. I proto bych byl rád, kdyby se k nám připojily školy a organizace a podílely se na přípravách doprovodného programu,“ doplnil Klíma.